(Bu arada servo kelimesinerden geliyor acaba...)

Minyatür oyuncak servolar ile büyük CNC makinalarında kullanılan servoların çalışma prensibi tam olarak aynı. Aralarındaki tek fark motor gücü ve hassasiyet/doğruluk :)

Her iki sistemde de milden alınan hareket geri beslemesi ile hassas pozisyon kontrolü yapılıyor. RC araçlarda kullanılan servoda bu mekanik geri besleme bir potansiyometre ile yapılıyor (analog), ama CNC makinalarda kullanılan servolarda geri besleme enkoderler ile yapılıyor (dijital) bu da çok daha yüksek çözünürlük ve doğruluk sağlıyor.

Yav şimdi farkettim, BL Touch ısmarlayayım derken çakması olan 3D Touch ısmarlamışım. Ama rhino3dprinter sitesindeki ürün de yanıltıcı. Her iki ismi de kullanmış.

250-300 liradan ucuza zor zaten hocam orijinali. Ben de çakmanın iyisi trianglelabden aldım. 100 lira nere 300 lira nere. Bi ut139 parası gömmeye gerek yok.:D

Minyatür oyuncak servolar ile büyük CNC makinalarında kullanılan servoların çalışma prensibi tam olarak aynı. Aralarındaki tek fark motor gücü ve hassasiyet/doğruluk :)

Her iki sistemde de milden alınan hareket geri beslemesi ile hassas pozisyon kontrolü yapılıyor. RC araçlarda kullanılan servoda bu mekanik geri besleme bir potansiyometre ile yapılıyor (analog), ama CNC makinalarda kullanılan servolarda geri besleme enkoderler ile yapılıyor (dijital) bu da çok daha yüksek çözünürlük ve doğruluk sağlıyor.

Hic ac servo tecrubem yoktu. Surucuyu motoru koydular onume hadi ayarla. Surucu uzerinde yuzlerce parametre var. Sorup sorusturuyorum millete genelde fabrikadan motor ile surucu ayarlanmis geliyormus. Bende ureticiler farkli. İki uc gun manuel okudum. İki uc gun tezgah uzerinde parametrelerin etkilerini tecrube ettim. Sonunda bir tanede motor yaktiktan sonra bu isi ogrendim. :D

Sonuc :

Mobilet ile Tırın calisma prensibide ayni ikiside motordan aldigi enerjiyi tekerleklere iletiyor. :D

250-300 liradan ucuza zor zaten hocam orijinali. Ben de çakmanın iyisi trianglelabden aldım. 100 lira nere 300 lira nere. Bi ut139 parası gömmeye gerek yok.:D

Hmm tamam o zaman. Çalışma ihtimali var yani :)

Herhangi bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum hocam. Çokça kullanan var ve hakkında iyi veya kötü bir şey yazan yok. Demek ki iyi çalışıyor.

Mikroswitch'i direkt olarak yazıcı kafasına bağladım ve o şekilde ölçümler yaptım. 10 - 20 mikron civarında bir doğrulukla ölçüm yapabiliyorum. Ama ölçümlerin çoğunda ölçüm hatası 10 mikronun çok altında. Yani bu durumda sorunun servodan kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Servonun kendisinden mi (yani yatak boşluğu gibi) kaynaklanıyor yoksa servonun dönüş açısından mı kaynaklanıyor onu anlamak için tekrar servolu kafayı geri bağladım. Servoyu bir kere indirttim belli bir açıda ve tekrar tekrar ölçüm yaptım açıyı değiştirmeden. Bu durumda hata 50 - 100 mikron gibiydi. Eğer normal ölçüm yaparsam, yani servo yukarıda, aşağı indiriliyor, ölçüm yapılıyor ve tekrar yukarı çıkıyor, bu durumda ölçüm hatası çok yüksek. 200 mikron ve fazlasını görüyorum.

Yani sorun büyük ölçüde servonun her seferinde tam doğru açıya gelmemesinden kaynaklanıyor. Bunun dışında servonun kendi milinin esnekliği de belli bir hata katıyor. Yani bu iş servo ile olmayacak!

Trianglelab'i ben de duydum. Bir ara oradan E3D V6 klonu alıp çok yüksek sıcaklıklara çıkma planım var.

Gercek servo derken?

Bildiğimiz feedbackli servo. Yanlışlıkla steppera servo diyor sandım, 3D printer için servo kullanmak abartı olurdu. Neyse ki eksenlerde değilmiş. :)

Yani sorun büyük ölçüde servonun her seferinde tam doğru açıya gelmemesinden kaynaklanıyor. Bunun dışında servonun kendi milinin esnekliği de belli bir hata katıyor. Yani bu iş servo ile olmayacak!

Hmm o kadar umutsuz mu durum? Belki de mili adam etmenin bir yolu vardır. Olmazsa servo kullanan bir tasarım buldum, hem tasarımcı hem de yorumlardaki birkaç kişi tek haneli (mikron) sapmalara ulaşabilmiş: https://www.thingiverse.com/thing:2890290. İade etmezseniz o kötü servoyla deneyebilirsiniz.

Hmm o kadar umutsuz mu durum? Belki de mili adam etmenin bir yolu vardır. Olmazsa servo kullanan bir tasarım buldum, hem tasarımcı hem de yorumlardaki birkaç kişi tek haneli (mikron) sapmalara ulaşabilmiş: https://www.thingiverse.com/thing:2890290. İade etmezseniz o kötü servoyla deneyebilirsiniz.

Mevcut tasarımdan ümidi kestim. Linkini verdiğin tasarımlar servoyu sadece birşeyi aşağı indirip kaldırmak için kullanıyor ve alt ve üst taraf limitlenmiş durumda.

Ben de aslında benzer birşey düşündüm. Mevcut tasarımdaki gibi kullanmaktansa, bir civataya geçirilmiş bir rulman ile sallanan bir mikroswitch, alt tarafı dayanaklı (oraya çarpacak ve duracak) ve bir redüktörlü minyatür motor da yaylı olarak yukarıda olan mikroswitch'i aşağı çekiyor ve alt tarafa dayıyor. Bu hem boşluk çok az olur hem de alt tarafı dayanaklı olduğu için hep aynı noktaya gelir. Ama büyük bir dezavantaj bunun ağır olması. Kafa zaten direct extrude olduğu için kütük gibi, ilave ağırlık ekleyip ilave titreşim istemem.

Sabit mikroswitch ve mastar ile deneyeceğim. İşimi görür diye düşünüyorum, ama denemek öğrenmek adına 3d touch'u da deneyeceğim. Endüktif sensör de bulabilirsem uygun fiyatlı onları da deneyeceğim. Neticede ben işin ticaretinde değilim, değişik şeyleri deneyip neler oluyor görmek hoşuma gidiyor, bu yazıcı da onca sorununa rağmen bu tür denemelere imkan verdiği için fazla da kızamıyorum :)

Hocam yazının tamamını okumadım ama sorun servolarla ilgili sanırım. bu servolara yazılımda arka arkaya aynı acıları gönderin, motorun gittiği açı derecesinde minimum ile maximum arasında 5 derece hata bulursunuz.

Bugün mikroswitch'i gene sabit olarak kafaya bağladım ve mastar olarak da frezede kullanılan paralel setlerinden en küçük lamayı kullandım. Bu lama, 3 mm kalınlıkta, 10 mm genişlikte ve 150 mm boyunda bir çubuk. Son derece hassas olarak taşlandığı için bu çubuğu cam yüzeye yatırınca çok net bir şekilde bitişiyor. Hatta böyle iki tane çok düz yüzey bir araya gelince, birisi diğerinin üzerine konurken bir yastık etkisi olur ve parçalar yumuşak iniş yaparlar. Bir cam levhayı diğerinin üzerine koyunca olan etkinin aynısı.

Bu şekilde denemeler yaptım. Sıfırlama güzel oluyor, ama çubuğu iyi bir şekilde switch'in altına elle koymak kolay olmuyor. Fazla vakit de yok, hata yapınca nozul tablaya çarpıyor. Bir de o çubuğu tablaya koyunca çubuktaki yağlar, parmak izleri cama aktarlıyor. Çubuğu manevra yaparken elimden de parmak izleri geçiyor ve neticede iyi iş çıkmıyor.

Gene iş ya 3D Touch'a kaldı yada endüktif sensörlere. Aslında manuel sıfırlamaya da baya alıştım ve istikrarlı çıktı almanın keyfini yaşıyorum birkaç gündür :D

Hocam yazının tamamını okumadım ama sorun servolarla ilgili sanırım. bu servolara yazılımda arka arkaya aynı acıları gönderin, motorun gittiği açı derecesinde minimum ile maximum arasında 5 derece hata bulursunuz.

Servoda şu hatalar oluşuyor gördüğüm kadarıyla:

1) servo milinin yataklama boşluğu ve genel olarak esnekliğinden kaynaklanan hata. Bu çok büyük değildir ama gene de hesaba katılacak kadar etkilidir.

2) Servonun her sıfırlamada aynı açıya gelmemesi, durağan halde bile bazan ruhunu teslim eden canlı gibi titremesi, bir de en önemlisi, belli açıya geldikten sonra mekanizmada dişlerde büyük bir boşluğun olması (buna backlash de deniyor).

Bu ikinci hatanın kaynağını tam olarak bilmiyorum. İhtimaller:

1) Mesela tabla haritası çıkarılırken, yazılım bir noktayı bitirdikten sonra servoyu "silkeliyor". Bu silkelemeden sonra artık servonun açısı farklı hale geliyor. Belki bug vardır, aynı açıyı göndermiyordur ama bu düşük ihtimal. Sırf ben mi görüyorum bu bug'ı?

2) Belli bir açı gönderilse bile bu servoya, servonun açısal pozisyon alma hatası çok büyük. Bence olan bu. Servo çok adi, o yüzden belli bir açısal pozisyona gelse de, histerezis olmadığı için o açı etrafında gezip duruyor. Başka daha kaliteli servolar kullanabilirim. Ama bunlar hem daha büyük, hem daha pahalı, hem de çok ağırlık katacak kafaya. Bence servonun açısına güvenme işi temelden sakat. Yapılması gereken, mikroswitch'in bir kızak mekanizması ile ilerletmek ve bir istinat noktasına dayamak. Bu itmeyi servo kolu sağlayabilir mesela.

Bu step motorun ucundaki minyatur vidali mil ile piston fikri aklina yattiysa mevcut servo motor ile de bunu yapabilirsin. Boylece mevcut kablo sistemini kullanma sansin olabilir. Servoya bir modifikasyon yapiliyor ve servo surekli donebilir hale geliyor. Tabi artik pozisyon takip ozelligi kalmiyor. Sinyal aldigi surece donuyor...

Buradaki kartal otomasyondan 20 TL ye bir endüktif sensör aldım. Algılama mesafesi 8 mm. Bu şu açıdan önemli: Endüktif sensörlerin çalışması için metal algılamaları gerekiyor, ama benim ısıtıcı tablanın üzerinde 3 mm lik cam var. Bir de endüktif sensörlerin algılama mesafeleri demire göre veriliyor. Aluminyumda algılama mesafesi oldukça düşüyor. O yüzden bunun 4 mm olan versiyonu yerine 8 mm olanını aldım. Ama bunda da hassasiyet daha düşük (gene de 10 mikronun çok altında, sorun olmaması lazım).

IMG_20200629_122706.jpg

Kabloların bağlantı şemasında renkler Çince yazılmış :kizgin2:

IMG_20200629_122653.jpg

Neyseki popüler bir sensör olduğu için bolca bilgi var hakkında. Dasheet ve bağlantı şemasını buraya ekleyeyim.

1593423236671.png

Ekler

• LJ18A3-8-ZBY.pdf
    178.7 KB · Görüntüleme: 178
Mevcut mikroswitch'te bağlantı yönü önemli olmamasına rağmen, bunda bir switch kontağı olmadığı için (Bu NO, NPN sensör) uygun şekilde bağlanması lazım. O yüzden 3D yazıcı kontrol kartından gelen iki kablonun ne olduğunu tespit etmem gerekecek.

Bir de bu sensör 6 - 36 V arasındaki voltajlarla çalıştığı belirtilmiş. 3D yazıcı kontrol kartından gelen besleme kablosunda muhtemelen 5 V geliyordur. Bakalım deneyeceğim. Belki 5 V da çalışır. Çalışmazsa artık 12V getireceğim ve yukarıda gösterildiği gibi bir gerilim bölücü ile çıkışı bağlayacağım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back