Gömülü Linüx -Raspberry Hakkında Detaylı Bilgiye İhtiyacım Var

Onur T.

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar ,
Elektrik Elektronik Mühendisiyim . Aktif olarak STM,ATMEL,ESP,ARDUİNO,PIC gibi işlemcilerde c dilinde projeler yapıyorum. Ve c diline hakimim
Kodlama İle ilgili raspberry pi bünyesinde gömülü linüx çalışmaya başlayacağım. Gerekli araştırmalarımı yaptım ama hala açık kalan bazı noktalar var bu konular ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

1-Şirketler alanım ile ilgili ilanlarda gömülü linüx deneyimi istiyorlar . bu gömülü linüxü raspberry üzerinde mi geliştirmesini yapıyorlar.
2-Raspberry üzerinde c dilinde geliştirme yapmak için raspberry üzerine linüx kurduktan sonra hangi iş hayatında hangi derleyiciler kullanılıyor ,hangisi daha profesyonel.
3-Profesyonel iş hayatında veya şirketlerde elektronik donanımları kontrolünü c dili ile nasıl bir sistem birleşimi yaparak kullanıyorlar.
4-Gömülü linüxte c dililimi daha aktif yoksa python ,c++ gibi diller mi daha cok talep görüyor.

Not: Meslektaşlarımdan gömülü linüx sistemleri ile ilgili her türlü tavsiye ve öneriye açığım lütfen bu konuyu detaylı bilmem gerekecek.
Şimdiden herkese çok teşekkür ederim ..

Gömülü linux birçok farklı işlemci üzerinde çalışabiliyor, sadece Raspberry PI daki işlemci üzerinde değil. Hatta MMU (memory management unit) olmayan basit işlemcilerde bile çalışan linux varyantları var (ucLinux). Eğer gömülü linux üzerinde uzmanlaşmak istiyorsan, öncelikle masaüstünde linux olan bir makinaya geçiş yapmanı tavsiye ederim. Her gün kullandığın bir işletim sisteminde uzmanlaşmak hem daha kısa sürer, hem de öğrendiğin bilgiler kalıcı olur.

Aynı şekilde masaüstü linux makinada yazılım projeleri geliştirerek linux sistem programlamayı da öğrenebilirsin. Belli bir seviyeye gelince de seçtiğin bazı özgür yazılım projelerine katkıda bulunabilir veya çalışma şekillerini inceleyebilirsin.

Gömülü sistemlerde linux aygıt sürücüler ile de iştigal etmen gerekebilir, o nedenle bu konuda da ya bir aygıt için sıfırdan sürücü yazabilirsin veya mevcut aygıt sürücü kaynak kodlarını inceleyip öğrenebilirsin.

Yalnız bu noktada farklı bir konu ile ilgili de bir tavsiyede bulunayım. Terminolojileri doğru kullan. Linux işletim sistemine linüx deme. Konuya iyi hakim olsan da böyle şeyler karşı tarafta tereddüt yaratır. Yazım kuralları ve gramere dikkat et.

Raspberry Pi 2/3/4/5/Zero
Asus Edge R
Waveshare VisionFive2
Waveshare LuckFox Pico
BeagleBone Black/Green
Omega2+
Jetson Nano/Orin

ve daha birçok kart bazlı gömülü sistem var. @taydin bu konuda çok çok daha deneyimli ama gömülü sistemde asıl olay MCU da yaptığın kontrolü c/c++/python/js ile linux ortamında yapabilmek. Bu arada çoğu MCU da bulumayan veritabanı, görüntü işleme gibi işlemlere de imkanın olacak.
Herhangi bir donanım ilk başta şart değil ama Rasberry Pi kaynaklarının bol olması ve dökümantasyonunun iyi olması sebebiyle iyi bir başlangıç olur.

@taydin belirttiği gibi öncelikle linux yapısına hakim olman işini kolaylaştıracaktır.

Ne zaman linux öğrenmeye kalksam havlu attım ama öğrenmek istiyorum. Hangi sürümü kurayım? Niyetim Raspberry pi kullanmak, hangisiyle başlamak daha uygun olur?

Raspberry PI için geliştirilmiş özel Debian tabanlı linux sürümü var

Veya önce masaüstüne kuracaksan gene Debian'in son stable sürümünü kur (Debian 12, Bookworm). Ben bunun "testing" sürümünü kullanıyorum. Başka Debian kullananlar da var forumda, bedava teknik destek de alırsın :)

Debian da olur, Mint de Ubuntu da. Sonuçta hepsi debian tabanlı ama Raspberry Pi desktop sürümü var. Pi ile aynı arayüz var. Alışmak için kolay olur

Pardus da kullanabilirsiniz.

@semih_s abi sen linux mint kur, Debian 12 biraz seni Linuxten uzaklastirabilir. Sen linux le ilk kez tanisacaksin, miden bulanmamasi lazim. Linux Mint te neredeyse her sey otomatik. Daha insancil. Debian cilar da sana hala yardim etmeye devam edebilirler :gulus2:

Pardus da kullanabilirsiniz.

Linux Mint para verecek abi bana az dur :katil1:

Benim bilgisayarda pardus, opensuse ve windows11 yüklü.
İlk başlarda ubuntu ile mint kullanıyordum.
Soğudum sonra onlardan. :)
Ubuntu satildi tabi, Mint de biraz kargasaya kurban gitmis olabilr. Ama suan durum guzel. Linux mint kursun sonra is i ogrenince istediklerini gene kurar.

Ya da Debian kursun, midesi bulaninca Linux Mint hatirlasin. Sonra Pardus dener. Hepten midesi bulanirsa ne yapacaz siz onu dusunun :gulus2:

Ubuntu satildi tabi, Mint de biraz kargasaya kurban gitmis olabilr. Ama suan durum guzel. Linux mint kursun sonra is i ogrenince istediklerini gene kurar.

Ya da Debian kursun, midesi bulaninca Linux Mint hatirlasin. Sonra Pardus dener. Hepten midesi bulanirsa ne yapacaz siz onu dusunun :gulus2:

Daha sürüm seçerken sersemletiyor adamı bu linux. Mint daha önce kurmuştum, türkçe klavyeyi bile kuramayınca malum :) .Bu sefer keyfiyetten değil raspberry kullanmak için kalkışıyorum. debian 12 ve raspberry PC indirdim. Bunlarla öyle yada böyle öğreneceğim.

Daha sürüm seçerken sersemletiyor adamı bu linux. Mint daha önce kurmuştum, türkçe klavyeyi bile kuramayınca malum :) .Bu sefer keyfiyetten değil raspberry kullanmak için kalkışıyorum. debian 12 ve raspberry PC indirdim. Bunlarla öyle yada böyle öğreneceğim.
Hadi hayirlisi bakalim :dans1::saril:

Herkes kendine göre sürüm çıkarmış. Özde aynı sadece program yükleme komutları uygulamaları farklı.
Birde freebsd ile haiku var onları kuramadım bir türlü.

Dosya sistemi farkliligindan kuramamis olabilirsin abi

Ben geçmişte 10 yıl Gentoo Linux kullandım, sonra da yıllarca Arch Linux kullandım. Bunlar her paketin EN SON versiyonunu barındıran, bıçak sırtı dağıtımlar. Her güncellemede mutlaka sorun çıkar, sorunları gidermek için uğraşırsın, araştırırsın, doküman okursun, hatta bazan kaynak kod incelersin. Bu kadar yıl mazoşistlik bana linux'u baya öğretti.

Ama artık iş için sadece Linux masaüstü PC sini kullanmaya başladığımda, artık bu maceralar vakit kaybettirmeye başladı. IDE kuruyorum, çalıştırmak için bir gün uğraşıyorum uyumluluk sorunları ile. Ertesi gün güncelleme geliyor, güncelliyorum, IDE çalışmıyor artık vs vs. O yüzden oturmuş bir sistem olan Debian'a geçtim. Ama gene de debian stable bana fazla muhafazakar geliyor. Debian Testing tam bana uygun. Ne Debian Stable kadar eski, nede Arch/Gentoo kadar maceracı :katil2:

Sunucularımda CentOS kullanıyordum.
Masaüstünde Fedora kullanıyordum, artık işim gereği bıraktım.
Her ikiside RPM paketlerini kullanıyor. CentOS daha kararlı güncellemeleri daha geç alır ama 8.0 sürümünden sonra 9.0 sürümü gelmeyecek.

Red Hat var bu iki paketin üzerinde yer alır yine RPM paket kullanır en kararlısı da bu ama bir ücreti var.

Bir Linux dağıtımında hazır gelen python yorumlayıcıdır.
Eğer C/C++ işlemler yapılacak ise derleyici paketlerini
ve yardımcı araçlarını kurmanız gerekecek.
IDE olarak canınız ne isterse, herhangi bir metin editörü
de olur, Eclipse gibi editörler de.
Ancak RPi ile çalışırken mümkün oluğunca GUI
uygulamalarından kaçıyorum. Python daha esnek ve
basit editörler ile kullanılabiliyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back