Güç kaynağı için PID kontrolu similasyonu

devreci

Aktif Üye
Güç kaynağı yapıyorum, fakat fizksel olarak direkt mcu içinde deneme yapamıyorum çünkü ucunda 220v var. Bende bilgisayarda bu işi halledip sonra mcu ya yüklemek istiyorum , mcu stm8 hem hız sorunu var hem de 8bit işlemci, çıkışın stabil olması için pid işi burada hem mecburi hem de uygulamak çok zor ,

Simulasyon kodu sadece bu :katil2:

kod:
            if((syc%adctime)==0)  {   pwm+=(istenvolt-simdikivolt)*2;  if(pwm<0.0f)  pwm=0.0f; }
         simdikivolt+=pwm*0.02f*kapasit;
         simdikivolt-=simdikivolt*yuk*0.4f*kapasit;
         syc++;

Şu an pid ayarlayamadım ama ne olduğu görülüyor gerçek hayatla birebir aynısı.

Eğer pwm carpanı büyükse yada çıkıştaki yük az ise , ilk enerji verildiğinde yada ani yük değişiminde çıkış voltajı bu şekilde dalgalanıyor

1.JPG

Eğer pwm carpanı az ise yada çıkıştaki yük fasla ise , ilk enerji verildiğinde yada ani yük değişiminde çıkış voltajı yavaş yükseliyor

2.JPG

istediğimiz ise bu çıkış voltajı yükü ne olursa olsun ani değişimlerde devre böyle tepki vermesi gerekiyor şimdi bunu hesaplayacağız ama nasıl

3.JPG

Java exe dosyası burada tüm işletim sistemlerinde çalışır java yüklü olması lazım jar dosyasını çıkarın çift tıklayın. Bir nevi elektronik simiyasyon oldu

Ekler

• pwrEXE.zip
    16.1 KB · Görüntüleme: 41
Pid kotrolune benzer bir algoritma ile görüntüyü düzelttim yük ne olursa olsun voltaj yükseliş alçalışları stabil .

Yük konusunda bir sıkıntı var.

Aniden yüke asılma konusu da fena değil .

Fakat yükten aniden ayrılırsa voltaj birden fırlıyor, bunu çözmenin tek çaresi var adc ölçüm hızını artırmak bu da mümkün değil, yada böyle durumda çıkışı bir transistörle yük bindirmek. Programlama olarak yapacak hiçbirşey yok.

Tahminimce normal tl494 gibi bir kontrolcude de aynı görüntü oluşur. Eğer öyleyse yazılım işi bitmiş demektir.

@Mikro Step bu konu hakkında ne düşünürsun.

untitled.PNG

exe burada çıkarıp jar dosyasına çift tıklyabilirsizis.

Ekler

• pdsizrEXE.zip
    32.8 KB · Görüntüleme: 32

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back