carso

Yeni Üye
Merhaba forumdaşlar,

Aklımın içinde güç kaynakları hakkında geçmiş konuları okuyup inceledim ve videolar izledim.

Şimdi hobi ve daha çok zamanlarda kendi işimi çözdüğüm Anakart üzerinde devre değişimi (kapasitör SMD direnç vb.) yakın çevremde katkı sağlıyorum ama bu bana yetmiyor. Kendimi ileri taşımak istiyorum sebebi ise voltaj enjeksiyonu yaparak veya dışarıda parçayı test etmek için voltaj uygulayarak sağlamlık testi gibi gibi bununla sınırlı kalmayıp elektronik kartlar ile ilgili inceleme yapabileyim istiyorum.

Laboratuvar tarzı güç kaynağı almak istiyorum Korad daha çok kullanan gördüm burada @taydin beyin açıklamalarını okuydum yine kendisine mantıklı tecrübeye dayanaraktan şahsi olarak yazmayıp herkesin faydalanması için konu açtım.

Edit: 30 V 10 Amper olarak düşünüyorum.
Üzeride olabilir başka birşeyler için gerekirse diye düşünüyorum
Genelde kendim bir şey yapmaktan daha haz alıyorum tecrübe katıyor

1: Hazır Korad gibi güç kaynağı mı alsam?
2: Hazır kutusuz PCB hazır devre alıp mı toplasam ?
3 : Bakır levha alıp ütüleme yönetimi ile devre hazır olarak varsa uygulamasını kendim mi yapsam.?
Tabi maliyeti, stabil ve güvenli çalışması ön planda !
Aklımı karıştıran noktalar bundan sonra başlıyor

Kısa devre koruması OCP var , hassas ayar yapılabiliyor. CC sabit akım ve CV sabit voltaj sağlaması gibi gözüme çarpanlar....

Hazır sistem olarak ( kutusuz)

Örnek olması açısından ekledim.Daha farklı işlevsel varsa paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme:
İlk güç kaynağın ise, hazır almak daha mantıklı. Kendin yaparsan, bazan kullandığın komponentlerle ilgili sorun yaşayabiliyorsun ve bunları test etmek için de gene güç kaynağına ihtiyaç oluyor. Benim önerim bir Korad alman yönünde olur. Eğer opamp'ler ile sıkça çalışacaksan iki tane Korad alman uygun olur simetrik besleme için. Bir kere çalışan güzel bir güç kaynağın olduktan sonra artık daha farklı özellikte güç kaynağı devrelerinin yapımına girişebilirsin.

Merhaba forumdaşlar,

Aklımın içinde güç kaynakları hakkında geçmiş konuları okuyup inceledim ve videolar izledim.

Şimdi hobi ve daha çok zamanlarda kendi işimi çözdüğüm Anakart üzerinde devre değişimi (kapasitör SMD direnç vb.) yakın çevremde katkı sağlıyorum ama bu bana yetmiyor. Kendimi ileri taşımak istiyorum sebebi ise voltaj enjeksiyonu yaparak veya dışarıda parçayı test etmek için voltaj uygulayarak sağlamlık testi gibi gibi bununla sınırlı kalmayıp elektronik kartlar ile ilgili inceleme yapabileyim istiyorum.

Laboratuvar tarzı güç kaynağı almak istiyorum Korad daha çok kullanan gördüm burada @taydin beyin açıklamalarını okuydum yine kendisine mantıklı tecrübeye dayanaraktan şahsi olarak yazmayıp herkesin faydalanması için konu açtım.

Genelde kendim bir şey yapmaktan daha haz alıyorum tecrübe katıyor

1: Hazır Korad gibi güç kaynağı mı alsam?
2: Hazır kutusuz PCB hazır devre alıp mı toplasam ?
3 : Bakır levha alıp ütüleme yönetimi ile devre hazır olarak varsa uygulamasını kendim mi yapsam.?
Tabi maliyeti, stabil ve güvenli çalışması ön planda !
Aklımı karıştıran noktalar bundan sonra başlıyor

Kısa devre koruması OCP var , hassas ayar yapılabiliyor. CC sabit akım ve CV sabit voltaj sağlaması gibi gözüme çarpanlar....

Hazır sistem olarak ( kutusuz)

Örnek olması açısından ekledim.Daha farklı işlevsel varsa paylaşırsanız sevinirim.

İlk güç kaynağın ise, hazır almak daha mantıklı. Kendin yaparsan, bazan kullandığın komponentlerle ilgili sorun yaşayabiliyorsun ve bunları test etmek için de gene güç kaynağına ihtiyaç oluyor. Benim önerim bir Korad alman yönünde olur. Eğer opamp'ler ile sıkça çalışacaksan iki tane Korad alman uygun olur simetrik besleme için. Bir kere çalışan güzel bir güç kaynağın olduktan sonra artık daha farklı özellikte güç kaynağı devrelerinin yapımına girişebilirsin.
Teşekkür ederim baktım yurtiçi 30Volt 10 amper olarak korad yok daha çok 5 amper var yurtdışı 10 amper var oda gönderilmiyor gönderilse bile çok yüksek bir rakama geliyor.

Spesifik olarak 10 A akıma ihtiyacın varsa tabi Korad işini görmez.

Kamitekno'da var istediğin güç kaynağı. Bu SMPS bir güç kaynağı, bunu da belirteyim.

1692186561781.png

Eğer SMPS bir cihaz alacaksan kesinlikle Riden almanı tavsiye ederim. 60V 24A seçeneği de dahil birçok model var. Modeller için aşağıdaki resmi satış sitesini incelebilirsin.

Hayır stabil çalışması maliyeti önemli smps hafifliği ön planda sanırım(trafosuz) yanlış bilmiyorsam lineer var birde ( trafolu)

Aslında ne olması gerektiği değil işlevi istediğim Hassas ayarı olması,kısa devre koruması yeterli benim için 30 v 5 am çok var ama wat değeri biraz yüksek olması daha iyi olur diye 30 v 10 am istiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back