Güç kaynaklarının gürültüsü

Peak2Peak

Aktif Üye
merhaba güç kaynaklarını DC üzerindeki gürültüsünün en kötü değeri kaç olabilir.Bu konu da deneyimim olmadığı için bulamadım.
Mesela bir dc kaynak khlik gürültü olur mu ? ya da hzlere kadar düşer mi? iyi filtreleri güç kaynaklarında mhz'de mi gürültü başlar.

Lineer güç kaynakları çıkışında her türlü gürültü bileşeni olur, ama en baskın olanı beyaz gürültü olur. Bu gürültüde her frekans bileşeni vardır (0 Hz den gigahertz'lere kadar). Endüstride güç kaynağı çıkışında gürültü ölçümü için bant genişliği 20 MHz ile sınırlandırılır ki faydalı bir veri elde edilmiş olsun. İyi lineer güç kaynaklarında çıkış gürültüsünün tepeden tepeye değeri 1 - 2 milivolt gibidir.

SMPS'lerin çıkışında da her türlü gürültü bulunur, ama en baskın olanı, MOSFET anahtarlamasının yarattığı iğne palslar. Bunlarda da gürültü ölçümü yapılırken bant genişliği 20 MHz ile sınırlandırlır. SMPS'lerin çıkış gürültüsü tipik olarak lineer güç kaynaklarından çok daha fazladır, ama yeni teknoloji ve ÇOK PAHALI bazı SMPS laboratuvar güç kaynakları var ve bunlarda gürültünün tepeden tepeye değeri artık 10 mV un altına indi.

peki bir devreyi filtre ederken hangi frekansları kesmeliyim.Bu frekanslar neye göre değişir.
Mesela bypass kapasitörlerin hzlik gürültüyü engellemediğin düşünüyorum.

Son düzenleme:
peki bir devreyi filtre ederken hangi frekansları kesmeliyim.Bu frekanslar neye göre değişir.

Bu çok genel bir soru, o yüzden buna ancak genel bir cevap verilir. Devrede sorun çıkaran frekansları kesmen gerekir.

Mesela bypass kapasitörlerin hzlik gürültüyü engellemediğin düşünüyorum.

Hz seviyesindeki değişimler, besleme voltajında regülasyon olmadığını veya çok kötü olduğunu gösterir. Bunu bir filtre ile değil, regülasyon sorununu çözerek halletmen gerekir.

lineer güç kaynaklarının çıkışında bile kullanılan şu ferrit çekirdekler hangi frekansta ve ne kadar fayda sağlıyor acaba?
Ekran Alıntısı.PNG

Bu çok genel bir soru, o yüzden buna ancak genel bir cevap verilir. Devrede sorun çıkaran frekansları kesmen gerekir.

Hz seviyesindeki değişimler, besleme voltajında regülasyon olmadığını veya çok kötü olduğunu gösterir. Bunu bir filtre ile değil, regülasyon sorununu çözerek halletmen gerekir.
bypass kapasitörleri RC -LC gibi davranıyor. L ve R bileşenleri direk pcb'nin yolu olduğu için yüksek frekansları filtreliyor.HZ'lik gürültü varsa ise dc kaynak kötüdür.Doğru mu anlamışım.

lineer güç kaynaklarının çıkışında bile kullanılan şu ferrit çekirdekler hangi frekansta ve ne kadar fayda sağlıyor acaba?

O ferritlerin amacı çıkış sinyalini filtrelemek değil, cihazın etrafa parazit yaymasını engellemek. Hükümetlerin uyumluluk testlerini geçmek için konuyor onlar, çıkış voltajına bir faydası olsun diye değil.

O ferritlerin amacı çıkış sinyalini filtrelemek değil, cihazın etrafa parazit yaymasını engellemek. Hükümetlerin uyumluluk testlerini geçmek için konuyor onlar, çıkış voltajına bir faydası olsun diye değil.
emi filtrelerin o amaçla konulduğunu biliyorum ama onlar cihaz ve şebeke arasında bir yere konuluyor. burada cihazın dc çıkışında kullanılmış. şebekeyle arasında yarı iletkenler, bir sürü kapasitans hatta trafo bile var. hâlâ mı yani.

Son düzenleme:
bypass kapasitörleri RC -LC gibi davranıyor. L ve R bileşenleri direk pcb'nin yolu olduğu için yüksek frekansları filtreliyor.HZ'lik gürültü varsa ise dc kaynak kötüdür.Doğru mu anlamışım.

Teknik olarak doğru olsa da, öyle dersen olaya çok teorik olarak bakmış olursun. Bypass kapasitesinin çalışma şeklini kafanda şöyle canlandır:

Yük, çok düşük bir akım çekiyor iken, aniden çok yüksek bir akım çekmeye başlarsa, güç kaynağının kendisindeki ve aradaki bağlantı yollarındaki kaçak endüktanslar nedeniyle besleme voltajı ani olarak düşecektir. İşte bypass kapasitör bir miktar enerjiyi üzerinde depolayarak bu anlık akım ihtiyacını karşılar.

Mesela PC anakartlarında kullanılan Intel/AMD işlemciler, belli bir anda birkaç mikroamper akım çekiyorken ÇOK KISA bir süre sonra 30 - 40 Amper akım çekmeye başlayabiliyor. Böyle bir dinamik performansı hiçbir güç kaynağı karşılayamaz. Burada ani voltaj çökmesini engelleyen, hemen işlemcinin dibindeki çok özel, boyut olacak küçük, kapasite olarak büyük, ESR'si de son derece düşük olan bypass kapasitörleri.

bu gerilim düşmesi adaptörlerde olduğu gibi gereğinden fazla akım çektikce voltajı düşürerek aynı gücü sağlamaya çalışması ile aynı mantıkla mı çalışıyor ve kaçak indüktansın nasıl etkisi oluyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back