Hangi punta kaynak cihazını almalı?

Sercan

--
Bugünlerde her cihazın içinde Lityum pil bulunuyor. Malum bu pillerin de bir kullanım ömrü var.

Ben doğru bir yöntem olmadığını bildiğim halde pilleri yenileceğim zaman lehim ile değiştiriyordum. Dediğim gibi doğru yöntem olmadığı için değiştirdiğim piller hızlıca yelkenleri suya indiriyor.

Artık sıkça pil yenileme yapılacağı için punta kaynak makinesi edinmek istiyorum.

Piyasada powerbank gibi satılan punta makineleri var. Bunlar iyi hoş ama bir süre sonra dura dura ömürlerini tüketmeyecekler mi?

Aslında kendim yapmak istiyorum ama uzun zamandır bir türlü mikrodalga fırın trafosuna denk gelemedim. En güçlü çözümün de bu olduğunu düşünüyorum.

Hazır ürünlerden tavsiye edebileceğiniz bir cihaz var mı?

Bende eski atıl durumda bir ups'i takip ediyorum. Ele geçirebilirsem trafosundan punta makinesi yapmayı planlıyorum. Ele geçirince konusunu açacaktım. Hazır sen konu açmışken sorayım bari. UPS trafosundan punta makinesi olur mu?
Bayağı büyükçe bir trafo.

20220317_073015.jpg

20220317_072853.jpg

20220317_072905.jpg

Sanki bu trafolar küçük kalır. En iyisi mikrodalga trafosu. İşin matematiğini bilmiyorum ama bir çok kez denenmiş çözüm...

Dostum Shahriar bir inceleme videosu yayınlamış. Bu tarz cihazları gerçekten kontrol etmeli yoksa çok tehlikeli olabilir.

Bugünlerde her cihazın içinde Lityum pil bulunuyor. Malum bu pillerin de bir kullanım ömrü var.

Ben doğru bir yöntem olmadığını bildiğim halde pilleri yenileceğim zaman lehim ile değiştiriyordum. Dediğim gibi doğru yöntem olmadığı için değiştirdiğim piller hızlıca yelkenleri suya indiriyor.

Artık sıkça pil yenileme yapılacağı için punta kaynak makinesi edinmek istiyorum.

Piyasada powerbank gibi satılan punta makineleri var. Bunlar iyi hoş ama bir süre sonra dura dura ömürlerini tüketmeyecekler mi?

Aslında kendim yapmak istiyorum ama uzun zamandır bir türlü mikrodalga fırın trafosuna denk gelemedim. En güçlü çözümün de bu olduğunu düşünüyorum.

Kesinlikle en kullanışlı yöntem trafolu tip
sahibinden de veya letgo da trafo satılıyor..

Son düzenleme:
Bende eski atıl durumda bir ups'i takip ediyorum. Ele geçirebilirsem trafosundan punta makinesi yapmayı planlıyorum. Ele geçirince konusunu açacaktım. Hazır sen konu açmışken sorayım bari. UPS trafosundan punta makinesi olur mu?
Bayağı büyükçe bir trafo.

16076 eklentisine bak

16078 eklentisine bak

16077 eklentisine bak
Trafonun sekonderini söküp kalın bakır telden tekrar sararsan olur. çıkış tahmini 2-3 volt civarında.

20220317_151610.jpgBir zamanlar punta makinasına benzer bir şey yapmıştım, çift çıkışlı 400-500 amp. 2v civarında, bunların dezavantajları zaman ve akım sınırlaması olmadığı için istenilen randımanı vermiyor. Sonra bir tane hazır adım oda çok hoşuma gitmedi iyi araştırmak lazım, çünkü piyasada çok seçenek var.

16112 eklentisine bakBir zamanlar punta makinasına benzer bir şey yapmıştım, çift çıkışlı 400-500 amp. 2v civarında, bunların dezavantajları zaman ve akım sınırlaması olmadığı için istenilen randımanı vermiyor. Sonra bir tane hazır adım oda çok hoşuma gitmedi iyi araştırmak lazım, çünkü piyasada çok seçenek var.
Ürkütücü duruyor :cheeky2:

Ben dolar yüksek iken resimdeki punta cihazından almıştım (640 TL ye ), şimdi fiyatlar uçmuş. Hobi maksatlı kullandığımdan işimi görüyor.

e975dcab0e6fec7378050178b2d51768e3d819eb_original.jpeg

Sosyal ağlardaki guruplarda arada denk geliyordum mikrodalga trafolarıını ücretsiz yollayanlar oluyor kargo alıcı ödemeli ama kargo parası yüksek tutabilir tabi, ben bir ara şu cihazı gözüme kestirmiştim kur vb sebeplerden zamlanmış tabi trafolu

Sosyal ağlardaki guruplarda arada denk geliyordum mikrodalga trafolarıını ücretsiz yollayanlar oluyor kargo alıcı ödemeli ama kargo parası yüksek tutabilir tabi, ben bir ara şu cihazı gözüme kestirmiştim kur vb sebeplerden zamlanmış tabi trafolu

Bu tip makinalar sürekli pil puntalayan ticari işletmeler için. Arada bir pil puntalayan hobici için LiPo pilli punta makinaları yeterli bence. Birkaç farklı inceleme gördüm youtube'da, hepsinde de kullanan kişi sonuç alıyor.

Bu tip makinalar sürekli pil puntalayan ticari işletmeler için. Arada bir pil puntalayan hobici için LiPo pilli punta makinaları yeterli bence. Birkaç farklı inceleme gördüm youtube'da, hepsinde de kullanan kişi sonuç alıyor.
Bende bir kaçte uçaktan kalan lipo pil var. Bir kaç yıldır hiç dokunmuyorum. Ölmedilerse hem fikir vermesi açısından hem de kendim kullanmak için bir proje yapabilirim. İşe yarayacak bir şema elime ulaşması lazım ama. Rastgele netten bulup yapmak benim gibi acemiye göre değil :)

Güçlü, patlama ve yanmaya çok müsait bir pili kısa devre ediyorsun. Bence bunu sağlam bir devre olmadan denemek kesinlike doğru değil. Shahriar'ın videoda bahsettiği gibi satın alınanlar bile kontrol edilmeliyken, rasgele bir devre ile denemek belaya davetiye hediye etmeye benzer.

Güçlü, patlama ve yanmaya çok müsait bir pili kısa devre ediyorsun. Bence bunu sağlam bir devre olmadan denemek kesinlike doğru değil. Shahriar'ın videoda bahsettiği gibi satın alınanlar bile kontrol edilmeliyken, rasgele bir devre ile denemek belaya davetiye hediye etmeye benzer.
Timur abinin dediği gibi seri kullanılmadığı sürece çok sorun olacağını sanmam. Güzel planlanmış emniyetli bir devre ile iş görür. Yani 3 ayda bir 2-3 tane pili puntalamak sıkıntı çıkarmaz muhtemelen. Bu lipolar sürekli yüksek akım verebilen piller. O yüzden 2 saniyeliğine kısa devre etmek sorun çıkarmaz.

Lipo pilin üzerinde C değeri diye birşey var. Yanlış hatırlamıyorsam A/h cinsinden verebileceği akım değeridir. Bu değere göre bir hesap yapılıp opamp ile akımı ölçer, güvenli değer geçildiği anda akımı kesebiliriz.

Benim anladığım kadarıyla 500-600 TL'ye portatif bir cihaz alıp gerektiğinde iş görmek yeterli olacak gibi.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back