Hayalimdeki minyatür CNC yi buldum

Bir ara bir dokuman bulmustum belki forumda da yayinlamisimdir. II. Dunya savasinda Almanlarin demir tuketimi had safhaya ulasinca makine yapmak icin demir krizi bas gostermis.

Bunun uzerinde demir beton karisimi govdelerle sanayinin ihtiyaci olan makinelerin yapimi uzerine rapor hazirlamislar. Dokuman bu konuyu ele aliyordu ve olabilirligi olan bir cozummus.

Peki epoksi, çakıl veya kum karışımı yerine, üst seviye tamir harçları kullanılsa nasıl olur?

1718192456158.png

Govde icinde cakil tasi, kum hatta demir olmaz zorunda. Tek basina epoksi yeterince saglam olmaz. Dayanim icin cam elyafi kullanabilirsin.
Fakat her seyden onemlisi titresimlerin emilimi icin kutleye ihtiyac var.

Epoxy, cakil tasi ve kum orani da onemli. Makine yapimi icin onerilen oranlari tablo olarak gormustum fakat nerden gordum hatirlamiyorum.

Doğru oranı tespit etmek çok zor. Mukavemet testlerini de yapma şansımız yok. Artık çok fazla abartmadan çakıl taşı koyarız. Parça parça da demir hasır koyarız. Lineer rayların geldiği yerler için de kazıklar takılmış lama demirler koyarız. Gövde donduktan sonra da lama demirler tam olarak paralelleriz frezede.

Yataklarin monte edilecegi lamalarin delikleri bastan delinip kaliba yerlestirilmeli.

Ben yaparsam lamalara dik lamalar kaynatip govdeyi olusturacagim. Tum yatak deliklerini de en basta delecegim. Dik lamalara da buyuk delikler delecegim ki cakil ve epoxy ile bag olustursun.

Yani ana govdeyi kaynakla olusturacagim ve kaliba gomup ardindan dokum yapacagim. Boylece diklik paralellik sorunlarini dokum oncesinde cozecegim.

Lama yerine 10 luk T malzeme ve bolca ara kaynakla cok saglam bir cati yapmakta fayda var. MAlzemeler bastan frezede temiz calisilir ardindan gonyesinde kaynak islemi yapilir en son olarak tekrar bir freze islemi ile duzeltmeler yapilir. En son kaliba konur ve dokumu yapilir.
1718195130605.png

Son düzenleme:
Doğru oranı tespit etmek çok zor. Mukavemet testlerini de yapma şansımız yok. Artık çok fazla abartmadan çakıl taşı koyarız. Parça parça da demir hasır koyarız. Lineer rayların geldiği yerler için de kazıklar takılmış lama demirler koyarız. Gövde donduktan sonra da lama demirler tam olarak paralelleriz frezede.
Tersane bölgesindesin. Kalın levha bulursun.:)
Zaten yapacağın makinelerin ölçüleri ufak.
Hurdaların içinde çıkar mutlaka.

Ben yaparsam lamalara dik lamalar kaynatip govdeyi olusturacagim.

Kaynakla birleştirme bana mantıklı gelmiyor. Kaynak demek, stres demek. Metale o noktada gerilim katıyorsun. Ben 100x30x5000 lük bir lamayı alıp üzerine 10 tane delik delip diş açmayı, sonra da deliklere civatalar sıkayım diyorum. Civatanın kafası da epoksiye gömülecek ve ankraj yapacak.

Tersane bölgesindesin. Kalın levha bulursun.:)
Zaten yapacağın makinelerin ölçüleri ufak.
Hurdaların içinde çıkar mutlaka.

Frezenin bazası ve sütununu levhalarla yapmak çok zor ve maliyetli olur gibime geliyor. Bir de kaynakla birleştirirsen atma yapar ve gerilim oluşur. sonra da yavaş yavaş form değiştirip ayarı kaçar diye düşünüyorum.

Kaynak konusunda haklisin. Fakat adamlar savas gemisi, beton tasima tanki, kepce dozer vs kaynatiyorlar. Kaynak sonrasinda oksijenle tum duzenek isitilip sogutulursa metaldeki gerginligin alinabilmesi lazim.

Son düzenleme:
Gerginliği kısmen alırsın ısıtarak, ama tamamen alamazsın çünkü ısıtmanın kendisi de gene stres yaratıyor. Örneğin 0.02 mm tolerans hedefi varsa en ufak bir ısıl strese bile tahammülümüz olmaz.

Bir de boyle bir iskelet yapilip kaynatildiginda frezede islemek te sorun olacak. (Z ekseni freze kafasina carpmak isteyecek.) Borwerk tezgahi sart.

Iste bu noktada iskeletin ustune ray araba ve el frezesi vs monte edip kendi kendini frezelemesini basarabilmek sart.

Mukemmel bir CNC ile kusursuz parcalar isleseniz bile montaj asamasinda muhakkak hata oluyor. Bir bakiyorsunuz 50um dogrulukta islenmis parcalarla yapilan duzenek 0.1 mm den daha cok hatali oluyor.

O yuzden montaj/kaynak sonrasi metal aksamin cok iyi islenmesi gerekiyor.

Normal klasik kalıpçı frezesi şekli vardı aklımda, ama aşağıdaki yapı da çok ilginç geldi. Sadece baz var, sütun yok.

1718200266472.png

Gerginliği kısmen alırsın ısıtarak, ama tamamen alamazsın çünkü ısıtmanın kendisi de gene stres yaratıyor. Örneğin 0.02 mm tolerans hedefi varsa en ufak bir ısıl strese bile tahammülümüz olmaz.
Eksen kaçıklığına fazla kafayı takmayın.:)
Sıfır makinalar bile kusurlu zamanla bozuluyor.
Eski makinaları inceleyin.
Her kızakta her rulman yatağında(eski makinalarda bronz yatak) ayar vidaları var.
Saatlerde dişlilerin safir yataklarında bile var. :)

Güzel iş çıkarmış. Ama oldukça maliyetli olmuştur.

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back