Pense Dupont sıkmakta nasıl? Başarılı mı? Marka/model paylaşır mısınız?
Lehimlemeyi tercih ediyorum ama yorucu bir iş. Pense (uçuk fiyatlı değilse) daha kolay.

Pense Dupont sıkmakta nasıl? Başarılı mı? Marka/model paylaşır mısınız?
Lehimlemeyi tercih ediyorum ama yorucu bir iş. Pense (uçuk fiyatlı değilse) daha kolay.
Hem sıktım hemde lehimledim.
Pense güzel sıkıntı yok şimdilik.
Engineer PA-09 modeli.

Son düzenleme:
Hem sıktım hemde lehimledim.
Pense güzel sıkıntı yok şimdilik.
Engineer PA-09 modeli.
Pardon fiyatı görünce sormaktan vazgeçtim.
Gerçi € pahalı yoksa 45 çok pahalı değil

• Beğen
Reactions: nt
Eline sağlık. Teller biraz ince gibime geldi. Nedir kablonun kesiti? Ben 0.25 mm2 çok damarlı tel ile yaptım.
DT-8 Duafon kablo uçlarını ayırarak yaptım, kesitini bilmiyorum ama ne ince ne kalın kötü değil.

Benim T12 Pro havyanın yeni aldığım ucu T12-D24, havyaya girerken eski ucu gibi sıkı oturmuyor, biraz bol, lehim makinesi bazen T12-D24 havya ucunu algılamıyor ve ısıyı kesip H-E mesajı veriyor, H-E = Heating Errror.
Bu konuda yapılabilecek bir hack yöntemi varmı?

Son düzenleme:
Yeni aldığım havya ucu T12-D24, Mechanic T12 Pro havyada sıkıntı yaratıyordu, yerine sıkıca oturmuyor, ısınmıyor hata veriyordu.

Az önce havyayı söküp siyah kabloyu uca doğru ittirmek suretiyle içindeki devreyi ve oturan kısmı dışarı çıkarttım.
WhatsApp Image 2024-02-04 at 12.36.11 (1).jpeg

Sarı ile işaretlediğim 4 adet temas noktasının ucunu aşağı doğru bastırdım, amacım temassızlık yapan T12-D24 havya ucunun daha sıkı oturmasını sağlamaktı.
WhatsApp Image 2024-02-04 at 12.36.11.jpeg

Bu işlemlerden sonra temassızlık ve ısınmama sorunu ortadan kalktı ve havya ucu hem yerine daha sıkı oturuyor, sallasam bile oynamıyor aşağı kaymıyor hem de H-E hatasını vermiyor.

T12-D24 ucu ile sivri uçlu olana göre çok daha rahat ve hızlı lehim yapılıyor.

Knife tipi olanlar sanirim. Bence istendiginde tum yuzey uygulanabilediginde yuksek enerji aktarimi yapabiliyor , ote yandan ucu kullanildiginda ince bir uc gibi oluyor. Tek bir tane secmek icin bence de mantikli. Ben ts100’de bunun gibi bir kullanim icin ucu 0.3,0.5mm araliginda konik uc kullaniyorum. Onda da benim acimdan benzer bir durum var.

Alaylı bir uydu kartı tamircisinde gördüm
bunu. Taktğı-söktüğü malzemelerin ne
olduğunu bilmiyor ama, neredeyse tüm
entegre tiplerini çok kısa sürede
değiştirebiliyordu.
Ben de denedim. Çok fark göreceksiniz.

Alaylı bir uydu kartı tamircisinde gördüm
bunu. Taktğı-söktüğü malzemelerin ne
olduğunu bilmiyor ama, neredeyse tüm
entegre tiplerini çok kısa sürede
değiştirebiliyordu.
Ben de denedim. Çok fark göreceksiniz.
Bahsettiğiniz havya ucu bunlardan hangisi ?

Primer: 230VAC
Sekonder 1: 0 - 12 - 24 - 34 VAC 7 A. Yani dört tane uç çıkacak.
Sekonder 2: 12 VAC 1 A
Sekonder 3: 12 VAC 1 A
Sekonder 4: 12 VAC 1 A

1000 TL + KDV ye yaptırıyorum trafoyu, siparişi verdim, 3-4 güne hazırlayacaklar. Toplamda 275-300 watt gibi bir şey çıkıyormuş bilgi olarak buraya ekleyim.

Kime yaptırıyorsun?

WhatsApp Image 2024-02-05 at 16.18.26.jpeg

Bende en son sarı ile işaretlediğim çekmeceleri almıştım, bugün ulaştı, birer takım daha almayı düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
6,181
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back