Unit UTL8511 kullanıyorum. 1 yıla yakın zamandır elimde. Miliamper seviyesinde hassasiyete sahip. 30A maksimum akım ve toplam 150W gücü var.
UTL8512 modeli de ise aynı özellikler fakat 300W toplam gücü var. Fiyat olarak bişey diyemem ama aldığımda şu anki fiyatın yarısı idi.
Memnun muyum evet ama fırsatım olursa üst modeline geçer miyim? Duygusal şartların oluşması lazım. Çünkü 42V hoverboard bataryası dahil birçok pili sıkıştırarak kadar deşarj edebiliyorum. Seri port üzerinden kontrol ve ölçüm almak da mümkün ki sevdiğim bir özelliği.

Son düzenleme:
Sizinkilerden feyz alıp rafın altına LED armatür alayım dedim. 4000 Kelvin olanlardan arıyorum (4000-4700 arası uygun). Diğerleri bana çok mavi geliyor. Ama ne hikmetse en az bulunan model bu, sanırım bir türlü bulamadım. 2 firmadan sipariş verdim, birinde WhatsApp'tan stok teyidi aldıktan sonra ertesi gün arayıp "elimizdeki bu değil, size 6000K gönderelim, bu daha iyi, herkes bundan alıyor" deyip sinir ettiler.
Bildiğiniz bir yer var ise almak istiyorum.
Alternatif olarak @taydin'in AliExpress'ten aldığı üründen alabilirim.

5.4€ 55% OFF|1 stücke AC220V 2,4G RF Fernbedienung Intelligente Led treiber 18 40W 36 50W 40 60W 50 72W X2 X4 X6 X8 240mA Dimmen Fahrer| | - AliExpress

Buna 5630 4000K alüminyum çubuk LED'lerden alsam tamamdır dedim ama. Diffüzer orada kaliteyi belirleyen kısımdır, bu yüzden emin olamadım. Acaba 3D printer'dan geri kalanını yaparsam olur mu diye düşünüyorum. Isınma sorunu olur mu?

Önerilerinize açığım.

Eğer ileride kendini çok video/resim çekerken görüyorsan, 60x60 lık panellerin çok faydasını görürsün. Işık çok geniş açıdan geldiği için neredeyse hiç gölgelenme olmuyor.

Rafa düşündüğümden daha ince olanlara baktım.odam çok dar bu nedenle yukarıdaki ışıklarda benim gölgem oluşur rahatsız eder diye dusunuyorum. 4000 bulamazsam ve kendim yapmazsam 3200lere gececegim.

Eğer ileride kendini çok video/resim çekerken görüyorsan, 60x60 lık panellerin çok faydasını görürsün. Işık çok geniş açıdan geldiği için neredeyse hiç gölgelenme olmuyor.
Timur abi 7/24 video çektiği için ışık konusuna çok hakim. :katil1:

(Kızma abi ya. Napim koz verip duruyorsun bana. :katil2: )

Isiklarim geldi , bekledigimden iyi oldu , ancak cok parlak direk gozume gelmemesi icin onune 3d print birseyler yapacagim. Aliexpress'den siparis @Gokrtl 'in vermis oldugu devreden de siparis ettim dimmer ve acma kapama icin.

Oda'nin kendi isigi ile bu sekilde

1706894705473.png

Bu isiklari ilave olarak yakinca bu sekilde

1706894748340.png

Raf ayaklarini degistirdim. 5mm lama var. Bu nedenle isiklar icin 3d print spacer yapmam gerekti.

Simdi sirada cekmeceli kutulari buradaki tek ornekte oldugu gibi yukari tasimak var. Boylece tezgah uzeri olabildigince bos olacak. guc kaynaklari 1.5m silikon kablo ile masa uzerinde mobil olacak.

Bahsettigim Owon XDM1241 geldi. 2 tane 18650 lion ile calistigi icin o da mobil durumda olabilecek. Sadece lehim masanin ortasina dogru bir noktada sabit kalir diye dusunuyorum.

Yan tarafda duvara su sekilde bir sey yaptim.

1706895033177.png

Bu sekilde kablolarin bir kismini organize etmeyi planliyorum. Test problari icin yeterli olacak. Diger kablolar icin su sekilde bir sey yaptim. Kablonun her iki tarafi da yukari gelecek sekilde her bir slota tek kablo gelecek sekilde yerlestirdim. Boylece kabloyu almadan once uclarini rahatlikla gorup secebilecegim. Modeli buradan indirebilirsiniz ( https://www.thingiverse.com/thing:2011419 )

Gorus ve elestirileriniz icin simdiden tesekkur ederim benim icin cok faydali oluyor.

Guncelleme 3:02:2024
Isiklar benim konumuma gore cisimlerin arkasindan geldigi icin cisimlerin bana bakan kisimlarinda golgeler olusuyor. Aslinda cok rahatsiz edici degil ama burada @taydin 'in tavsiyesine uymak daha maktikli olurmus. Raflara 2 tane takmistim. Elimde 2 tane daha var. Usenmezsem elimdeki 4 tane bari direkt tavana tasiyabilirim.

Son düzenleme:
WhatsApp Image 2024-02-02 at 20.47.43.jpeg

WhatsApp Image 2024-02-02 at 20.47.43 (1).jpeg

Benim T12-D24 havya ucu geldi, şöyle bir sıkıntı var, havya ile gelen uç sıkıca yerine otururken, bu yeni gelen T12-D24 biraz bol oturuyor, havyayı 90 derece dik tutunca havyadan hafif aşağı kayıyor, ısınmasını test ettim ısınıyor gibi sıkıntı yok gibi.

Ucu havya gövdesine sokarken tık diye bir oturma, yerine yerleşme sesi gelmeli mi yoksa içe doğru ittirmek yetiyor mu? Bende eskisinde ve yenisinde öyle bir ses gelmiyor.

Son düzenleme:
Isiklarim geldi , bekledigimden iyi oldu , ancak cok parlak direk gozume gelmemesi icin onune 3d print birseyler yapacagim. Aliexpress'den siparis @Gokrtl 'in vermis oldugu devreden de siparis ettim dimmer ve acma kapama icin.

29871 eklentisine bak

29872 eklentisine bak

Raf ayaklarini degistirdim. 5mm lama var. Bu nedenle isiklar icin 3d print spacer yapmam gerekti.

Simdi sirada cekmeceli kutulari buradaki tek ornekte oldugu gibi yukari tasimak var. Boylece tezgah uzeri olabildigince bos olacak. guc kaynaklari 1.5m silikon kablo ile masa uzerinde mobil olacak.

Bahsettigim Owon XDM1241 geldi. 2 tane 18650 lion ile calistigi icin o da mobil durumda olabilecek. Sadece lehim masanin ortasina dogru bir noktada sabit kalir diye dusunuyorum.

29873 eklentisine bak

Bu sekilde kablolarin bir kismini organize etmeyi planliyorum. Test problari icin yeterli olacak. Diger kablolar icin su sekilde bir sey yaptim. Kablonun her iki tarafi da yukari gelecek sekilde her bir slota tek kablo gelecek sekilde yerlestirdim. Boylece kabloyu almadan once uclarini rahatlikla gorup secebilecegim. Modeli buradan indirebilirsiniz ( https://www.thingiverse.com/thing:2011419 )

Gorus ve elestirileriniz icin simdiden tesekkur ederim benim icin cok faydali oluyor.
Valla ben yaşlandım ha. Hiç hatırlamıyorum. Hangi devreden tavsiye etmişim? Şuan kendi tavsiye ettiğim devreyi merak ediyorum. :katil2:

29871 eklentisine bak

29872 eklentisine bak

29873 eklentisine bak

Ben gozume gelmesin diye kartondan sacak yaptim.

yaptım en tuhaf şeyler...
elektroniğe ilk giriş zamanları, dimerli manuel üflemeli havya... içine fanın 1 dk geç kapanması için mosfet,direnç ve kapasitörden oluşan bir gecikme devreside eklemiştim.
WhatsApp Image 2024-02-03 at 02.19.50.jpeg

mekaniğe ilk giriş, mouse ile direksiyon seti. cat6 ile de butonlar eklemiştim. evde ne bulursam düşüne düşene 1-2 günde yapmıştım.
WhatsApp Image 2024-02-03 at 02.20.34.jpeg
WhatsApp Image 2024-02-03 at 03.12.33.jpeg

150 cc scooter motorlu araç, vitessiz, 400 kg yük taşıyabiliyor. dışı metalden merak etmeyin.
WhatsApp Image 2024-02-03 at 02.23.54.jpeg

3.5 inç için usb 3.0 harddisk adaptörü, adaptöre dışarıdan 12 volt veriyorum. saniyede 100 mb veri aktarımı yapabiliyor.
WhatsApp Image 2024-02-03 at 01.56.48 (1).jpeg

Son düzenleme:
Projeleri anlatmak istemiyorsan bile, aç konuyu sadece projenin resimlerini koy. Başkaları yorum yapsın, soru sorsun, birşeyler yapmak için gaza gelsin :)

Forum istatistikleri

Konular
6,148
Üyeler
2,555
Son üye
tmek

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back