LED lamba çok güzelmiş. Ben de listeme aldım. Ama önümüzdeki ay alacağım, yoksa ayda 5 defa kuralından ısırılabilirim :)

yoksa ayda 5 defa kuralından ısırılabilirim
O kuralı ben çoktan aştım :cheeky1:

Mali olarak yüksek değerde olanları aldım.
Ufak tefek 2-3 parça da aldım mı artık tamam (demek istiyorum).

Lambaya gelirsek, ışığı farklı sıcaklık derecelerine ve farklı şiddete ayarlanabiliyor olması çok güzel.
Büyüteç kısmını istediğim yere odaklayabilmem de güzel. Profiller bu konuda engel teşkil etmiyor tasarım itibarıyla.
Metal profilleri bana sanki daha kalın olabilirmiş gibi geldi ya da bana öyle geldi tam emin olamadım daha önce bu tip ürün kullanmadığım için.

Metal profil kalınlığı 1cm kalındığında kare şeklinde.

@taydin
Yeni aldığım multimetre ve sinyal jeneratörü için yapmam gereken bir şey var mı?
2-3 gün boşta açık bırakmak ya da başka bir kalibrasyon gibi.

Multimetreyi sürekli açık tut. Benimkisi yıllardır çalışıyor ve şu anda son derece stabil duruma geldi. Sürekli açık tutmak istemiyorsan en azından 1 ay açık tut.

Bir de o cihaza güzel bir kelvin probu yap. Düşük direnç ölçümü için gerekli bu

Multimetreyi sürekli açık tut. Benimkisi yıllardır çalışıyor ve şu anda son derece stabil duruma geldi. Sürekli açık tutmak istemiyorsan en azından 1 ay açık tut.
OCXO içeren test cihazlarının uzun süre açık bırakılması gerekiyoronu anlıyorum ama dmm in neden açık tutulması gerekiyor birde bu kapalıyken değerlerin kayması gibi bir olay var sanırım onun sebebi nedir

ben de dmm e çok heves ediyorum ama bütçe henüz izin vermiyor 3-5 binlik unit yada aneng yada owon lardan almanın bir mantıgı olur mu

dmm in neden açık tutulması gerekiyor

Masa tipi multimetrelerin içinde bir referans üreteci entegre oluyor. Mesela DM3068 de meşhur LM399 var. Bu referans da sürekli çalışınca en sonunda belli bir değere oturuyor. Bunu bir nevi derenin yatağını bulmasına benzetebilrisin. Mesela baraj yapmak için bir derenin yatağını değiştireceksin. Yatağı kazdın ve suyu verdin. O su büyük ölçüde senin kazdığın yerden gidecektir, ama o yatağa ufak tefek ince ayarlar da çekecektir. Bir süre sonra yatak oturacak ve artık suyun geçiş yönü sabitlenecek.

Masa tipi multimetrelerin için de bir referans üreteci entegre oluyor. Mesela DM3068 de meşhur LM399 var. Bu referans da sürekli çalışınca en sonunda belli bir değere oturuyor. Bunu bir nevi derenin yatağını bulmasına benzetebilrisin. Mesela baraj yapmak için bir derenin yatağını değiştireceksin. Yatağı kazdın ve suyu verdin. O su büyük ölçüde senin kazdığın yerden gidecektir, ama o yatağa ufak tefek ince ayarlar da çekecektir. Bir süre sonra yatak oturacak ve artık suyun geçiş yönü sabitlenecek.
peki bu durumun sıcaklıkla bir alakası var mı yoks bağımsız bır olay mı

Sıcaklığın oturmaya nasıl bir etki yapacağından emin değilim. Ama tahminim sürekli soğuk yerde çalışan LM399 ile sürekli sıcak yerde çalışan LM399 farklı bir noktada oturur.

Neticede önemli de değil. Sıcaklığa bağlı olarak LM399 çıkışı mutlaka değişecektir. Amaç bunu engellemek değil, engelleyemezsin de. Amaç, X sıcaklıkta belli bir çıkışın alınması ve bunun da olabildğince tekrarlanabilir olması.

Sıcaklık değişimlerinin nasıl bir etki yapacağından emin değilim. Ama tahminim sürekli soğuk yerde çalışan LM399 ile sürekli sıcak yerde çalışan LM399 farklı bir noktada oturur.

Neticede önemli de değil. Sıcaklığa bağlı olarak LM399 çıkışı mutlaka değişecektir. Amaç bunu engellemek değil, engelleyemezsin de. Amaç, X sıcaklıkta belli bir çıkışın alınması ve bunun da olabildğince tekrarlanabilir olması.
peki bu kadar stabil bir çıkış ile ne yapıyorsunuz iş metrology boyutuna gittiğinde sonu yok zaten de siz pratikte 6,5 haneyi ne yapıyorsunuz merak ettim.

yeni ut89xd almıştım ama onu işyerime götürdüm (çıkarken de orada bırakmayı düşünüyorum dalgınlıkla patronunkini patlattım :) )şimdi eve ne alsam diye düşünüyorum masada derli toplu dursun pil sıkıntısı olmasın diye masaüstü düşündüm
ama yüksek haneli masaüstü dmm ler çok pahalı ihtiyacım var mı bilmiyorum ucuzları bile şuan benim için 1-2 maaş ediyorlar en az

ucuz bir şey alıp da 1000 liranın altındakı bır multimetrenin yapacagı işi yapacak bir masaüstü multimetreye de 3-5 katı fiyat vermek de ıstemıyorum kararsız kaldım

son olarak alakasız olacak ama DM3068 da harici 10 v referans alma veya referans verme özelliği var mı merak ettim

Elektronik devre tasarimlarinda genellikle %5, %1, %0.1 gibi devre elemanlari ile calisiyoruz. Cogu uygulamamizda malzeme degerlerindeki bu kadarlik sapma ortaya iyi isler cikartmamiza engel olmuyor.

Mesela ayrik ciplerle 16 ya da 24 bit ADC tasarimi yapacak olsak sanirim bu dogruluklarda cihazlara ihtiyac duyariz.

Olcu aleti vb isler yapilmadigi surece bana cok mantikli gelmiyor.

Bilimsel calismalar disinda bu kadar yuksek dogruluklara ihtiyac var mi ben de merak ediyorum.

peki bu kadar stabil bir çıkış ile ne yapıyorsunuz iş metrology boyutuna gittiğinde sonu yok zaten de siz pratikte 6,5 haneyi ne yapıyorsunuz merak ettim.

Masa tipi multimetrelerin avantajı sadece yüksek çözünürlük/doğruluk değil. Ama o bile işe yarıyor. Mesela benim elektronik yük bozuldu, 8 tane paralel mosfetin bir tanesi yanık. Tam olarak bozuk olanı 6.5 hane çözünürlükle 4 terminalli direnç ölçümü ile buldum. Ha 6.5 Hane olmasa da bulabilir miydim? Sırayla sökmeye başlardım kısa devre olanı bulana kadar, ama vakit de bir maliyettir. Bu işi cihaza yaptırmak benim vaktimin maliyeti açısından daha ucuza geldi :)

Masa tipi multimetrelerin şu özellikleri neredeyse elektroniğin bütün disiplinlerinde fayda sağlıyor:

1) Yüksek giriş empedansı modu. DM3068 10 GΩ giriş empedansı modunda yapılandırılabiliyor.

2) 4 terminalli direnç ölçümü

3) Hassas direnç ölçümünde offset compensation ve auto zero özelliği. Termokupl'larla çalışırken önemli.

4) Yüksek bant genişliği. İyi bir audio analizöre 25 bin dolar bayılmadan çok düşük THD değerleri ölçmek istiyorsan, masa tipi multimetreler çok hassas ve düşük hata ile AC ölçümü yapabilir

5) Programlanabilirlik. Süreçleri otomatize etmede çok kritik öneme sahip

6) Veri toplama özelliği. Belli trigger'lar meydana geldiğin ölçüm yapabilir, ölçümleri biriktirir ve sonuçlar üzerinde istatistik hesaplar yapıp görüntüler.

7) Yüksek doğruluk gerektiren bir devre üzerinde çalışıyorsan, o gereksinimin en az 20 katı, hatta 100 katı daha iyi doğrulukta çalışan bir aletle çalışmak lazım. Mesela ben 1 mm gibi birşeyler ölçüyorsam, 0.01mm çözünürlüğü olan kumpas mı kullanırım, yoksa 0.1 mm ölçen plastik kumpas mı kullanırım?

8) İki tane transistörü eşleştireceksin bir fark yükselteç için. Çok düşük akımlar veya voltajlar ölçmen gerekecek. 6.5 hane burada lazım olacak. Birçok opamp arasında en düşük offset voltaja sahip opamp'leri seçeceksin. mikrovoltlar sözkonusü. Hem offset kompensation hem de yüksek çözünürlük ve doğruluk gerekecek. Gene 6.5 haneye iş çıktı.

Daha aklıma gelmeyen birçok uygulama vardır. Bunların ötesinde, benim ileri seviyede, piyasada yapılan harcıalem tasarımların ötesinde bir tasarım yapma hayalim varsa (bu hayali gerçekleştirip gerçekleştiremeyceğim ayrı mevzu), o hedefe uygun alet alır, şimdiden deneyler yapıp işi öğrenmeye çalışırım.

Prototip geliştirme aşamasındaki bir elektronik laboratuvarda her türlü gelişmiş cihazın bulunması bir avantajdır. Prototipin tasarımını bitirdim ve üretim aşamasına geçtim, o aşamada oradan burada 1 cent tasarruf etmenin yollarına bakarım. ARGE aşamasında tasarruf etmek istemem, çünkü öyle yaparsam hayallerimi sınırlandırmış olurum :)

Masa tipi multimetrelerin avantajı sadece yüksek çözünürlük/doğruluk değil. Ama o bile işe yarıyor. Mesela benim elektronik yük bozuldu, 8 tane paralel mosfetin bir tanesi yanık. Tam olarak bozuk olanı 6.5 hane çözünürlükle 4 terminalli direnç ölçümü ile buldum. Ha 6.5 Hane olmasa da bulabilir miydim? Sırayla sökmeye başlardım kısa devre olanı bulana kadar, ama vakit de bir maliyettir. Bu işi cihaza yaptırmak benim vaktimin maliyeti açısından daha ucuza geldi :)

Masa tipi multimetrelerin şu özellikleri neredeyse elektroniğin bütün disiplinlerinde fayda sağlıyor:

1) Yüksek giriş empedansı modu. DM3068 10 GΩ giriş empedansı modunda yapılandırılabiliyor.

2) 4 terminalli direnç ölçümü

3) Hassas direnç ölçümünde offset compensation ve auto zero özelliği. Termokupl'larla çalışırken önemli.

4) Yüksek bant genişliği. İyi bir audio analizöre 25 bin dolar bayılmadan çok düşük THD değerleri ölçmek istiyorsan, masa tipi multimetreler çok hassas ve düşük hata ile AC ölçümü yapabilir

5) Programlanabilirlik. Süreçleri otomatize etmede çok kritik öneme sahip

6) Veri toplama özelliği. Belli trigger'lar meydana geldiğin ölçüm yapabilir, ölçümleri biriktirir ve sonuçlar üzerinde istatistik hesaplar yapıp görüntüler.

7) Yüksek doğruluk gerektiren bir devre üzerinde çalışıyorsan, o gereksinimin en az 20 katı, hatta 100 katı daha iyi doğrulukta çalışan bir aletle çalışmak lazım. Mesela ben 1 mm gibi birşeyler ölçüyorsam, 0.01mm çözünürlüğü olan kumpas mı kullanırım, yoksa 0.1 mm ölçen plastik kumpas mı kullanırım?

8) İki tane transistörü eşleştireceksin bir fark yükselteç için. Çok düşük akımlar veya voltajlar ölçmen gerekecek. 6.5 hane burada lazım olacak. Birçok opamp arasında en düşük offset voltaja sahip opamp'leri seçeceksin. mikrovoltlar sözkonusü. Hem offset kompensation hem de yüksek çözünürlük ve doğruluk gerekecek. Gene 6.5 haneye iş çıktı.

Daha aklıma gelmeyen birçok uygulama vardır. Bunların ötesinde, benim ileri seviyede, piyasada yapılan harcıalem tasarımların ötesinde bir tasarım yapma hayalim varsa (bu hayali gerçekleştirip gerçekleştiremeyceğim ayrı mevzu), o hedefe uygun alet alır, şimdiden deneyler yapıp işi öğrenmeye çalışırım.

Prototip geliştirme aşamasındaki bir elektronik laboratuvarda her türlü gelişmiş cihazın bulunması bir avantajdır. Prototipin tasarımını bitirdim ve üretim aşamasına geçtim, o aşamada oradan burada 1 cent tasarruf etmenin yollarına bakarım. ARGE aşamasında tasarruf etmek istemem, çünkü öyle yaparsam hayallerimi sınırlandırmış olurum :)

Kelvin prob ve miliohm ölçümü ve yüksek empedanslı giriş özellikle ilgimi çekiyor ama sanırım benim vaktim henüz okadar kıymetli değil

Ucuz masaustü multimetrelerde gördüğüm kadarı ile bu saydığınız özelliklerin hiçbiri yok
Sanırım yine bir el tipi multimetre alıp dmm alacak butçem olana dek idare edeceğim

Neticede olaya ticari bakıyorsan, yaptığın iş senin için sadece sabah 9 da gitmek zorunda olduğun, akşam da 5 te kurtulduğun bir meslek ise, multimetre ile de sürekli aynı tip ölçümleri yapıyorsan, o ihtiyacını karşılayan en ucuz cihazı alır, bakarsın işine. Ama ARGE yapma amacın varsa, ufkun da geniş ise, bütçenin elverdiği en iyi cihazı almaya çalış bence.

Neticede olaya ticari bakıyorsan, yaptığın iş senin için sadece sabah 9 da gitmek zorunda olduğun, akşam da 5 te kurtulduğun bir meslek ise, multimetre ile de sürekli aynı tip ölçümleri yapıyorsan, o ihtiyacını karşılayan en ucuz cihazı alır, bakarsın işine. Ama ARGE yapma amacın varsa, ufkun da geniş ise, bütçenin elverdiği en iyi cihazı almaya çalış bence.
abi durum biraz karışık sabahları için ilk kısım akşamları için ikinci kısım geçerli :katil2:
mühendisim ama şuan yaptığım iş teknikerlik (çoğunlukla tamirat) düzgün bir yerde mühendislik yapabilmek için kendimi geliştirmeye çalışıyorum
elektronik ilgisi zaten hatırlamadıgım kadar düşük yaşlardan geliyor o yüzden bütçenin el verdiği en iyi cihazı alma konusuna kesinlikle katılıyorum ama şöyle bir durum var beni bütçesi olmayan bir TEA adayı olarak değerlendirebilirsin :katil1: 12 bit bir osiloskop için bütçe ayırdım ama yanına en fazla 1 şey alabiliyorum dmm mi alsam sınyal jenertorü mü alsam diferansiyel prob mu alsam akım probu mu alsam elektronik yük mü alsam lcr metre mi alsam varyak mı alsam ızolasyon trafosu mu alsam liste böyle uzayıp gidiyor :gulus1:

@132kHz sende ihtiyacın olan bakış açısı var. Osiloskop aldıktan sonra 3 aylık zaman dilimi içinde DMM alamayabilirsin ama 6 ay sonra o eksiğini de giderebilirsin. Hepsini kısa bir zamanda tamamlamak gibi bir düşünce ile hayal kırıklığı yaşarsan uzun vadede hiçbirine sahip olamazsın.

Şöyle düşün bu sene osiloskop ve DMM işini çözeceğim seneye de prob ve sinyal jenaratörü alırım diye bir planlama yapabilirsin. 2 sene sonra aynı yerde aynı lafları etmek yerine, ihtiyacın olan şeylerin bir kısmına kavuşmuş olursun.

Ya da benim gibi önce erişebildiğin en iyi cihazları al, sonrada bunları satıp bir üst modele geçmeyi dene. Normal şartlarda 3bin dolarlık bir osiloskobu pat diye alamam ama bugün elimdekileri satıp aradaki farkı kapatacak bütçeyi çıkartabileceğimi fark ettiğim için ilan açtım.

Yanlış anlamazsan, al benim sattığım gibi (benden al diye demiyorum) bir osiloskobu ve ilk adımı atmış ol.

Neden bunlara benzer bir yol izlemiyorsun?

@132kHz sende ihtiyacın olan bakış açısı var. Osiloskop aldıktan sonra 3 aylık zaman dilimi içinde DMM alamayabilirsin ama 6 ay sonra o eksiğini de giderebilirsin. Hepsini kısa bir zamanda tamamlamak gibi bir düşünce ile hayal kırıklığı yaşarsan uzun vadede hiçbirine sahip olamazsın.

Şöyle düşün bu sene osiloskop ve DMM işini çözeceğim seneye de prob ve sinyal jenaratörü alırım diye bir planlama yapabilirsin. 2 sene sonra aynı yerde aynı lafları etmek yerine, ihtiyacın olan şeylerin bir kısmına kavuşmuş olursun.

Ya da benim gibi önce erişebildiğin en iyi cihazları al, sonrada bunları satıp bir üst modele geçmeyi dene. Normal şartlarda 3bin dolarlık bir osiloskobu pat diye alamam ama bugün elimdekileri satıp aradaki farkı kapatacak bütçeyi çıkartabileceğimi fark ettiğim için ilan açtım.

Yanlış anlamazsan, al benim sattığım gibi (benden al diye demiyorum) bir osiloskobu ve ilk adımı atmış ol.

Neden bunlara benzer bir yol izlemiyorsun?
haklısın abi aksiyona geçme konusunda biraz erteleme huyum var aslında 1054z alacak parayı uzun zamandır biriktirmiştim ama başka gelirim olmadığı için bir yandan da güvence olarak da duruyordu. Aslında ertelemek yerine alıp başlasaydım şuanda çok daha fazla şey öğrenebileceğim bir işte çalışıyor olabilirdim.
İş hayatına gireli birkaç ay oldu sadece artık bu yöne ayırabileceğim düzenli gelirim az da olsa var zaten 12 bit osiloskopun parasını ayırdım sds814 yada dho804 için muhtemlen sds814 alacacağım tr stoklarına girmesini bekliyorum.

masayı L yaptım cihazlara hazır hale getirdim geriye cihazları alması kaldı. :)
Dediğin gibi sırayla alacağım inşallah ama sıralamayı yapmak önemli tam sıralamayı yapıyorum forumda başka bir cihaz görüyorum aklım çeliniyor :katil1:

İmkan var iken bekletmeden alınmalı, erteleyince fiyatlar her geçen gün artıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,849
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back