Bu rafları komple boşaltıp/söküp, duvardaki dubelleri de kesip duvar ile sıfırlayıp saten alçı ile kapatacağım ve elimde olan duvar boyası ile de rütuş yapacağım.
3 olan raf sayısı bir önceki mesajda belirttiğim gibi 4 raf olacak.

WhatsApp Image 2024-03-06 at 17.22.26.jpeg

Son düzenleme:
Kraf A2 kesim matı, 45x30cm lehim matı, Anti statik Masa kaplaması topraklaması için ESD malzemeler, banana jack, ve birkaç kablo prob elime ulaştı.

WhatsApp Image 2024-03-06 at 17.30.17.jpeg

Son düzenleme:
Someline markasının şu setini almıştım. Sağ salim elime geçti.
İçinden çıkanlar bunlar.

WhatsApp Image 2024-03-07 at 16.18.12.jpeg

WhatsApp Image 2024-03-07 at 16.18.13.jpeg
WhatsApp Image 2024-03-07 at 16.18.12 (1).jpeg
WhatsApp Image 2024-03-07 at 16.18.11.jpeg

Kullanıcı adını değiştiren haber versin ya. Dünden beri başkası zannediyorum. Meğerse "coder" mişsin. :katil2:

Senin haberin vardır geçen gün amatör telsizciler gurubunda gördüm adam aliexpressden boafeng el telsizi almış 4W gücü bulunan eline de sorunsuz ulaşmış.

Aslı astarı olabilir mi?
Çin malı olanlarının çoğunu çok uzun zamandır zaten Aliexpresten alıyorlar.
Malum sebep ülkede çok daha pahalıya satıldığından. Ama yakın zamanda TR içinde de iyi fiyata satanlar varmış galiba.

Gümrükte sıkıntı yaşayan kesin olmuştur ama büyük bir çoğunluk sorunsuzca alıyor.
Hatta daha kötüsü çok sıkıntısızca ehliyet sormadan evine yolluyorlar.
Sıkıntı yaşayanlar bak benim telsiz ehliyetim var deyip sorunu çözmeye çalışıyor ama
Ehliyeti bile olmayan birisi muhtemelen o da sorunsuzca alacak. Takılırsa ama o zaman kurtaramaz.
Gerçi bizim yerli satıcılar da bu işi ne kadar etiği ve kuralıyla yapıyor o da tartışılır.

@Ahmet gel hemen seni de telsizci yapalım. Ama sırf el telsizi (çoğunlukla dual band oluyorlar yani VHF(144 MHz) ve UHF(430 MHz)) ile olmaz HF (3-30 MHz) olacak. HF olacak ki çatıdaki antenden İtalyadaki amcayla, Rusyadaki dayıyla, şansın varsa Amerikadaki adamla konuşabileceksin. HF ile kıtalar arası sohbet gayet normal. El telsizi ile mümkün değil.

Sonra telsiz veya antenini kendin yapmış olacaksın Almanyadaki dayı soracak cihaz ne sonra başlayacak sohbet :tamam1

Şimdi 1-2 yıldır uydu haberleşmesi çok popüler oldu QO-100 uydusu ile kıtalar arası sesli veya ciddi anlamda skype gibi görüntülü haberleşme yapılabiliyor. Bunu yapmak için de ana malzeme çanak anten, LNB ve tabi 2.4 ve 10 GHz dolayında bir çalışma olduğu için de nispeten diğer işlere göre bolca para gerekiyor.

HF haberleşmesine göre avantajı kolay kolay hava durumu, mevsim, saat vb. değişkenlerden etkilenmeden dilediğin zaman haberleşme yapabiliyorsun.

Çin malı olanlarının çoğunu çok uzun zamandır zaten Aliexpresten alıyorlar.
Malum sebep ülkede çok daha pahalıya satıldığından. Ama yakın zamanda TR içinde de iyi fiyata satanlar varmış galiba.

Gümrükte sıkıntı yaşayan kesin olmuştur ama büyük bir çoğunluk sorunsuzca alıyor.
Hatta daha kötüsü çok sıkıntısızca ehliyet sormadan evine yolluyorlar.
Sıkıntı yaşayanlar bak benim telsiz ehliyetim var deyip sorunu çözmeye çalışıyor ama
Ehliyeti bile olmayan birisi muhtemelen o da sorunsuzca alacak. Takılırsa ama o zaman kurtaramaz.
Gerçi bizim yerli satıcılar da bu işi ne kadar etiği ve kuralıyla yapıyor o da tartışılır.

@Ahmet gel hemen seni de telsizci yapalım. Ama sırf el telsizi (çoğunlukla dual band oluyorlar yani VHF(144 MHz) ve UHF(430 MHz)) ile olmaz HF (3-30 MHz) olacak. HF olacak ki çatıdaki antenden İtalyadaki amcayla, Rusyadaki dayıyla, şansın varsa Amerikadaki adamla konuşabileceksin. HF ile kıtalar arası sohbet gayet normal. El telsizi ile mümkün değil.

Sonra telsiz veya antenini kendin yapmış olacaksın Almanyadaki dayı soracak cihaz ne sonra başlayacak sohbet :tamam1

Şimdi 1-2 yıldır uydu haberleşmesi çok popüler oldu QO-100 uydusu ile kıtalar arası sesli veya ciddi anlamda skype gibi görüntülü haberleşme yapılabiliyor. Bunu yapmak için de ana malzeme çanak anten, LNB ve tabi 2.4 ve 10 GHz dolayında bir çalışma olduğu için de nispeten diğer işlere göre bolca para gerekiyor.

HF haberleşmesine göre avantajı kolay kolay hava durumu, mevsim, saat vb. değişkenlerden etkilenmeden dilediğin zaman haberleşme yapabiliyorsun.
Etrafımda elektrik ve elektroniğin her telinden çalan tanıdıklarım var ama amatör telsizci yakın bir tanıdığım yok 1-2 tanesi izmirin dağlarında bulunan trt ve polis radyosu antenlerine gezmeye gidiyordu ama o zamanlar ilgimi çekmemişti.

En büyük RF çalışmam bmw'nin 868MHz RF alıcısını decode edecek ardunio yazılımım oldu : ))

Önce ehliyet mi almalıyım telsiz mi?

Etrafımda elektrik ve elektroniğin her telinden çalan tanıdıklarım var ama amatör telsizci yakın bir tanıdığım yok 1-2 tanesi izmirin dağlarında bulunan trt ve polis radyosu antenlerine gezmeye gidiyordu ama o zamanlar ilgimi çekmemişti.

En büyük RF çalışmam bmw'nin 868MHz RF alıcısını decode edecek ardunio yazılımım oldu : ))

Önce ehliyet mi almalıyım telsiz mi?
Bence sınava kaydol,
Sınav gelinceye kadar da basit bir alıcı devre yap.
7.000-7.200 MHZ Bandı en popüleri telsizciler arasında ve 7.200-7.350 arası da SW radyolar var.
Direct Convertion yani DC alıcı yaparak başlayabilirsin.

Bence sınava kaydol,
Sınav gelinceye kadar da basit bir alıcı devre yap.
7.000-7.200 MHZ Bandı en popüleri telsizciler arasında ve 7.200-7.350 arası da SW radyolar var.
Direct Convertion yani DC alıcı yaparak başlayabilirsin.
İşin içine embedded sokabiliyorsam yakından ilgilenirim yalın RF sistemler benim için çok kafa karıştırıcı, arada sohbet ettiğim Barış Dinç hocam gibi SI5351 birşeyle kurcalayabiliyorsam RF sistemleri o zaman ilgilenebilirim ama kendim bir osilatör, anten gibi şeyler yapmaya kalkarsam çoook uğraşırım

Rafları söktüm, gece olduğu için matkap kullanamadım sökme işlemi uğraştırdı.

20240308_000728~2.jpg

İşin içine embedded sokabiliyorsam yakından ilgilenirim yalın RF sistemler benim için çok kafa karıştırıcı, arada sohbet ettiğim Barış Dinç hocam gibi SI5351 birşeyle kurcalayabiliyorsam RF sistemleri o zaman ilgilenebilirim ama kendim bir osilatör, anten gibi şeyler yapmaya kalkarsam çoook uğraşırım
Barış Abiyi de tanıyorsan süper bence.
Ben de tam tersi gömülü kısmıyla pek ilgilenmiyorum.
Gayet güzel bence si5351 ile bir tane VFO yaparsın sonrası bobin, kapasite, transistör ve diyot zaten.
Ya da daha çok barış abinin ilgilendiği SDR yapıları var onlarda en fazla girişe bir tane filtre sonrası full entegre ile mixer vs en son da ADC ve yazlım ile demodülasyon.
Nereden başlamak istersen artık.

Masanın bir önceki hali böyleydi.

whatsapp-image-2024-02-29-at-19-30-27-1-jpeg.31249

Tüm bunları bir gecede söküp bu hale getirdim.

20240308_000728-2-jpg.31599

Ertesi gün son hali böyle 4 katlı raf oldu.
Duvarlara 4 adet 95cm lik duvar rayı ve raf tutuculardan monte ettim. Raf aralarını istediğim yükseklikte ayarlayabildim.
En alt raf 45cm derinliğinde oldu.
Rigol yük ve yeni aldığım siglent multimetre çok rahat sığdı.

Amscope multimetre alt rafın altındaki 45cmlik boşluğa çok rahat sığdı.
Yeni aldığım en sağdaki büyüteçli ledli masa lambasını da masaya monte ettim.
WhatsApp Image 2024-03-10 at 12.34.46.jpeg

Birde bu KYORITSU KEW SNAP 2056R TRUE RMS 1000A Pensampermetreyi aldım. Henüz elime geçmedi.

10411941494834.jpg

Kalan eksikler.
  • Sıcak hava için Quick 861DE
  • Lehim sökme için de Hakko FR301
  • 500 Watt İzolasyon Trafosu
  • Mikroskop kamerası

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back