@132kHz

12Bit scop alinca kendini cok daha mi hizli yetistireceksin?

Scope 8 Bit olunca olmuyor mu?

------------------

Sanat okulunda okurken babam aylik harclik verirdi. Orta gelirli bir aileydik. Eminim ki babam benim hoby icin harcayacagim 3 kurus parayi kendisi icin bile ayiramiyordu. Harclik dediysem gozunuzde buyutmeyin. 100 tane 1/4w direnc almaya anca yeterdi.

Harclik alinca ben ne yapiyordum? Ankara'da unlu elektronik malzeme saticilarin oldugu Konya Sokak'a gider 10 tane 1K, 10 tane 2K2, 10 tane 3.3K ...direnc alirdim. (Satici homur homur homuranirdi)

Bir sonraki ay 10 tane 10K, 10 tane 22K, 20 tane 33K...

Neymis efendim malzeme kutularimi dolduracakmisim. Cunku cekmeceli ve ici dolu dolu malzeme kutulari olanlara imrenirdim.

Tamam bir seyler yapacak kadar malzemelerim vardi fakat keske uc kurus parami direnc serilerini tamamlamak icin harcamasaymisim.

Bu oneriyi/elestiriyi babam da bana yapardi. Fakat kulak ardi ederdim. Keske dinleseymisim.

Kit kaynaklari mantikli yoneterek cok daha verimli olabilir cok sey ogrenebilirsin.

Para bir sekilde kazanilir. Acele etme.

----------------------------------------------------

Senin yerinde olsam, kotu sayilmayacak bir scop alir, geri kalana ugrasmak istedigim konularda cipler vs alirdim.

Talasli imalat konusuna merakliyim ve bu konularda makinelerim var. Para harcamam gerektiginde daha iyi makineler yerine aluminyuma demire harciyorum.

Cunku yapip bozarak ogreniyorsun.

Tamam olcmek onemli ama tecrube dedigimiz sey okuyarak degil baskalarinin yaptiklarini sen de tekrar edersen elde ediliyor.

Ayni frekans icin eger 12bit ve 8 bit arasinda ciddi fiyat farki varsa bir daha dusun derim.

12 bit kus kondurmayacak.

Yasini bilmiyorum. Fakat alacagin soyle iyi olsun boyle iyi olsun marka olsun diyen arkadaslarin yaslarini/dolayisi ile gelirlerini kendininki ile bir kiyasla.

Acaba bu arkadaslar senin yaslarinda dedikleri gibi daha iyi cihazlari alabiliyorlarmiydi?

Son düzenleme:
Onerileri oku kafana yattigi gibi hareket et.

4 Kanal scop gercekten iyidir. Fakat 4 kanal yerine 2 kanal ve 2 kat daha yuksek band genisliginde scop alabiliyorsan 2 kanalli olani tercih et.

12 Bit ile 8 bit arasinda cok fiyat farki varsa 12 bite gerek yok.

Ucuz uyduruk adi sani belli olmayan Cin mali olanlardan kesin ve kesin uzak dur.

@132kHz

------------------

Sanat okulunda okurken babam aylik harclik verirdi. Orta gelirli bir aileydik. Eminim ki babam benim hoby icin harcayacagim 3 kurus parayi kendisi icin bile ayiramiyordu. Harclik dediysem gozunuzde buyutmeyin. 100 tane 1/4w direnc almaya anca yeterdi.

Harclik alinca ben ne yapiyordum? Ankara'da unlu elektronik malzeme saticilarin oldugu Konya Sokak'a gider 10 tane 1K, 10 tane 2K2, 10 tane 3.3K ...direnc alirdim. (Satici homur homur homuranirdi)

Neymis efendim malzeme kutularimi dolduracakmisim. Cunku cekmeceli ve ici dolu dolu malzeme kutulari olanlara imrenirdim.

Tamam bir seyler yapacak kadar malzemelerim vardi fakat keske uc kurus parami direnc serilerini tamamlamak icin harcamasaymisim.

Bu oneriyi/elestiriyi babam da bana yapardi. Fakat kulak ardi ederdim. Keske dinleseymisim.

Kit kaynaklari mantikli yoneterek cok daha verimli olabilir cok sey ogrenebilirsin.

Senin yerinde olsam, kotu sayilmayacak bir scop alir, geri kalana ugrasmak istedigim konularda cipler vs alirdim.

Talasli imalat konusuna merakliyim ve bu konularda makinelerim var. Para harcamam gerektiginde daha iyi makineler yerine aluminyuma demire harciyorum.

Tamam olcmek onemli ama tecrube dedigimiz sey okuyarak degil baskalarinin yaptiklarini sen de tekrar edersen elde ediliyor.

Ayni frekans icin eger 12bit ve 8 bit arasinda ciddi fiyat farki varsa bir daha dusun derim.

Yasini bilmiyorum. Fakat alacagin soyle iyi olsun boyle iyi olsun marka olsun diyen arkadaslarin yaslarini/dolayisi ile gelirlerini kendininki ile bir kiyasla.

Acaba bu arkadaslar senin yaslarinda dedikleri gibi daha iyi cihazlari alabiliyorlarmiydi?
12 bite karar verdim çünkü aradaki fark çok da yüksek değil hatta giriş seviyesi 8 bitlerin üretimden kalkmasına dahi sebep olabilir yakın zamanda
dho 800 ve sds800 yeni giriş seviyesi cihazlar sayılır dho800 ile ds1054z arasında yurtdışında 50 dolar felan oynuyor sanıyorum ki tek fark 12 bit değil

elbette projelere de para ayırmam gerekecek ama şuan düzenli gelirim oldugu ve pek bir giderim olmadıgı için sorun olmaz şuan aklımda maaşı 1/2 elektronik 1/4 harcama 1/4 birikim olarak pay etmek var bakalım yürüyecek mi

12 bite karar verdim çünkü aradaki fark çok da yüksek değil hatta giriş seviyesi 8 bitlerin üretimden kalkmasına dahi sebep olabilir yakın zamanda
dho 800 ve sds800 yeni giriş seviyesi cihazlar sayılır dho800 ile ds1054z arasında yurtdışında 50 dolar felan oynuyor sanıyorum ki tek fark 12 bit değil

elbette projelere de para ayırmam gerekecek ama şuan düzenli gelirim oldugu ve pek bir giderim olmadıgı için sorun olmaz şuan aklımda maaşı 1/2 elektronik 1/4 harcama 1/4 birikim olarak pay etmek var bakalım yürüyecek mi
Fiyat farkı dediğin gibi 50 usd filansa şahsen bende şimdi alacak olsaydım 12 bit alırdım.

Onerileri oku kafana yattigi gibi hareket et.

4 Kanal scop gercekten iyidir. Fakat 4 kanal yerine 2 kanal ve 2 kat daha yuksek band genisliginde scop alabiliyorsan 2 kanalli olani tercih et.

12 Bit ile 8 bit arasinda cok fiyat farki varsa 12 bite gerek yok.

Ucuz uyduruk adi sani belli olmayan Cin mali olanlardan kesin ve kesin uzak dur.
yok hocam rigol - siglentin altına kesinlikle inmem owon-unit cihazlarını bilmiyorum ama modelden modele kalite değişeceğini düşündüğümden tercih etmem gerisi oyuncak zaten fnirsi felan şaka gibi cihazlar

düşündüğüm cihaz şu https://www.batronix.com/shop/oscilloscopes/Siglent-SDS814X-hd.html
12 bit 4 kanal 100 MHz bant genişliği ki muhtemelen hacklenebilir 2 GSa/s sample rate ve 50 Mpts hafıza var
siglentin çok disbrütoru oldugundan yurtdışı fiyatına daha yakın rekabet var ayrıca sinyal jeneratörünü de siglent seçersem otomatik bode çıkartmak gibi bir kolaylıgı da var

@132kHz

------------------

Söylediklerinize katılıyorum. önemli olan ürün üretmek veya tasarım yapmak.

Bunun için gerekli ihtiyaçları optimum düzeyde edinmekte fayda var. İşinize yaramayacak veya gerekli olmayacak bir özelliğe verilen para bence israf.

Cihaza yatırım yapılır, ben bunun aksini söylemiyorum fakat gerekli ise yapılır.

Önemli olan günlük kullanımda sizin neye ihtiyacınızın olduğu.

Söylediklerinize katılıyorum. önemli olan ürün üretmek veya tasarım yapmak.

Bunun için gerekli ihtiyaçları optimum düzeyde edinmekte fayda var. İşinize yaramayacak veya gerekli olmayacak bir özelliğe verilen para bence israf.

Cihaza yatırım yapılır, ben bunun aksini söylemiyorum fakat gerekli ise yapılır.

Önemli olan günlük kullanımda sizin neye ihtiyacınızın olduğu.
Optimum düzeyde olan 12 bit olandı bunun bir altında alınabilecek 2 tane 8 bit giriş seviyesi kabul görmüş cihaz var onlarla da arasındaki ufak fiyat farkı dikey çözünürlüğün 16 kat artmasına değer
günlük kullanım diye bir şey arge yapıyorsanız yok bence o anın ihtiyaçları önemli ve nezaman neye ihtiyacınız olacağını bilemezssiniz hiç aklınıza gelmeyecek bir senaryo çıkar o gerek yok dediğiniz özellik olmadan hiçbir iş yapamayabilirsiniz
Bence önemli olan o an o cihaza ayrılabilecek en yüksek bütçeyi tespit edip o sınıftaki eniyi ürünü almak (tabi bütçeyi iyi ayarlamak gerek bütün kaynağı tek cihaza ayırmadan) nasıl lüks bir arabaya binmek lüks bir evde oturmak israf olarak görülmüyorsa cihaza yatırım yapmak da israf olarak görülmemeli

Ama eğer konu bu cihazın fix bir işde uretimde felan kullanılmasıysa size katılırım yani yapacağı iş belli olçeceği sinyal belli otomasyon içerisinde kullanılacak bir cihazda minimum isterleri sağlayan en ucuz cihaz seçilebilir

Aslında çok önemli bir konuya değinmişsiniz , bu işler birazda bütçe meselesi :)
Malesef öyle cihazların pahalı olmasının yanında malzemeye erişim de pahalı mesela 20 liralık smd dip dönüştürücü ihtiyacım var yanına 100 lira kargo ekleniyor busefer kargonun oranını düşürmek için en az 300 400 liralik alısveriş yapmak gerekiyor ama baska ihtiyacım yok
Gerçi birşeyler almaya kalkınca sepet anında 300 400 ü geçiyor

Bilgisayar monitörünün fişini cihazların olduğu prize taktığımda her hangi bir cihazımı açıp kapadığımda monitör görüntüsü gidiyor ya siyah ekran oluyor yada ekranda parazitlenme/dalgalanma vs saçma şeyler oluyor, 5-10 sn sonra tekrar geri geliyor. Nadir de olsa görüntü geri gelmediği oluyor.

Monitör fişini başka bir prize taktığımda bu sorun olmuyor? Başka fiş uzakta, o fişi devamlı kullanamam.

Bu sorunu nasıl çözerim?

Bilgisayar monitörünün fişini cihazların olduğu prize taktığımda her hangi bir cihazımı açıp kapadığımda monitör görüntüsü gidiyor ya siyah ekran oluyor yada ekranda parazitlenme/dalgalanma vs saçma şeyler oluyor, 5-10 sn sonra tekrar geri geliyor.

Monitör fişini başka bir prize taktığımda bu sorun olmuyor? Başka fiş uzakta, o fişi devamlı kullanamam.

Bu sorunu nasıl çözerim?
Emi filtre çözebilir diye düşünüyorum ama kesin çözer diyemem bu durumun tam nedenini tespit etmek gerek

Yazacaklarim senin durumunu kismen aciklayabilir.

Gecen sene masamda baska bir prizde kullandigim Tektronix scopun yerini degistirdim. Scop calisirken birden fisss diye ses cikartti ardindan da pis bir koku ve duman cikti.

Panik halinde cihazin icini actigimda cihazin sebeke girisindeki icinde EMI filitre barindiran 220v fis girisinin heryerinden plastikimsi seylerin fiskirdigi ve sivi ciktigini gordum.

Hurdalardan birisinden soktugum bir paska filitre yerine uydu ve scopumu tamir ettim.

Sorun muhtemelen scopu son taktigim yeni yerindeki prizden beslenen led projektorun yaydigi harmoniklerdi. EMI filitre harmonikli sebekede calisinca kapasitorler yuksek akimlara maruz kaliyor. Filtrenin yaslanmasi, harmoniklerin siddeti de bu soruna neden oldu.

Ucuz oldugu icin aldigimiz Cin Mali ivir zivirlarin boyle zararlari da var.

Yüksek fiyatlara Filtre almaktansa karşı prizden kablo çekmek daha mantıklı.

Bence masada led sürücüsü varsa onu devre dışı bırakıp deneme yapmalısın. @Mikro Step in söylediği gibi özellikle Çin malı sürücüler sıkıntının kaynağı olabilir.

Ucuz kalite 10metre HDMI kablodan da yapıyor olabilir.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back