HP547A muadil

HF, sinyal jeneratoruyle verilip denenemez mi abi? Illa bir aralik bekliyo olsa dahi o aralik yakalanir, gibi geliyor. :emindegil1:

Bu cihazlar pek tutmadi. Tutmus olsaydi 80'lerden sonra da gormeye devam ederdik.

Kısa devre bulma konusunda tutmamasının sebebi bence çok pahalı olması. Alternatif yöntemlerle de besleme raylarındaki kısa devre bulunabiliyor. Ucuz termal kameralar çıkınca da artık ray kısa devresi bulmak çocuk oyuncağı oldu.

Ama bence bu aletin asıl faydası besleme rayında kısa devre bulmaktan ziyade tersine mühendisliği ve şeması olmayan devrede PCB yollarının takibini kolaylaştırması. Bir PCB'de trace nereden nereye gidiyor? Bunu anlamak için büyük kolaylık.

Bu cihazlar pek tutmadi. Tutmus olsaydi 80'lerden sonra da gormeye devam ederdik.
Alternatifini de gormedigim icin, niye tutmamis olabilir e bazi seyler geliyor aklima. Fiyat fazla, talep yok, reklam simdiki gibi kolay degil. Ureticiler baskalari tamir etmesinler diye HP ye baski uygulamis olabilir.

Halbuki bu bunu yapiyor ise bir kablo demetinin icerisinde herhangi kabloyuda dokunmadan bulabilir.

Ya da simdi bunu kullanmak neden gerekli degil ona da cevabim, bazi boarlarda yollar birbirine inanilmaz yakin ucu cok hassas olsa bile, kisi ayni hassasiyeti gosteremeyebilir.

Bizim gümrükteki deli dumrul'dan korkmasam, ebay'deki seti kesinlikle alırdım. Ama gümrüğün ne yapacağı belli olmaz. 2000 dolara da gelebilir. Gümrükteki diyaloğu gözümde canlandırabiliyorum. "Sen ARGE mi yapmaya kalktın yavrum, Ahh, ah. Neyse, sen gel şöyle arkadaki vezneye evladım. Merak etme, fazla acımayacak.:kafa_oksa1:

Bence lineer devrelerden sonra TTL ordusu ile yapilmis koca kartlar gorulmeye baslaninca millete bol bol satariz dusuncesiyle uretildi. Sattiklarini da sanmiyorum.

Son düzenleme:
Bizim gümrükteki deli dumrul'dan korkmasam, ebay'deki seti kesinlikle alırdım. Ama gümrüğün ne yapacağı belli olmaz. 2000 dolara da gelebilir. Gümrükteki diyaloğu gözümde canlandırabiliyorum. "Sen ARGE mi yapmaya kalktın yavrum, Ahh, ah. Neyse, sen gel şöyle arkadaki vezneye evladım. Merak etme, fazla acımayacak.:kafa_oksa1:
Aglanacak halimize guluyorum abi, kusura bakma :kizgin3:

HF, sinyal jeneratoruyle verilip denenemez mi abi? Illa bir aralik bekliyo olsa dahi o aralik yakalanir, gibi geliyor. :emindegil1:
illaki yakalanır ama probunuzun çalışırlığını test etmenin yolu RF ile çalıştığının kesinleşmesi ile mümkün.
Siz sinyal üreteci ile gönderdiğiniz sinyalin prob ile eşleşememesi durumunda problem eşleşmedemi yosa probun kendisindemi ikilemine düşersinizki sonuç çıkmaz buradan.
Bence lineer devrelerden sonra TTL ordusu ile yapilmis koca kartlar gorulmeye baslaninca millete bol bol satariz dusuncesiyle uretildi. Sattiklarini da sanmiyorum.
Zaten HP nin kendisi PC üreticisi.
8088 XT ilk üretildiği zamanlarda IBM ile kapışıyorduki o zamanlar PC kartları tamamen LOJİK-TTL idi.
O zmanlarda tamir edilmesi gerekirse illaki böyle bir aparata ihtiyaç duyulurdu.
Şimdilerde çok anlamı yok.
Teknoloji hızlı geliştiği ve tamir yerine, ucuzladığı için yenisiyle değiştir işlemi başladığından dolayı gereksinim duyulmuyor.

illaki yakalanır ama probunuzun çalışırlığını test etmenin yolu RF ile çalıştığının kesinleşmesi ile mümkün.
Siz sinyal üreteci ile gönderdiğiniz sinyalin prob ile eşleşememesi durumunda problem eşleşmedemi yosa probun kendisindemi ikilemine düşersinizki sonuç çıkmaz buradan.

Zaten HP nin kendisi PC üreticisi.
8088 XT ilk üretildiği zamanlarda IBM ile kapışıyorduki o zamanlar PC kartları tamamen LOJİK-TTL idi.
O zmanlarda tamir edilmesi gerekirse illaki böyle bir aparata ihtiyaç duyulurdu.
Şimdilerde çok anlamı yok.
Teknoloji hızlı geliştiği ve tamir yerine, ucuzladığı için yenisiyle değiştir işlemi başladığından dolayı gereksinim duyulmuyor.
@Dede Mehmet Salim Güllüce abi foruma hoşgeldin. Uzun zamandır buraya gelmeni istiyor/bekliyordum.

Hoş Bulduk Dostlar.
Yeterince Meşgalem yokmuş gibi burayada katıldım. :emindegil1:
Tanıdık Çehreler sayesinde de yabancılık hissetmem artık :ok1:

bu alet güncel düşük voltajlı devrelerde aynı performansı vermeyebilir. tahminim o zamanın 5 volt ttl kapılarına akım çekmeyecekleri seviye olan 300-600mv gibi bir yüksek frekanslı sinyal vererek hattı enerjilendiriyordu. güncel 3.3, 1.8 veya 1.2 volt cmos lojikler barındıran bir kartta bu sinyal seviyelerinde aynı sonuç çıkmayabilir.

Zaten lojik probe kullanmanın bariz bir avantajı da aklıma gelmiyor. Ben osiloskop ile bakıyorum dijitan sinyallere ve anında sıfır mı bir mi ve değişimleri de görüyorum.

Tasarımlara bakınca gençliğimde yaptığım 1 kalem pille yapılmış sinyal enjektörler aklıma geldi.
Radyo ve TV tamirlerinde çok işe yarar bir aletti. Hangi katın çalışıp çalışmadığını anlamakta işe yarayan bişeydi.
Yaklaşık 1kHz lik flip flop kare darbe..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,145
Üyeler
2,554
Son üye
alisummer

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back