Ibretlik bir video

Mikro Step

Kıdemli Üye

Kalpleri ve kulakları mühürlemişlerin gözlerinin üzerinde de perde vardır.

Son düzenleme:
Maksadı biraz daha detaya açarmısınız.

Sanayimizde kucuk atelyelerde bile videodaki makinelerden daha iyi durumda makineler bulunuyor.
Adamlar ilkel sartlarda minumum alet edavatla guzel isler cikartiyor.

Kucuk sanayicimiz silkelenecek. Sosyal bilimlerde okumus onca murekep yalamis vatandasimiz da ulke disina satis icin takla atacak.

Ulke olarak duze cikmanin yolu uretimden geciyor.

Son düzenleme:
Askeri projeler icin mekanik imalat yapan arkadasim var. Manyak mekanikler uretiyor. Musteri ucuk kacik toleranslarda is istiyor.
Hakli. Ama parcanin %1 lik bolumunun atiyorum +/- 5 um dogrulukta olmasi gerekirken tamamini %1 toleransda istiyor.

Haliyle parcanin maliyeti firliyor gidiyor.

Tamam askeri teknoloji halkin kullandigi alet edevatin teknolojinden ileridir.

Ama siradan bir demirci ustasinin yaptigi bicak da dusmani oldurmeye yeterken bicagi yuksek teknoloji abuk sabuk toleransda yapmanin anlami yok.

Videoda adamlarin kullandigi olcu aleti goremedim. En gelismis alet sanirim pergeldi.

Bizim atelyelerimizde Mitutoyalar falan ucusuyor. Peki orta da ne var?

Son düzenleme:
Bizim gibi ülkelerde üretmek büyük dert.
En büyük dert Tedarik ve pazarlama.

En buyuk dert devleti yonetenlerin bilincli yada bilincsiz engeli.

Insallah bilincli engel olunmuyordur.

Uretimimizde 5..10 ornek genelimizi yansitmiyor.

En kucuk atelyemiz dahi bir seyler uretebilmeli.

hayalgucunu herkese vermiyor iste, adamlar kafada bitirmis projeyi alet edavat hikaye, sagdan soldan 1 liraya alip 5 e satmak varken niye yorsun insanlar kendini, ama bu tip ustalarida heryerde bulamazsin, bizimkilerin cogu icler acisi, sahsen birkac basit is yaptirdim nerdeyse kavga edecektik adamla, yanlis yaptigini soyleyince kendine toz kondurmuyor.

bu üretimdeki gibi hesap-kitapsız göz kararı bakacaksın hayata... ve mutluluğu göreceksin orada :)

En buyuk dert devleti yonetenlerin bilincli yada bilincsiz engeli.

Insallah bilincli engel olunmuyordur.

Uretimimizde 5..10 ornek genelimizi yansitmiyor.

En kucuk atelyemiz dahi bir seyler uretebilmeli.
Bizim genlerimizde yumurta kapıya dayanmayınca çare aranmaz.
Motorolanın satışında da aynı mantalite yüzünden kaçırdık.
Ancak şimdilerde maçamız sıkıştığından güvenlik nedeniyle çip imal edelim denildi ve 2 firmaya ruhsat ve destek verildi.
Üstü kapalı Ambargolar ve önümüzde beliren ortadoğu (3. dünya) savaşı olmasa halende bu karar alınamazdı.

Türkiyede her zaman devlet milletin arkasından yürür.
Millet devletin her zaman ilerisinde yer altından yürümek zorundadır.
Yasallaşması ise çok sonraları gerçekleşir.

bu üretimdeki gibi hesap-kitapsız göz kararı bakacaksın hayata... mutluluğu göreceksin orada :)

Hesapla kitapla yapip birlestirmeye kalkarsan montaj asamasinda illaki kayma olur. Hata olmasin dersen tum duzenegi yuksek dogrulukta islemen gerekiyor. Heleki isin icine kaynak gibi bir islem girince zaten sekil degistirme kacinilmaz olacak.

Videoda adam govdeyi goz karari yapti. Sonra tornada karsilikli iki yuzeyi istedigi dogrulukta delip yataklama kismini olusturdu.

Bu tip imalatta satisw sonrasi en buyuk sorun yedek parcanin arizali olanin yerine takililirken yasanacak problemler.

Genellikle yedek parca govdeye sip diye oturmaz.

Fakat neyseki bu makinede boyle bir durum yok.

Son düzenleme:
En çok; falanca standartlarına uygunluk belgesi istendiği için, sıkıntılar çıkıyor. Neredeyse reklam bile veremiyorsunuz.
Hintli/Çinli amcaların böyle bir derdi yok.

Ağır makine üretimi batıda da gitgide azalıyor.
Sadece bize özgü değil.
Vergi sgk vb şeyler yok veya düşük. Maaşlar düşük.
Patent lisans vb ücretleri ödemiyorlar.

2012, almanya 4. sanayi devrimi çalışmasını başlattı
Her yıl, üretim tesislerinin %3 kapasitesi robotikleşecek dediler
30 yıllık bir süre sonunda çalışan işçi kalmaması için düğmeye basıldı.

Elon, insansı robot üretimine başladı, robotlarını dokunuş sensörleri ile donatmaya başladı. Bu şekilde yürüyüş hızının bile arttığını fark ettiler. Görsel işleme gücü yanına dokunsal duyular sayesinde daha hızlı çalışan, farklı işlere dahi adapte olabilen yeni nesil robotlar geliyor.

Ülke çapında başlatılan harekat ile halkın ihtiyaçlarının robotlarca karşılanması hedefini gerçekleştirecekler. Çin bu harekatta yerini kaybetmeden kolayca ilerler, halkına boğaz tokluğunu vadeder, almanya yeme, içme, barınma, sağlık ve diğer ihtiyaçlarını vadeder, amerika başınızın çaresine bakın der.

Bu ekonomik sistemde gereken madenler için dış ticaret dışında bir alışveriş kalmaz. Bir adet telefon için 10 ton demir filizi, bir yıllık kanser ilacı için bir maden alanının işletmesi, çıkan tüm ürünler gibi pazarlıklar başlar.

Hadin perdeleri kaldırın...

bizim kaynak sıkıntımız yok, genel bir hayal dünyasında yaşama sıkıntımız var. eğitim gerçekten kötü. insanlar konuları okulda değil ancak sahada yaşayarak öğrenebiliyor. bir cafede dekor olsun diye koyulan kitapları karıştırırken 1940'lardan kalma bir amerikan teknik çizim kitabına denk geldim. kitap o kadar detaylıydıki en az 5-6 sayfası kurşun kalem ucunu bıçakla açma tekniklerini anlatıyordu. gene reddit - quora vs benzer forumlarda bazen bir konuda yapılan teknik yorumların derinlğine şaşırıyorum. o kadar derin-detaylı ve doğru yaklaşıyor. çünkü adam bizdeki gibi herşeyci olmak zorunda kalmamış. başarılı bir sistem onun niş bir alanda yıllarca çok derin uzmanlaşmasına olanak sağlamış. kültürel yozlaşma teknik bozulmayı da beraberinde getiriyor. kitlesel güven kaybı kişilerin gerçek potansiyalerine ulaşmalarında büyük engel.

bizim kaynak sıkıntımız yok, genel bir hayal dünyasında yaşama sıkıntımız var. eğitim gerçekten kötü. insanlar konuları okulda değil ancak sahada yaşayarak öğrenebiliyor. bir cafede dekor olsun diye koyulan kitapları karıştırırken 1940'lardan kalma bir amerikan teknik çizim kitabına denk geldim. kitap o kadar detaylıydıki en az 5-6 sayfası kurşun kalem ucunu bıçakla açma tekniklerini anlatıyordu. gene reddit - quora vs benzer forumlarda bazen bir konuda yapılan teknik yorumların derinlğine şaşırıyorum. o kadar derin-detaylı ve doğru yaklaşıyor. çünkü adam bizdeki gibi herşeyci olmak zorunda kalmamış. başarılı bir sistem onun niş bir alanda yıllarca çok derin uzmanlaşmasına olanak sağlamış. kültürel yozlaşma teknik bozulmayı da beraberinde getiriyor. kitlesel güven kaybı kişilerin gerçek potansiyalerine ulaşmalarında büyük engel.
Bunun en ilginç örneklerinden birisi "war thunder" adlı oyunda göze çarpıyor. Oyunu oynayanlar o kadar bilgili olmak istiyorlar ki yönettikleri tanklar ve uçaklar hakkında bazen askeri sır seviyesinde tank ve uçak bilgilerini (burada detaylı liste mevcut) paylaşıyorlar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,759
Üyeler
2,761
Son üye
ekin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back