IR-RF Test Zamazingosu

mehmetaliözdemir

Aktif Üye
RF veya IR kumandaları en azından sinyal çıkışı olup olmadığını, pil değiştirdikten sonra çalışıp çalışmadıkları test edebilir veya iki kumanda arasındaki güç farkı hakkında fikir verebilir. Tüm frekanslarda test etme şansım olmadı ama gördüğüm kadarıyla 2.4ghz'e kadar tepki veriyor.

Ben eski bir analog multimetreyi bozup içine yerleştirdim ama dijital (ledli) veya analog (ibreli) vumetre veya voltmetreler de kullanılabilir.

D1 ve D2 diyotları germanyum diyot olmak zorunda. bendekilerin ismini bilmiyorum muhtemelen bir yerden söktüm ama fv 0.2v civarı Benzer bir germanyum diyot kullanılabilir. Ayrıca test ederken ışıktan sakınmak lazım. Cam oldukları için ışıktan fazlaca etkileniyorlar.

L1 bobini orjinal tasarımda yoktu. devre çevreden çok falza gürültü alıyor ve ibre hiç durulmuyordu. Muhtemelen şebeke veya yakınımdaki smsplerin gürültülerinin alıyordu. Rastgele bir bobin sarıp ekledim ve sorun çözülmüş oldu. Endüktansını bilmiyorum ama sarım bilgileri şemada yazıyor.

Güzel bir hafta sonu projesi olabilir.
zamazingo.PNG

Lumii_20230317_174352759.jpg

IMG_20230317_170055_HDR.jpg

Son düzenleme:
ben böyle cihazları miliamper metre ile test ediyorum.

butona bastığında akım yükseliyorsa birşeyler çalışıyordur

Hangi frekansta gönderdiğini anlayacak hale getirilebilir mi acaba? Yoksa kumandanın entegresinin model numarasına bakınca zaten frekans belli oluyor mu?

Hangi frekansta gönderdiğini anlayacak hale getirilebilir mi acaba? Yoksa kumandanın entegresinin model numarasına bakınca zaten frekans belli oluyor mu?
NEC5 SAMSUNG PHILIPS SONY TOSHIBA dışında IR altyapısı var mı bilmiyorum bunların hepsi 38k kullanıyor.

RF içinde çok fazla seçenek yok 305 315 433 868 915m.

RF frekansmetre satılıyordu bu ara Çankaya da.

Kumandaların %90'ı 433 veya 434mhz oluyor. Aslında anten devresine çaşitli frekanslara ait bir kaç band pass filtre eklenip komütatörle seçilip ibrenin çıktığı seviyeden bir şeyler anlaşılabilir ama bu tahminden öteye geçemez herhalde.

RF frekansmetre satılıyordu bu ara Çankaya da.
Eğer böyle bir ürün alma niyetin varsa. Hiç düşünme direkt bunu al. Üstünde VC-TCXO var. Voltaj ayarlı kalibre edilebiliyor.
Kaç dijit olduğuna kaç MHz GHZ lere çıktığına girmiyorum bile. RF zırhlı bir kutuda kullanmakta fayda var.
module.jpg

Eğer böyle bir ürün alma niyetin varsa. Hiç düşünme direkt bunu al. Üstünde VC-TCXO var. Voltaj ayarlı kalibre edilebiliyor.
Kaç dijit olduğuna kaç MHz GHZ lere çıktığına girmiyorum bile. RF zırhlı bir kutuda kullanmakta fayda var.
module.jpg

ben miliamper metre seviyorum ama buda güzelmiş çinden birşey alırken alacağım mağazada bunuda bulursam alayım.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back