RF KUMANDA TEST DEVRESİ

Ahmet

S38>S85
RF kumandaları alıcısı menzilinden uzaktayken test etmek.
Bu kullandığım yöntem amatörce ve bize %100 sonuç vermeyen bir yöntemdir.

İhtiyacımız olanlar;
Herhangi bir osiloskop veya lojik analizör.
5 Volt dc besleme.
1 Adet rf alıcı alıcının frekansı ben 433 kullandım.

433.png

Kurcağımız devre bu.

Skop ile baktığımızda anlamsız kHz cinsinde rastgele oluşan frekanslar göreceğiz data pininde.
Herhangi bir rf kaynakdan sinyal gelince bu frekans 500-600herzlere düşüp daha kare dalgaya benzer şekiller görünce kumandamızın bir sinyal gönderdiğini görebiliriz fakat bu bize kumandan kesinlikle çalışacak diye bir sonuç vermez sadece kumandanızın bir sinyal gönderdiğini görebilirsiniz.

Peki kumandamız;
48mhz
315 mhz
868 mhz
2.4ghz

ise nasıl bakacağız bu frekanslarda alıcımı satın almalıyız.
Buna cevabım tam emin olmamak ile birlikte bu linkini yukarıda verdiğim alıcı ile 868 mhz frekansında bir kumanda ile sinyal gönderdiğimde yine data pininde kare dalga oluşuyor yakalayabiliyor sanırım bu frekanstakileride ama anlamlı bir data çıktığını sanmıyorum daha kapsamlı bir test yaparım ilerideki günlerde sisteme bir arduino ekleyip gelen dataları okuyabiliriz.

Fakat genelde rolling code dataları okuyamayabiliyoruz yine de deneriz "araba anahtarları, nice marka kumandalar, bft marka kumandalar" rolling code ile çalışır yine de denemeler yapacağım.

Doğrudan on/off çıkışı veriyor bunlar diye hatırlıyorum. Daha önce babamın oksijen makinasına uzaktan kumanda ekleyince kullanmıştım.

boşta olduğu durum ile.
japon üretimi bir otomobil anahtarının düğmesine basınca oluşan çıktıyı ekledim.

daha önce bu modülle counter uygulaması da yapmıştım.

Ekler

• bos.BMP
    225.1 KB · Görüntüleme: 135
  • ja.BMP
    225.1 KB · Görüntüleme: 109
Bunun kendi vericisi ile denemen lazım. Hatta alıcı entegresinde de pinlerle bir kod tanımlıyorsun. Alıcı ve verici kodu aynı ise on/off kontrol sağlayabiliyor.

Bunun kendi vericisi ile denemen lazım. Hatta alıcı entegresinde de pinlerle bir kod tanımlıyorsun. Alıcı ve verici kodu aynı ise on/off kontrol sağlayabiliyor.
abi bu dediğin düzen pt2262-2272lerde var onu biliyorum.

Bu sarı 433 modülü alıcı olarak arduinoya bağlıyorum.

bide bu yeşil verici üstünde 1 bobin 1 kristal bi transistör olan onuda verici yapıyorum başka bir arduino ile

int tipinde atama yaptığım değişkeni saniyede 1 arttırıp bu sarıya yollayıp alıcı arduinodan okuyabiliyorum.

Ama bu alıcı ile hiçbir rolling code veriyi okuyamıyorum rolling code veri 433.92 frekansda göndriliyor olsa bile.
Acaba yazılımsal olarakmı sorun yaşıyoruz yoksa rolling code okumak için ayrı alıcılar mı var onu bilmiyorum.

Benim daha önce yaptığım test:

Benim daha önce yaptığım test:

abi bunlar pt2262-2272 takım bunlarda sabittir ya mührlemeli alırsın ya pulse alırsın.

benim bu kullandığım RXB8 V2.0 alıcı modülünün kullanacağın 1 pini var o pinden gelen datayı çıkarıyor.
hem pt entegreler ile hemde kendi vericin ile kullanabilirsin bu RXB8 V2.0 alıcısını.
a.jpeg

b.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back