jeneratörü - şebeke bağlantısı

evet vektörel toplam sıfırsa açma yapmaz .role içinde bulunan iki adet akım sargısı ve bir adet ölçüm sargısı bulunuyor. iki akım sargısından eşit akım geçtiğinde ölçüm sargısında sıfır voltaj oluyor vektörel toplam sıfır ve role açma yapmıyor.

eğer nötr toprak birleşirse akım sargılarından birisi iptal olmuş oluyor ve ölçüm sargısında voltaj oluşmaya başlıyor vektörel fark oluşuyor yani bunu osiloskop ile sargı üzerinden görebiliyorum. bu bağlantı şeklinde vektörel toplan sıfır olmuyr yani.

akımların vektorel toplamı sıfır değilse ve 25-30 mA'i aşmışsa nüve üzerindeki manyetik akı role bobini enerjilendirir ve açma gerçekleşir. yaptığınız deneyin videosunu yayınlayabilirsaniz belki sıkıntıyı daha rahat yakalarız.

deneme yaptığım role sadece nüve üzerinden elektronik kart ve çektirme bobini sağlam olmadığı için onlar devredeyken ne tepki verir bilmiyorum. role bobini tristör üzerinden tetikleniyor. roleyi açıp ölçüm yapılmıyor. role mekanizması kurulu ve açma yapabilecek konumda değilse çektirme bobini hemen ısınıp yanar. ölçüm yapayım derken role arızalanır yani. o sebeble tam tespit yapamadım.

ilk resim ölçüm aldığım düzenek.
ikinci resim nötr toprak kısa devre edilmeden alınan ölçüm giden gelen akımlar eşitken sıfır volt gerilim var.

üçüncü resimde nötr toprak kısa devre 1000w yük bağlı iken alınan ölçüm
dördüncü resimde nötr toprak kısa devre 100w yük bağlı

100w yük olduğunda büyük ihtimal tristörü tetikleyecek kadar voltaj oluşmuyor 1000w yük bağlı olduğu zaman oluşan voltajın genliği artıyor. mcr100-8 tristör kullanılmış açtırma devresinde .

Ekler

• r1.jpg
    r1.jpg
    139.2 KB · Görüntüleme: 14
  • r2.jpg
    r2.jpg
    176.9 KB · Görüntüleme: 14
  • r3.jpg
    r3.jpg
    162.6 KB · Görüntüleme: 15
  • r4.jpg
    r4.jpg
    170.5 KB · Görüntüleme: 13
ilk resimde kaçak akım rolesinin açma yapmasını sağlayacak bir bağlantı uyguladığımda ölçüm bobininde oluşan gerilimin şekli ikinci resimde ise aynı durumun multimetre ile ölçümünü görüyorsunuz

üçüncü resimde 100w yük altında nötr giriş çıkışı kısa devre iken ölçüm bobininden aldığım multimetre voltaj ölçümü

nötr hattının kısa devre olduğu durumu yine 100w yük altında multimetreyi akım ölçme konumunda yani probun bir ucu nötr girişinde diğeri nötr çıkışında ve devrede 100w yük varken multimetre üzerinden 5 mikroamper akım geçtiğini gördüm. burdan çıkardığım sonuçta biz nötr toprak üzerinden kısa devre yaptığımızı düşünşekte rolenin iç kontak direncinin altına inemedğimiz için akım yolu çok büyük oranda hala role üzerinden devam ediyor yani role kontaklarının iç direnci çok çok düşük bunu şu şekilde de onayladım ücüncü resimde görülen 58mv gerilim okumasını yaparken ilave bir kablo ile kısa devre ettiiğim hattı takviye ettiğimde 5mv luk bir gerilim artışı daha oluyor.

Ekler

• r5.jpg
    r5.jpg
    173.3 KB · Görüntüleme: 18
  • r6.jpg
    r6.jpg
    151.9 KB · Görüntüleme: 17
  • r7.jpg
    r7.jpg
    157.6 KB · Görüntüleme: 17
doğru bağlanmış bi KAKR'nin yüksüz bi devrede faz kutbu kısa devre edilirse açma yapmaz. (fark akımı oluşmaz)

doğru bağlanmış bi KAKR'nin yüksüz bi devrede nötr kutbu kısa devre edilirse açma yapmaz. (fark akımı oluşmaz)

doğru bağlanmış bi KAKR'nin yüklü bi devrede faz kutbu kısa devre edilirse açma yapar.

doğru bağlanmış bi KAKR'nin yüklü bi devrede nötr kutbu kısa devre edilirse açma yapar.

yaptığınız testlerde çizimimdeki 1 nolu şönt var mıydı yani KAKR öncesi nötr-toprak birleştirilmiş miydi? nötr kutbunun kısa devre edilmesi 1 nolu şöntün varlığında mı yapıldı? sorgulamamı tümden gelerek yaptığım için ayrıntıları bilmem gerek o yüzden yazdıklarınzı tam olarak çözümleyemiyorum.

kakr girişinde toprak nötr ayrı olması ile birleşik olması arasında anlamlı bir fark oluşmuyor. iki durumda da ölçüm yaptım.

legrand marka çalışan bir rolede 100w yükte faz yada nötr giriış çıkış olarak kısa devre ettiğimde yani akım bobinlerini kısa devre ettiğimde iki durumda da açma yapmıyor. yine aynı role de 1000w yükte durum değişiyor akım bobininin birini kısa devre ettiğimde devre açma yapıyor diğerini kısa devre ettiğimde açma yapmıyor. bobinlerin hangisine faz hangisine nötr verdiğim birşey değiştirmiyor. role öncesinde nötr toprak birleşmiş de olsa ayrıda olsa fark etmiyor. legrand rolenin iç devresi farklı olabilir diğer arızalı olandan. testler çok tutarlı değil yani

legrand marka çalışan bir rolede 100w yükte faz yada nötr giriış çıkış olarak kısa devre ettiğimde yani akım bobinlerini kısa devre ettiğimde iki durumda da açma yapmıyor. yine aynı role de 1000w yükte durum değişiyor akım bobininin birini kısa devre ettiğimde devre açma yapıyor diğerini kısa devre ettiğimde açma yapmıyor. bobinlerin hangisine faz hangisine nötr verdiğim birşey değiştirmiyor. role öncesinde nötr toprak birleşmiş de olsa ayrıda olsa fark etmiyor. legrand rolenin iç devresi farklı olabilir diğer arızalı olandan. testler çok tutarlı değil yani

teşekkürler, bunlar üzerinde konuşulabilir veriler.

yükte iken kutuplardan herhangi biri şöntlenirse açma yapar diyoruz ama muhtemelen kutupların -akım- açma eşikleri farklı. mesela, şöntlendiğinde açma yapmayan kutubun 1500-2000W bi yükte nasıl davranacağını merak ettim.

zaman bulabilirsem deney seti hazırlayıp bende bi kaç test yapmak isterim.

teşekkürler, bunlar üzerinde konuşulabilir veriler.

yükte iken kutuplardan herhangi biri şöntlenirse açma yapar diyoruz ama muhtemelen kutupların -akım- açma eşikleri farklı. mesela, şöntlendiğinde açma yapmayan kutubun 1500-2000W bi yükte nasıl davranacağını merak ettim.

zaman bulabilirsem deney seti hazırlayıp bende bi kaç test yapmak isterim.
100w dediğim yük akkor flaman ampul 1000w dediğim yük iki kademeli ısı tabancası ikinci kademe 1500w durum iki kademede de aynı. tam ölçüm yapabilmek için roleyi dağıtıp içeriden dışarıya birkaç test ucu çıkarıp yeniden çalışacak şekilde toplamak lazım. hem zahmetli hem de roleyi tekrar kullanabilecek hale getirmek zor geldi bana. yanlış hatırlıyor olabilirim uzun zaman geçti siemens marka bir role açmıştım içinde elektronik devre görmedim diye hatırlıyorum 10 yıl oldu. yani tüm rolelerin iç yapısı aynı olmayabilir farklı tepkiler verebilir.

100w dediğim yük akkor flaman ampul 1000w dediğim yük iki kademeli ısı tabancası ikinci kademe 1500w durum iki kademede de aynı. tam ölçüm yapabilmek için roleyi dağıtıp içeriden dışarıya birkaç test ucu çıkarıp yeniden çalışacak şekilde toplamak lazım. hem zahmetli hem de roleyi tekrar kullanabilecek hale getirmek zor geldi bana. yanlış hatırlıyor olabilirim uzun zaman geçti siemens marka bir role açmıştım içinde elektronik devre görmedim diye hatırlıyorum 10 yıl oldu. yani tüm rolelerin iç yapısı aynı olmayabilir farklı tepkiler verebilir.

video linkini verdiğim arkadaşa bi forum ortamında keşke aynı testleri yükte de yapasaydın diye serzenişte bulunmuştum.

elektronik KAKR derken iki, üç basit elektronik elemanın kullanıldığı basit bi tasarımdan değil daha kapsamlı bi devreden bahsediyorum.

testleri farklı markalara ait KAKR'lerde de yapıp görmek lazım.

video yu daha önce görmüştüm bende izlediğimde daha yüksek yük kullanarak farklı sonuç alacağına kanaat getirmiştim.
genellikle yaptığım işlerde legrand kullanıyorum. özellikle trifaze roleler çok güvenlir olmadığını gördüm. ölçüm sargılaının baypass edilmemesi gerektiğini görmüş olduk. role içindeki açtırma devresinin şemasını çıkarıp ona göre de fikir edinmek gerekli gibi duruyor.

çizimdeki senaryoda devre ister yüklü ister yüksüz olsun faz-toprak hatası meydana geldiğinde fark akımı oluşur mu, yani pensampermetrelerde sıfırdan büyük bi akım okunabilir mi?

kakr4.jpg

Son düzenleme:
şebeke kalitesi ve topraklama direncine göre az yada çok fark oluşması gerekir. bildiğimiz gibi akım en düşük direnç gösteren yolu tercih eder azda olsa fark oluşması gerektiğini düşünüyorum. başıma gelen bir durumda faz nötr arası 225vac faz toprak arası 235vac gerilim okuduğumu biliyorum. şebeke uzun ve nötr artık zayıflamaya başlamış ve hat sonunda işletme topraklaması yapılmamıştı topraklama direnci de düşük olunca saçma değerler ortaya çıkıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,852
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back