Kablo pin testi

Bir anormallik var senin işte ama çözemedik. Ben int olarak kullanıyorum sorun olmuyor.
Neyse madem long ile düzgün çalışıyor öyle devam et.

Merhaba;

anormallik olmasa şaşarım benim işimde :)

izlediğim videolara göre sd kart için gerekli kodları eklemeye çalıştım, normal birşey yaparak yine çalıştıramadım tabi

Kod:
#include #include #include #include // SPI kütüphanesi eklendi #include // SD kart kütüphanesi eklendi File dosya; // dosya adında bir File nesnesi oluşturuldu LiquidCrystal_I2C lcd(0x27, 20, 4); const uint8_t KEYPAD_ADDRESS = 0x20; //yeni I2CKeyPad keyPad; //yeni int lcdCursor = 0; int lcdprint = 0; long ToplamSayi = 0; void setup(){ pinMode(4, OUTPUT); Serial.begin(115200); lcd.begin(); SD.begin(); lcd.backlight(); // Ekrana yazdırılacak metin for(int i=0; i<4; i++) { lcd.setCursor(0,1); lcd.print(" MERCEDES BENZ "); delay(250); lcd.clear(); lcd.setCursor(0,2); lcd.print(" MERCEDES BENZ "); delay(250); lcd.clear(); } lcd.setCursor(0,1); lcd.print(" MERCEDES BENZ "); if (keyPad.begin(KEYPAD_ADDRESS) == false) { Serial.println("\nERROR: cannot communicate to keypad.\nPlease reboot.\n");// yeni while(1); } } void loop(){ lcd.clear(); lcd.setCursor(0,0); lcd.print(" ARAC NUMARASI GIR "); lcd.setCursor(6,2); lcd.print(ToplamSayi); uint8_t idxx = keyPad.getKey(); char idx = "123A456B789C*0#D"[idxx]; if ( isdigit(idx) ) { uint8_t sayi = idx - '0'; ToplamSayi = ((ToplamSayi * 10) + sayi); } else if ( idx == '#' ) { Serial.print(ToplamSayi); hesapla(ToplamSayi); ToplamSayi = 0; } else if ( idx == '*' ) { //Serial.print(ToplamSayi); } else if ( idx == 'A' ) { dosya.println("deneme"); //Serial.print(ToplamSayi); } else if ( idx == 'B' ) { dosya.close(); //Serial.print(ToplamSayi); } else if ( idx == 'C' ) { //Serial.print(ToplamSayi); } else if ( idx == 'D' ) { //Serial.print(ToplamSayi); } delay(300); } void hesapla(long arac_no) { Serial.print("Fonksiyon ici:"); Serial.println(arac_no); dosya = SD.open(arac_no,FILE_WRITE); }"]#include <I2CKeyPad.h>
#include <Wire.h>
#include <LiquidCrystalTr_I2C.h>

#include <SPI.h> // SPI kütüphanesi eklendi
#include <SD.h> // SD kart kütüphanesi eklendi

File dosya; // dosya adında bir File nesnesi oluşturuldu

LiquidCrystal_I2C lcd(0x27, 20, 4);

const uint8_t KEYPAD_ADDRESS = 0x20;  //yeni
  I2CKeyPad keyPad;  //yeni

int lcdCursor = 0;

int lcdprint = 0;

long ToplamSayi = 0;

void setup(){

pinMode(4, OUTPUT);

Serial.begin(115200);

lcd.begin();
  SD.begin();
  lcd.backlight();

// Ekrana yazdırılacak metin

for(int i=0; i<4; i++)
  {
    lcd.setCursor(0,1);
    lcd.print("   MERCEDES  BENZ   ");
    delay(250);
    lcd.clear();
    lcd.setCursor(0,2);
    delay(250);
    lcd.clear();
  }
  lcd.setCursor(0,1);

if (keyPad.begin(KEYPAD_ADDRESS) == false)
  {
    Serial.println("\nERROR: cannot communicate to keypad.\nPlease reboot.\n");//  yeni
    while(1);
  }
}

void loop(){

lcd.clear();
    lcd.setCursor(0,0);
    lcd.print("  ARAC NUMARASI GIR  ");
    lcd.setCursor(6,2);    
    lcd.print(ToplamSayi);

uint8_t idxx = keyPad.getKey();
    char idx = "123A456B789C*0#D"[idxx];

if ( isdigit(idx) ) {
        uint8_t sayi = idx - '0';
        ToplamSayi = ((ToplamSayi * 10) + sayi);
    }
    else if ( idx == '#' ) {

Serial.print(ToplamSayi);
         hesapla(ToplamSayi);
        ToplamSayi = 0;

}
    else if ( idx == '*' ) {

//Serial.print(ToplamSayi);
    }
    else if ( idx == 'A' ) {

dosya.println("deneme");

}
      else if ( idx == 'B' ) {

dosya.close();
    }
    else if ( idx == 'C' ) {

}
    else if ( idx == 'D' ) {

}
    delay(300);
}

void hesapla(long arac_no) {
     Serial.print("Fonksiyon ici:");
    Serial.println(arac_no);
   dosya = SD.open(arac_no,FILE_WRITE);

}

Last edited by a moderator:
Devrenin PCB montajını bugün tamamladık
IMG_20210319_165508.jpg
IMG_20210319_165459.jpg

Yardımcı olan herkese öncelikle Gökhan arkadaşıma çok teşekkürler.
Eklemek istediğim kısımları yapamadığım dan dolayı keypad ve SD kart eklemesini devreden çıkarmak zorunda kaldım .
Mevcut durumuyla devreye kutu yaptığım da tekrar paylaşırım

Mevcut durum da kullanmaya devam ederken bir yandan da öğrenmeye devam et. Bazı şeyler zamanla oturur kafana.

Soketlerde ust grup rx alt grup tx e bagli.

Rx tx i temsil eden ledler var. Mesela 25 pin kablo takiyorsun. Rx in 1 pini tx in hangi pinine gidiyor. Veya gitmiyormu goruyorsun. Kablonun bir ucu 25 pin bir ucu 9 pinde olabilir yine test yapıyor. Bende 25 e kadar kullaniyorum. Ust siniri aklimda degil. Galiba 37 pin e kadar destekliyor.

Velhasil kablonun baglantilari varmi varsa nereye bagli ledler ile görüyorsun.

Soketlerde ust grup rx alt grup tx e bagli.

Rx tx i temsil eden ledler var. Mesela 25 pin kablo takiyorsun. Rx in 1 pini tx in hangi pinine gidiyor. Veya gitmiyormu goruyorsun. Kablonun bir ucu 25 pin bir ucu 9 pinde olabilir yine test yapıyor. Bende 25 e kadar kullaniyorum. Ust siniri aklimda degil. Galiba 37 pin e kadar destekliyor.

Velhasil kablonun baglantilari varmi varsa nereye bagli ledler ile görüyorsun.

Bu cihazda işimizi görür
21 giriş 50 çıkışı test edebilir miyiz

50 çıkış 25+25 pin ise test edersin.

Mesela bende şöyle bir kablo var bir ucu 25 pin. diğer ucu iki tane 15 pin. 15 pinler, 25 pinde düzensiz bir sıra ile bağlı. Bir çeşit dönüştürücü kablo.

önce 25 pini ve 15 pin in biri takıp bağlantılara bakıyorum. sonra 15 pini söküp diğer 15 pini takıyorum. Hatta şöyle bağlantılar var. atıyorum 25 pin in 5. pini diğer tarafta aynı anda 3 pine bağlı. Bunuda ledlerden görüyorum.

50 çıkış 25+25 pin ise test edersin.

Mesela bende şöyle bir kablo var bir ucu 25 pin. diğer ucu iki tane 15 pin. 15 pinler, 25 pinde düzensiz bir sıra ile bağlı. Bir çeşit dönüştürücü kablo.

önce 25 pini ve 15 pin in biri takıp bağlantılara bakıyorum. sonra 15 pini söküp diğer 15 pini takıyorum. Hatta şöyle bağlantılar var. atıyorum 25 pin in 5. pini diğer tarafta aynı anda 3 pine bağlı. Bunuda ledlerden görüyorum.

Cihazın marka modeli nedir
Şirkette işe yarayan nokta olabilir incelerim cihazı

Benim bu devreyi yapmamda ki amaç testi SD karta kayıt etmekti 3. 4 ay sonra müşteriden gelen geri bilgiler oluyor bu kabloyu yanlış yere baglamissınız diye geriye dönük yapılan işi değerlendirmek zor olduğu için bu şekilde birşey yapmak istemiştim

Resimdeki cihazı kullanıyorum. Markasını hatırlamadım ama baktım şimdi google dan wolfcraft ct-7 modeli

cihazın tek kötü yanı 9v pil kullanıyor kapatmayı unutursan pili hemen öldürüyor.

Kayıt amacını anlamadım. Nasıl bir bağlantı yapıldığını hatırlamak için mi?

Resimdeki cihazı kullanıyorum. Markasını hatırlamadım ama baktım şimdi google dan wolfcraft ct-7 modeli

cihazın tek kötü yanı 9v pil kullanıyor kapatmayı unutursan pili hemen öldürüyor.

Kayıt amacını anlamadım. Nasıl bir bağlantı yapıldığını hatırlamak için mi?

Evet bu bağlantılar müşteriden müşteriye değişiyor
Mesela biri A13 te takograf sinyali isterken başka biri bunu C1 veya başka pinde isteye bilir

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back