Kablo uzerine gecirilmis ferit yuzukler.

Mikro Step

Kıdemli Üye
1.jpg

Fotodaki step motorlarin kablolari ferit yuzuklerin icinden gecirilmis ve 2 tur atmis.
Bu feritlerin etkisini deneysel olarak gozleyen oldu mu?

Etkisini blmem ama meşhur toroid. Aranan sevilen ve kıymetli bir madde. Bulanlar define gözüyle bakıyor.

Usb kablosunun üzerindekilerin işe yaradığına şahit oldum. Step motorda hiç görmedim.

Bu yüzükler EMI azaltmak için konuyor. Yani cihazı FCC'ye veya UL ye götürüyorsun, testte çakıyor. Hemen yanında getirdiğin yüzükleri sağa sola takıyorsun. Testi geçerse ne ala. Geçmezse tekrar laboratuvara getirip uğraşıyorsun.

EMI test ekipmanı ile faydası görülebilir. Yani spektrum analizör ve EMI test için kullanılan "near field probe" seti.

1698147589714.png

Yani bu şekilde uygulama devrenin kendisi için değil çevreye etkisini azaltmak için gerekli öyle mi? Peki bunu nasıl yapıyor? Sinyalde dV/dt mi değişiyor?

Baska mantikli aciklamasi yok gibi.

Her iki kabloya da binmis yuksek egimli bir sinyal bu nuveden dolayi zayifliyor olmali.

Etrafta yeterince gürültü kaynağı varsa diferansiyel iletişim hatları common mode gürültüden dolayı çökebiliyor, böyle hatlarda takmadan sağlıklı çalışmadığı oluyor. Kaçakları saymazsak common mode olarak inductance ı yüksek iken diferential mode da 0(ideal durum) oluyor. Aslında bir çeşit filtre, testler sonucu da atmanız gerekebilir, ya da garantiye almak içinde atabilirsiniz. Bazı usb 2.0 reference designlarda mesela pcb üstüne common mode choke eklenir, kabloda yüzük olması ile pratikte yakın şeyler. Bildiğim kadarıyla motorlarda da EMI ı azaltmak amacı ile kullanılabiliyor, burada özellikle de driver a yakın koyulmuş ki common mode gürültü azaltılsın diye düşünüyorum.

Baştaki soru etkisini gözlemleyen oldu mu şeklindeymiş, evet ben gözlemledim. Mesela biraz yüksek voltaj/akım da basit bir dc dc dönüştürücü yü mcu kontrollü yapmak isteseniz anahtarlama işlemleri başlayınca debug çökebilir, bu durumda kullanmak işe yarıyor. Ya da bu tür sistemlerin yanında rs485 tarzı bir sistemin kablolarını geçirin, anahtarlama başlayınca eğer yeterince common mode oluşuyorsa rs485de paketlerde hatalar oluşabiliyor, bu tür durumlarda kabloya hızlıca ferrite geçirip deneyip etkisinş gördüm.

Bir projede rf amplifikatorü kullanırken sorun yaşamış ve ferrit nüve ile çözmüştüm.
Modül ara sıra sinyal girişinin olmadığı anlarda bile kendi kendine bir şekilde salınım üretiyor ve güçlü bir şekilde rf yayılım yapıyordu. Nedenini bulamadım. Etrafında bir sürü kablo, switch mod falan vardı belki de onlardan etkileniyordu bilmiyorum. Rf power modülünü Besleme kablolarını küçük bir ferrit yüzükten geçirdikten sonra uzun süre test ettim ve bu olayı bir daha yaşamadım.
İşaretli yerdeki minicik yüzük sorunu çözdü.
IMG_20230227_155526_HDR~2.jpg

USB kabloda nasil bir olay yasadin?

USB den çalışan bir kontrol kartı ile bilgisayar arasındaki bağlantı kopuyordu. Yazılım donanım bulunmadı gibi bir hata veriyordu. Soru araştırırken tesadüfen atölyedeki tavan vantilatörünü açtım. Bağlantı o anda koptu. Buna istinaden dışarıdan bir gürültü sonucu kopma olduğunu düşündüm. Deneme yanılmalar sonucunda elimdeki filtreli usb kabloların bu sorunu çözdüğünü gördüm.

Yani benim durumumda dışarı gürültü gitmesin diye değil, dışardan gelen gürültüyü engellemek için işe yaradı...

Bu yüzükler EMI azaltmak için konuyor. Yani cihazı FCC'ye veya UL ye götürüyorsun, testte çakıyor. Hemen yanında getirdiğin yüzükleri sağa sola takıyorsun. Testi geçerse ne ala. Geçmezse tekrar laboratuvara getirip uğraşıyorsun.

EMI test ekipmanı ile faydası görülebilir. Yani spektrum analizör ve EMI test için kullanılan "near field probe" seti.

26061 eklentisine bak

Bu probların ucuz yollu alternatifleri de var. Hatta Dave kendisi bir tane prob yapıp test etmişti:

Şöyle bir ucuz prob seti, bir düşük gürültülü RF amfi ve osiloskopun FFT modu ile çok uygun maliyetle temel seviyede testler yapılabiliyor.

Bu probların ucuz yollu alternatifleri de var. Hatta Dave kendisi bir tane prob yapıp test etmişti:

Şöyle bir ucuz prob seti, bir düşük gürültülü RF amfi ve osiloskopun FFT modu ile çok uygun maliyetle temel seviyede testler yapılabiliyor.

Bu neden bu kadar ucuz sizce? Salt konnektorler bile daha pahalidir.

Aslında sıradan RF amfiler çok pahalı değil zaten. Yapılması da kolay. Ancak performansları tartışmalı.
Ancak frekans aralığı boyunca lineer tepki veren ve/veya çok düşük gürültülüler pahalı oluyor.

Ama zaten çok yüksek frekanslarla işşiniz yoksa lineerlik idare edecektir. Gürültüsü de temel seviyede bir iş için yeterli olurlar diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back