ARIYORUM Kalem Havya veya İstasyon Havya alınık/tavsiye (revize)

Selamlar,

Kirlilik olmaması adına yeni konu açmak yerine konuyu revize ettim. Sıcak hava istasyonu gerekliliğini, tabancama uç bularak çözmeye çalışacağım. Artık yalnızca kalem veya istasyonlu havyalara yöneliyorum. Uzun yıllarca sektörden uzak kalmış biri olarak çok fazla marka ve model içerisinde kaybolmaktayım. Değerli tecrübeleriniz ve tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkürler :)

Ekran kartlarında ve PC anakartlarında çok sayıda katman olan PCB'ler kullanılıyor. Ucuz bir havya komponent ayaklarını yeterince çabuk ısıtamayacaktır ve padler uzun süre ısıya maruz kalmaktan zarar görebilecektir. Eğer komponent bacaklarından birisi şaseye bağlı ise (mesela dekuplaj kondansatörü) o zaman şase bağlantılı yeri ısıtmak daha da zorlaşacak çünkü şasede bol miktarda bakır var. Hem ısı regülasyonu olan hem de yüksek güçlere çıkabilen bir havya lazım. Bir TS80P nispeten daha uygun fiyatla bu şartları sağlar. Ama bu senin bütçenin üzerinde ise o zaman bir Class 368 alıp herşeyin yolunda gideceğini umacaksın :)

SH72 diye bir TS100 çakması var. Ama ekranı yok yani pot var o şekilde ayar yapılıyor. Isı regülasyonu yapıyor diye biliyorum. Youtubeda videolarını bir incelemenizi tavsiye ederim bir Rus hatta içinde ısındığını belirten indikatör ledi dışına taşımış ve ihtiyaç anında sanki pot max ayardaymış gibi çalışması için boost butonu eklemiş. Tabi açıp kurcalamak gerekiyor ama fiyatı eskiden uygundu diye hatırlıyorum.

Ekran kartlarında ve PC anakartlarında çok sayıda katman olan PCB'ler kullanılıyor. Ucuz bir havya komponent ayaklarını yeterince çabuk ısıtamayacaktır ve padler uzun süre ısıya maruz kalmaktan zarar görebilecektir. Eğer komponent bacaklarından birisi şaseye bağlı ise (mesela dekuplaj kondansatörü) o zaman şase bağlantılı yeri ısıtmak daha da zorlaşacak çünkü şasede bol miktarda bakır var. Hem ısı regülasyonu olan hem de yüksek güçlere çıkabilen bir havya lazım. Bir TS80P nispeten daha uygun fiyatla bu şartları sağlar. Ama bu senin bütçenin üzerinde ise o zaman bir Class 368 alıp herşeyin yolunda gideceğini umacaksın :)
Tavsiye için teşekkür ederim. Class 368 modelini bulamadım google'da ama başka bir kodu mu var acaba?

SH72 diye bir TS100 çakması var. Ama ekranı yok yani pot var o şekilde ayar yapılıyor. Isı regülasyonu yapıyor diye biliyorum. Youtubeda videolarını bir incelemenizi tavsiye ederim bir Rus hatta içinde ısındığını belirten indikatör ledi dışına taşımış ve ihtiyaç anında sanki pot max ayardaymış gibi çalışması için boost butonu eklemiş. Tabi açıp kurcalamak gerekiyor ama fiyatı eskiden uygundu diye hatırlıyorum.

Tavsiye için teşekkür ederim. Mümkünse Türkiye içi alıp kullanmaya başlamak istiyorum bir an önce.

Marka model bilmediğim için direkt olarak sıcaklık ölçümlerine baktım. Neticede belirli ısılara çıkabiliyorsa eritebilir demektir değil mi? Bahsettiğim gerçek hayat test ısısı, kağıt üzeri değer değil.

Solomon 30w lık bir havya için, bir forum üyesi şöyle yorum yazmış;

resim_2021-10-10_211418.png

Tavsiye için teşekkür ederim. Mümkünse Türkiye içi alıp kullanmaya başlamak istiyorum bir an önce.

Marka model bilmediğim için direkt olarak sıcaklık ölçümlerine baktım. Neticede belirli ısılara çıkabiliyorsa eritebilir demektir değil mi? Bahsettiğim gerçek hayat test ısısı, kağıt üzeri değer değil.

Solomon 30w lık bir havya için, bir forum üyesi şöyle yorum yazmış;

13917 eklentisine bak
İyi o zaman şöyle yardımcı olayım :D şansınıza bende 40W Solomon var açıkçası fazla bile ısıtıyor. Hatta dimmer takmayı düşünüyorum. Çıkma bir oda dimmeri vardı. Taydin abiden öğrendiğime göre regülasyon değil ama benim amacım şimdilik sadece max ısıyı limitleyebilmek. Bu arada ilk aldığım 3-4 kullanımımda ek yerindeki plastiği eritmeye başladı bir kere kapalıyken düşürmüştüm ondan mıdır bilmiyorum ama aldığım yere bir iki uğraş lafla verdim firma yenisini verdi şu anda memnunum ısı olarak eski çin malı havyam da 40W dı o öyleyse bu 60 falan. Şaka bi yana bu gerçekten 40 tır herhalde. İlk tecrübem iyi olmayınca bunu 20-30 dk açık bırakmaya korkuyorum. Gerçi bir şey olmuyor ama ısısı ucunu karartıyor o yüzden temkinli davranıyorum dimmerler kararmayı da sonlandırırım. 30 Watt olan modeli nedense 5-10 tl genelde daha pahalı şapka gibi giren uçlardan kullanıyor. 40Watt olan ise mermi gibi silah namnusuna girermiş gibi takılıyor. Hangisi iyidir bilemiyorum ben 40 olduğu için almıştım. Ama memnunun şimdilik iyi. Sorduğum kişiler de bilindik 4-5 büyük marka haricinde bu gayet iyi diyorlar. Ben de en azından çin malı değil malezya malı diye almıştım. Çok bir fark da yok ama. Alacaksanız Hatfon elektronik sitesine de bir bakın fiyatı iyi olabiliyor diğer sitelerle kıyaslarsınız.

@taydin @Sercan abi uç olarak bir bilginiz var mı yukarıda anlattığım uçlardan hangisi daha iyidir veya verimlidir ısı iletimi bakımından.

İyi o zaman şöyle yardımcı olayım :D şansınıza bende 40W Solomon var açıkçası fazla bile ısıtıyor. Hatta dimmer takmayı düşünüyorum. Çıkma bir oda dimmeri vardı. Taydin abiden öğrendiğime göre regülasyon değil ama benim amacım şimdilik sadece max ısıyı limitleyebilmek. Bu arada ilk aldığım 3-4 kullanımımda ek yerindeki plastiği eritmeye başladı bir kere kapalıyken düşürmüştüm ondan mıdır bilmiyorum ama aldığım yere bir iki uğraş lafla verdim firma yenisini verdi şu anda memnunum ısı olarak eski çin malı havyam da 40W dı o öyleyse bu 60 falan. Şaka bi yana bu gerçekten 40 tır herhalde. İlk tecrübem iyi olmayınca bunu 20-30 dk açık bırakmaya korkuyorum. Gerçi bir şey olmuyor ama ısısı ucunu karartıyor o yüzden temkinli davranıyorum dimmerler kararmayı da sonlandırırım. 30 Watt olan modeli nedense 5-10 tl genelde daha pahalı şapka gibi giren uçlardan kullanıyor. 40Watt olan ise mermi gibi silah namnusuna girermiş gibi takılıyor. Hangisi iyidir bilemiyorum ben 40 olduğu için almıştım. Ama memnunun şimdilik iyi. Sorduğum kişiler de bilindik 4-5 büyük marka haricinde bu gayet iyi diyorlar. Ben de en azından çin malı değil malezya malı diye almıştım. Çok bir fark da yok ama. Alacaksanız Hatfon elektronik sitesine de bir bakın fiyatı iyi olabiliyor diğer sitelerle kıyaslarsınız.

@taydin @Sercan abi uç olarak bir bilginiz var mı yukarıda anlattığım uçlardan hangisi daha iyidir veya verimlidir ısı iletimi bakımından.

Cevabınız için teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam o zaman şöyle diyebilir miyiz: "Kalitesiz 60w bir havyanın ısıtamayıp sökemediği ürünü, kaliteli 40w/30w bir havya sökebilir"

Bir de şöyle bir bilgi okudum;

1633895829828.png

Son düzenleme:
Yani bende öyle oldu eski havyam Swat marka (Muhtemelen standart bir tasarım var istedikleri markayı üstüne basıyorlar çokça benzeri var piyasada) 40 watt ile Solomon 40Watt sıcaklık olarak kesinlikle aynı değil. Hoş eskisinin sıcaklığı bana yetiyordu ama ilerdeki işlerim için böyle olması da daha iyi oldu.

Cevabınız için teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam o zaman şöyle diyebilir miyiz: "Kalitesiz 60w bir havyanın ısıtamayıp sökemediği ürünü, kaliteli 40w/30w bir havya sökebilir"
Doğrudur mesela okulda ayrlı bir havya vardı mavi altlığı olan her zaman maksta kullanılıyordu benim swattan daha kötüydü. Ben swattan memnundum ama. Sonra arkadaş aşağıdaki seramik yazanı kullanmış(İnternette 14 watt diyor) ne kadar doğrudur yine bilemiyorum çok çok daha iyi hatta ben beğendim demişti. Beğenmediği de bence de gayet çöptü sıcaklık ayarlı olan resim 48watt.
1633896074907.png
1633896060546.png

Doğrudur mesela okulda ayrlı bir havya vardı mavi altlığı olan her zaman maksta kullanılıyordu benim swattan daha kötüydü. Ben swattan memnundum ama. Sonra arkadaş aşağıdaki seramik yazanı kullanmış(İnternette 14 watt diyor) ne kadar doğrudur yine bilemiyorum çok çok daha iyi hatta ben beğendim demişti. Beğenmediği de bence de gayet çöptü sıcaklık ayarlı olan resim 48watt. 13921 eklentisine bak13920 eklentisine bak

Aşağıdaki mavi ZD-99 için şöyle demişler zaten;

1633896478356.png

40-50 TL olan herhangi bir havya çok daha iyidir. Ben lisedeyken şu model bu model de diyemiyordun. Açgözlülük yaparız veya bir firmaya torpil falan döner diye. Sadece havya lazım diyordun alıyorlardı bir vakit. Akılları sıra havya ne demek olduğunu ilk defa duyan adam iyilik yapıp bonkörlük olsun diye ayarlı almış işte.
Çok iyi hatırlıyorum bir kimya hocası bir maddeden istemiş. 1 Litresi 20-30 TL diyor. %70-80 saflık yeter bir deneyde bitcek diyor. Adam gitmiş adını hatırlamıyorum en pahalı firmadan %98 lil saflıkta 200TL ye almış. Mikroskoplar falan açıkta duruyordu örtüsünü ya firmalar hiç satmıyor satan da çok pahalıya satıyor. Terziye tanesini 30 TLden diktirseler de kimin tanıdığı terzi hangi hoca oradan cebine komisyon indircek düşüncesiyle açıkta yıllarca beklediler. Kusura bakmayın bir an aklıma geldi havyadan çok komikti yaa. Ufak Türkiye gibiydi.

En iyi kalite havyayı da alsan, gücü düşük ise bolca bakır bulunan çok katlı PCB'lerde lehimi iyi eritemez. Boşta iken 450 ℃ gösteren o havya, bir ground plane'a değdirdiğin anda 200 ℃ ye düşer.

Class havya numarasını yanlış yazmışım. Bendeki havya istasyonu şu:

1633902481072.png

Bu havyayı alırsan ilk yapman gereken iş, seramik rezistansın etrafına bakır veya pirinç folyo sarmak. Aşağıdaki konuyu inceleyebilirsin.

Ama bunu yapsan bile geniş bakır yüzeylerde gene zorlanabilir bu. O yüzden kartı senin hava tabancası ile bir ön ısıtmaya tabi tutman, hatta lehimleri sökerken hava tabancası ile desteklemen gerekebilir. Neticede işi bir şekilde halledersin elindeki imkanlarla, ama baya uğraşırsın ve belki de PCB padlerinden bazıları zarar görebilir.

Yanlış anlama ben satıyorum diye demiyorum ama toplamda 500 TL harcayacak olsam bendeki havyayi alıp, metal uç fiyatına da sıcak hava kolu alıp komple set olarak bulundururdum. Ayarlı havya ile güçleri aynıdır, yanında bir de ayarlı sıcak hava kolun olur.

Ben bu tarz çok katmanlı kartlarda ve kalın bakır yüzeylerde filan sorun yaşamamak için sadece havyaya iyi para verdim. Merak edersen incelemesi burada. Bu tarz PCB'lerde sorun yaşamak istemiyorsan belirli bir fiyatın altında kaliyorsan maalesef çok bir seçenek kalmıyor. Şu an hobi için tek başına havya alacaksan en kaliteli ve ucuz çözüm Hakko sanırım. Bu arada ben hakko havya kullanmadım. Sadece lehim emme tabancası var ve memnunum.

Estağfurullah hocam yanlış anlaşılacak bir durum yok mantıklı tavsiyeler veriyorsunuz.

Metal ucu bu fiyata halledebiliyorum yüksek ihtimal; https://www.perpaotomasyon.com/uflemeli-havya-nozul-seti

Bütçemin skalasındaki herhangi bir havya ile rahatça sökemeyeceğime artık ikna oldum. O yüzden biraz şansımı deneyeceğim.
Havya tavsiyelerinde uç çeşitliliğine de önem verilmiş. Sanırım aşağıdaki iki modelden birini alacağım lakin hangisi daha çok uç çeşitliliğine sahip bilmiyorum. Yihua'lar için yüksek kaliteli markaların klonu/ucuzu yazanlar var. Solomon'un yorumları çok güzel ama ısı ayarı olmaması @Atak'ın dediği gibi sürekli tam güçte çalışması sorun yaratır mı, ince uç bulabilir miyim ona bilemiyorum. 30W olanı da var, ama güçsüz kalırsa keşke 40w alsaydım demek istemiyorum. Haliyle 35liraya ısı olayını çözebilirsem geriye sadece havya işi kalıyor.

@Sercan Sanırım siz 947'den kullanmışsınız hocam hurdacıdan bulduğunuz paylaşımınıza denk geldim şuan.
900M Serisi uçlar ile uyumluymuş.

Son düzenleme:

Bu uçlar senin hava tabancana uyuyor olsa da, sen gene de sadece 10 mm olanı kullan. Daha küçükleri takarsan senin hava tabancası muhtemelen çok aşırı ısınır ve rezistans yakabilir. O tabancanın tasarımı, belli bir sabit hava akışına göredir. O hava akışıdır rezistansı akkor hale gelip kopmaktan kurtaran. Ama sen 3 mm lik ucu takarsan hava akışı neredeyse hiç kalmayacak ve rezistans muhtemelen kopacaktır.

Bu uçlar senin hava tabancana uyuyor olsa da, sen gene de sadece 10 mm olanı kullan. Daha küçükleri takarsan senin hava tabancası muhtemelen çok aşırı ısınır ve rezistans yakabilir. O tabancanın tasarımı, belli bir sabit hava akışına göredir. O hava akışıdır rezistansı akkor hale gelip kopmaktan kurtaran. Ama sen 3 mm lik ucu takarsan hava akışı neredeyse hiç kalmayacak ve rezistans muhtemelen kopacaktır.

Çok haklısınız hocam, bu şekilde ek ek değil de kendi bir boğum daha küçük uçlu versiyonları var aliexpresste. Onların en küçüğü 9mm uçlu olanı mesela, demek ki 9mm'e kadar müsade edebiliyor diye düşündüm.

Muhtemelen bu durum benim eski havyada oldu 4-5 mm daha kısaydı ucun şapka gibi geçen kısmı ısıyı iyi iletemedi ve 2. çalıştırmamda çöp oldu. Ya da vakti gelmişti.

@Sercan Sanırım siz 947'den kullanmışsınız hocam hurdacıdan bulduğunuz paylaşımınıza denk geldim şuan.
900M Serisi uçlar ile uyumluymuş.
Bende 947 var ama hiç kullanmadım. Aslında bende aşağıdaki gibi kullanmadığım bir kaç tane var. Bunları gerektiğinde test edebilmek için bulunduruyordum ama bazı modelleri ettiğim masraflardan dolayı elden çıkartmak istiyorum.

Elimde çok katmanlı PCB olmadığı için şu an 947'nin işini görüp görmeyeceğini test edemem. Zaten bendeki ayarlı değil, test edersem belki fikir verebilirdi. Bu hafta hurdacıya uğradığımda çok katmanlı bir PCB denk gelirse getirir test ederim.

IMG_20211011_131156.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back