Kaliteli bir Simetrik SMPS yapmak

SMPS'ler ile küçük bir deneme yaptım. Uzay kasa toplayıp dandik jumper kablolar kullanmama rağmen sonuç gayet iyiydi. Hoparlörlere kulağımı dayadığım da çok az bir ssss sesi duydum. Ground Panel üzerine ilmine uygun toplandığında sanırım bu güne kadar almadığım en yüksek kalite performansını alacağım.
Aslında birde test yapmak istiyorum ama bunu test edebilmek için önce taydin abinin yaptığı direnç kulelerinden yapmalıyım.

20200728_112651.jpg

Demekki adaptörlerin EMI tasarımı çok iyi, fazla parazit yaymıyorlar. Direnç kuleleri çok iyi oldu hakkaten. Dirençler 300 W lık, ama 100 W dan öte test yapmadım şimdiye kadar. O yüzden fan işini de erteledim, direkt fansız kullanıyorum.

Demekki adaptörlerin EMI tasarımı çok iyi, fazla parazit yaymıyorlar. Direnç kuleleri çok iyi oldu hakkaten. Dirençler 300 W lık, ama 100 W dan öte test yapmadım şimdiye kadar. O yüzden fan işini de erteledim, direkt fansız kullanıyorum.
O zaman ben 100w'ı pek geçmeyeceğime göre doğru ohm ve watt değeri seçerek daha ucuza direnç kulesi yapabilirim.

O zaman ben 100w'ı pek geçmeyeceğime göre doğru ohm ve watt değeri seçerek daha ucuza direnç kulesi yapabilirim.

Aynen, mevcut standart değerlerde dirençlerle denemeler yaparak uygun direnç/güç kombinasyonunu bulabilirsin.

Test son derece kolaydır.
Bu ampliyi 4 ohm yük altında teste tabii tutalım.
Test esnasında hem çıkış gücünü hem de trafo gerilimini ölçelim.

Evet test son derece kolay, ama bu testi yapsam bile bir arpa boyu ilerleme katedemeyeceğiz. 50 W altında güç vererek 25 W güç alıyorum amfiden, distorsiyon da %0.07, yani tertemiz bir çıkış, ama sen hala 20 W güç almak için "bilimsel tercihin" veya "amatör tercihin" 200 W trafo olduğunu söylüyorsun.

Bu yukarıdaki testi yaparsam gene 100 W trafonun yeterli olduğu sonucu çıkacak, ama bu sefer sen trafonun manyetik akısına, kullanılan saçların geometrisine, kosinüs fi değerine, şebekeden ne kadar reaktif güç çektiğimize (sanki şebekeden çekilen reaktif güce para veriliyormuş gibi), kondansatör şarj akımlarına, falan filan hiç konuyla alakası olmayan yeni yeni testler isteyeceksin. Bu işin sonu yok, bir getirisi de yok (sana da yok bana da yok burada kafasını şişirdiğimiz millete de yok).

Kazasker amplisini yakmadan 25W çıkış gücünde trafo gerilimi boştaki gerilimden aşağıya düşmüyorsa ve 100W trafo kullanıyorsa ben tüm forumlardan çekileceğim.

Yav sen kendini teknik bilgi konusunda bir yarış halinde mi hissediyorsun? Benim de seninle yarışıp seni mağlup etmeye çalıştığımı mı düşünüyorsun? Ben senin herhangi forumdan çekilmeni falan istemiyorum. Senden tek istediğim gençleri bu tip hobi elektronik işlerine heveslendirmen. Bunu yaparken de beni mağlup edebilirsin. Ama senin tek yaptığın benimle kısır tartışmaya girmek.

Çok mu zor "tamam 100 W trafo yeterliymiş, yanılmışım, şimdi artık bunu geçelim de şu testi yapalım da ilave olarak birşeyler öğrenelim" demek? Bunu dersen yenilmiş, hüsrana uğramış ve artık foruma çıkacak yüzün olmayacağını mı düşünüyorsun? Biraz dahi ilerleme katetsek, ben her türlü testi tekrar kurarım. Forumdaki amaç neticede deneyler yapmak, bilgi paylaşımı.

Aynen, mevcut standart değerlerde dirençlerle denemeler yaparak uygun direnç/güç kombinasyonunu bulabilirsin.
5 watt'lık 20 direnç kullanırsak 100w yapıyor.
0.2ohm 20 direnç kullanırsak 4ohm yapıyor. (Tabi bu değerde bir direnç varsa)
Bu hesap doğru mu?

5 watt'lık 20 direnç kullanırsak 100w yapıyor.
0.2ohm 20 direnç kullanırsak 4ohm yapıyor. (Tabi bu değerde bir direnç varsa)
Bu hesap doğru mu?

0.2 Ω standart bir değer değil. Ama 0.22 Ω 5W dan 18 tane seri bağlarsan 3.96 Ω olur ve 100 W güç harcayabilir. Ama bu iyi bir yük direnci olmaz çünkü direnç toleransları seri bağlantıda çok daha belirgin değişiklikler yapar. Paralel bağlantı daha iyi olur çünkü orada toleransın toplam değere etkisi daha az oluyor.

0.2 Ω standart bir değer değil. Ama 0.22 Ω 5W dan 18 tane seri bağlarsan 3.96 Ω olur ve 100 W güç harcayabilir. Ama bu iyi bir yük direnci olmaz çünkü direnç toleransları seri bağlantıda çok daha belirgin değişiklikler yapar. Paralel bağlantı daha iyi olur çünkü orada toleransın toplam değere etkisi daha az oluyor.
Hee anladım abi. 2 direnci paralel bağlayınca değeri yarıya düşüyordu yanlış hatırlamıyorsam. Buna göre bir hesaplamaya çalışayım bakalım becerebilecek miyim? :D

Hee anladım abi. 2 direnci paralel bağlayınca değeri yarıya düşüyordu yanlış hatırlamıyorsam. Buna göre bir hesaplamaya çalışayım bakalım becerebilecek miyim? :D

Benim kullandığım değerler:

Paralel dirençlerin toplam direnci:

[math] \frac{1}{R_T} = \frac{1}{R_1}+\frac{1}{R_2}+\frac{1}{R_3} ... +\frac{1}{R_n} [/math]

Paralel dirençlerin toplam direnci:

[math] \frac{1}{R_T} = \frac{1}{R_1}+\frac{1}{R_2}+\frac{1}{R_3} ... +\frac{1}{R_n} [/math]
Abi kafam karıştı ya :D
0.39ohm x 20 = 7.8ohm.
Parelel bağlantıda bunun yarısını vereceğine göre
7.8÷2= 3.9ohm olmuyor mu?

Evet doğru. Kafanı karıştıran ne anlamadım.
Formül kafamı karıştırdı.
20 tane 0.39ohm direncimiz olsa 7.8ohm yapar. Formüle göre 20÷7.8ohm yapsak 0.39ohm yapar. Bu yaklaşık 4ohm mu oluyor yoksa 0.4ohm mu oluyor?

Formül kafamı karıştırdı.
20 tane 0.39ohm direncimiz olsa 7.8ohm yapar. Formüle göre 20÷7.8ohm yapsak 0.39ohm yapar. Bu yaklaşık 4ohm mu oluyor yoksa 0.4ohm mu oluyor?

Formül paralel bağlı dirençler için. İki tane 7.8 Ω paralel bağlarsan:

[math] \frac{1}{R_T} = \frac{1}{7.8}+\frac{1}{7.8} [/math]
Buradan da RT 3.9 Ω çıkıyor.

4 Ω için 25 tane 100 Ω paralel bağlayabilirsin ve sonuç tam 4 Ω olur. 100 W harcatırsak, bu güç 25 direnç tarafından paylaşılacak. Her bir direnç 4 W harcayacak. O halde dirençlerin en az 4 W lık olması gerekir (piyasada 5W lık dirençler var). Ama 10 W olması daha soğuk ve rahat çalışmasını sağlar.

[math] \frac{1}{R_T} = \frac{1}{7.8}+\frac{1}{7.8} = \frac{2}{7.8} [/math]Oluyorsa 20 direnç [math]\frac{20}{7.8} [/math] olmuyor mu?
Buradan da RT 0.39Ω çıkmıyor mu?
Benim kafa baya kalın ya :D

8 Ω için de örneğin 10 tane 120 Ω ve 9 tane 220 Ω paralel bağlarsan 8.04 Ω çıkar. 19 tane direnç 100 W paylaştığı için her birisini gene 10 W seçebilirsin. Böylece fazla ısınmaz ve dirençleri de nispeten sabit kalır.

Ama sen gene uğraş belki daha yakın değer veren bir kombinasyon elde edebilirsin.

[math] \frac{1}{R_T} = \frac{1}{7.8}+\frac{1}{7.8} = \frac{2}{7.8} [/math]Oluyorsa 20 direnç [math]\frac{20}{7.8} [/math] olmuyor mu?
Buradan da RT 0.39Ω çıkmıyor mu?
Benim kafa baya kalın ya :D

[math] \frac{1}{R_T} = \frac{2}{7.8} [/math]
Burada RT ne olur? Valla ortaokul matematik hocan duymasın :)

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back