Kapasitans Ölçümü için ölçü aleti önerisi

@elektroboard GuoFeng LCR-106X cihazı tavsiye ederim. Ben aldıktan sonra forumda bir başka arkadaş daha aldı. Ankadarda TDS mühendislik satıyor.

@Mikro Step in kullandığı ürünle aynı, değil mi? Bir de şu ürün var. bu da aynı ürün diye düşünüyorum:
https://www.sanayipazari.com/matrix-mcr-5010-serisi-dijital-lcr-metre-6134

Etalon işini nasil hallederim?

Tipleri aynı ama özellikleri karşılaştırınca Matrix MCR 5010 ile aynı ürün değil gibi duruyor.

Matrix 100Hz ile 10kHz arasında ölçüm yapıyor diyor. Bizimkiler çok daha yukarı çıkabiliyor. Başka ne gibi farklar var bilmiyorum.

Tipleri aynı ama özellikleri karşılaştırınca Matrix MCR 5010 ile aynı ürün değil gibi duruyor.

Matrix 100Hz ile 10kHz arasında ölçüm yapıyor diyor. Bizimkiler çok daha yukarı çıkabiliyor. Başka ne gibi farklar var bilmiyorum.
Aynı seri ürünler Guofeng GF10E ile aynı üründür.
GF10E 100Hz-10kHz
GF30 100Hz-30kHz
GF100LA 100Hz-100kHz
LCR106X 100Hz-200kHz

Arkadaşlar merhaba,
100pF ile 600pF arasında değişebilen kapasiteleri hassas bir şekilde ölçmem gerekiyor. Ancak özellikle doğruluk 0.05% civarı olan cihazlar (Fluke, GW-instek,B&K, Hp) çok pahalı. En mantıklı yani fiyat performans ürünü veya çözüm olarak ne önerirsiniz.
Merhaba hassas bir cihaz istiyorsanız fiyat'ların rekabetçi olacağını düşünmüyorum. Tüm endüstriyel tesislerin vaz geçilmesi Fluke , netes mühendislik satıyor. Firma belki aynı ayarda daha uygun bir ürün getirmiş olabilir. Direk onlardan bilgi alsan çok daha iyi olabilir.

Guard terminali ile lgli video. Hantek 1833 incelenmiş. Bu modelde guard olayının süsten ibaret olduğunu gösteriyor.

Diğer ekonomik lcr'lar da böyle mi acaba.

Benimde merak ettiğim, anlamsız derece pahalı olan LCR metrelerin gerçekten olmazsa olmaz kullanım yerleri var mı? LCR metre araştırırken WayneKerr diye bir markaya rastlamıştım. Genişletilmiş modelin spesifikasyonunda 20Hz ile 120MHz frekans aralığına ve ±0.05% doğruluğa sahip gibi uçuk ibareler mevcut. Muhakkak bu özelliklere ihtiyaç duyan deneyler vardır (mesela büyük hadron çarpıştırıcısı yapıyorsanız :avare1:).

Konuyla alakası yok ama, aramızda bu markayı canlı görüp tecrübe etme imkanına sahip olan var mı?

Forum istatistikleri

Konular
6,543
Üyeler
2,685
Son üye
Metalech

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back