LCR metre tavsiyesi

Kiss Analog kanalında Hantek ve CEM karşılaştırması yapıyor. Videonun başlarında DER DE-5000'i de tablo üzerinde karşılaştırıyor. Eğer bu üçünden birini seçecek olsam Hantek daha iyi gibi duruyor. Tabii benim birde UT622E gibi başka bir seçeneğim daha var.

@ozkarah hocam bu LCR metre Q (kalite faktörü) vb değerleride ölçüyormuş.
Bu değerleri ölçmesi size hangi koularda yardımcı oluyor.Örneğin aynı değerdeki birkaç elkonun hangisinin daha kaliteli olduğunu ölçümle anlayabiliyormusunuz? (ESR bildiğim kadarıyla kapasiteye göre belirli bir sınırlar içerisinde kalmalı yani tam olarak kondansatörün sağlığı için yeterli değil gibi)
@taydin cevap vermiş. Bu ölçümler birbirinin hesaplanmasına yardımcı oluyor.

Ancak Q ölçümünün bir faydası benim için şu oluyor. LCR metreler farklı frekanslarda ESR'ı farklı çözünürlüklerde ölçüyorlar ve maksimum kapasite değişebiliyor. Bu durum çok yüksek kapasiteli (mesela 3300 uF) bir kondansatörün ESR değerini yüksek hassasiyetle yapmanıza engel oluyor.

Ancak Q ölçümü sayesinde Q, kapasite ve frekans değerlerini kullanarak daha hassas bir ESR hesaplayabiliyorsunuz.

Bununla ilgili basit bir excel dosyasını ekliyorum.

1703754303767.png

Ekler

• ESR_CALCULATION.zip
    7.6 KB · Görüntüleme: 41
Şu ana kadar baktığımız tüm cihazlar arasında benim en çok hoşuma giden UT622E. OLED ve şarjlı olması negatif, ama masa tipi bir cihaz olarak lineer bir güç kaynağı ile çalıştırılırsa çok iyi iş görür.

@ozkarah hocam teşekkür ederim.
LCR metrede, birkaç frekans seçeneğinin olması kondansatörün ESR sini daha hassas hesaplamakta işe yarıyor sanıyorum.
Ama bunu , sığası yüksek kondansatörü daha yüksek frekansta ölçmek,düşük sığalı kondansatörü daha düşük frekansta ölçerek daha hasas ölçmekte kulllanılıyor sanırım.(Formülden dolayı)
@ozkarah hocam önceki mesajınızda da söylediklerimi söylemişsiniz zaten şimdi daha iyi anladım.
Artık bazen cümleleri, iki üç kere okuyunca anlayabiliyorum.Kusura bakmayın ukalalık olarak da algılamayın

Son düzenleme:
Youtube da DEER DE-5000 LCR metre kullanan pekçok profesyonel elektronikçi var.
Mesela Bunlardan biri bu LCR metreyi anlatıyor
( İnglizcesi iyi değildir ama çok bilgili birisidir)

Şimdiye kadar listelenen ürünlerde uygun bütçeli olarak Hantek 1833C dikkatimi çekti. Uni-T UT622E güzel ama fiyat konumlandırması doğru değil. Bende çok alakasız gelecek belki ama aşağıkaki GuoFeng marka LCR-106X ürünü almaya karar verdim. Listedeki hiçbir ürün bunun kadar iyi değil ama fiyatı Uni-T'den biraz fazla. Hatta 100kHz olanı (GL100LA) Uni-T UT622E ile hemen hemen aynı fiyat sayılır.

Şimdiye kadar listelenen ürünlerde uygun bütçeli olarak Hantek 1833C dikkatimi çekti. Uni-T UT622E güzel ama fiyat konumlandırması doğru değil. Bende çok alakasız gelecek belki ama aşağıkaki GuoFeng marka LCR-106X ürünü almaya karar verdim. Listedeki hiçbir ürün bunun kadar iyi değil ama fiyatı Uni-T'den biraz fazla. Hatta 100kHz olanı (GL100LA) Uni-T UT622E ile hemen hemen aynı fiyat sayılır.

Acaba ürünü farklı bir yerden daha uyguna mı buldunuz ? Çünkü aşağıdaki fiyatlandırmaya göre arada 10bin TL fark var, neredeyse iki katı.

Bu cihaza da göz atabilirsiniz. Smd probu çok kulanışlı .

Lutron LCR-9184 - LCR Metre

Acaba ürünü farklı bir yerden daha uyguna mı buldunuz ? Çünkü aşağıdaki fiyatlandırmaya göre arada 10bin TL fark var, neredeyse iki katı.

TDS'den Aşkın Bey ile doğrudan iletişime geçtim ve teklif aldım. Başka cihazlar da aldığım için tanışıklığım var.

Normalde N11 %20 komisyon gibi ek maliyetler koyuyor. Bu gibi komisyonları düşürüp, daha önce de cihaz aldığım için bir miktar da indirim yaptılar.

Aynı marka ile satılmıyor ama sanırım şu ürün benim aldığım ile aynı.

Aynı marka ile satılmıyor ama sanırım şu ürün benim aldığım ile aynı.

Kelvin problar çok güzel görünüyor. Videoyu tam seyretmedim ama adam sırf konuşmuş yav, cihazı pek kullanmamış :mad:

Merak etme gelince beraber kullanır gerekirse video filan çekeriz. Bende bu vesileyle nasıl kullanacağımı öğrenirim. :D

lcr.jpg

Hocam LCR-106X cihaz var bende İstediğiniz bir şey varsa test ederiz, düşük direnç öçlmeyecekseniz Lutron LCR-9184 - LCR Metre öneriyorum.Fiyat farkına değecek kadar fark yok.

Almışken iyi birşey olsun diye sipariş ettim, ödemeyi de hallettim. yani ticari olarak süreç tamamlandı.

Bu cihazı kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? Tecrübelerine göre değerlendirmen benim için önemli. Tavsiyen bilmem gereken detaylar var mıdır?

@butterfly yazmış zaten ama yeni gördüm.

Kaça aldınız? Lcr metre benim de gözümde.

Ben indirim aldığım için fiyatı paylaşmam doğru olmaz. Aynı firmadan birçok cihaz aldım, ona göre fiyat verdi.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back