kapasitor

merhabalar
arkadaslar bir videoda kapasitor dolduktan sonra devrede akim geçirmez dedi bu dogrumu?
5.19 dakikasi burayi anlamadim

Dogru dc voltajda kapasitor sarj olduktan sonra akim sıfıra yakın olur. Tam sıfır olmayabilir mikroamper mertebesinde akim alabilir.

Kondansatorun durumuna göre.

merhabalar
arkadaslar bir videoda kapasitor dolduktan sonra devrede akim geçirmez dedi bu dogrumu?
5.19 dakikasi burayi anlamadim
Belli zaman sonra kondansatör levhaları yüklenir ve levhalar arasında potansiyel fark oluşur. Kondansatör doldukça uçlarındaki gerilim yükselir ve nihayet gerilim kaynağına eşit olur. Bu anda devreden akım geçmez kondansatör açık devre gibi davranır.

Video çok güzel çekilmiş, kim yaptıysa eline sağlık. Ama yapıcı bir eleştiri getirecek olursam, videonun sonunda "kondansatör saniyenin 10 de birinde deşarj olur, bazan 100 de biri, bazan 1000 de biri" gibi yararlı olmayan ama kafa karıştıran bir ifade kullanmış. Kondansatörün ne kadar zamanda deşarj olacağı bellidir, bu da kabaca zaman sabiti ile kestirilebilir:

[math]\tau = RC[/math]
Zaman sabiti, kabaca bir kondansatörün kapasitesinin %70 i seviyesine dolma veya kapasitesinin %70 ini yitirme süresini verir

Mesela 1 kΩ dirence tam şarj edilmiş 3000 F lık bir süper kapasitör bağlarsan, bu kapasitörün şarjının %70 ini kaybetmesi için 34 küsür GÜN geçer.

Evet kaynak 9v led 1,5v meftaulun mefaulun meftaa :)

Timur bey şimdi o devrenin simulasyonunu farklı kondansatörler koyarak yapar. :)

Son düzenleme:
Timur bey şimdi o devrenin simulasyonunu farklı kondansatörler koyarak yapar. :)

Malesef bendeki simulatörlerde patlama efekti yok :D NI nin multisim inde varmış o. Ama böbrek ve dalak lazım o yüzden onu satın alamıyorum. Adamlardan eğitim lisansı istedim hiç iplemediler.

Hatta bizim eski lokomotif panolarında tristör e seri kondansatör bağlıyarak kesime götürme yöntemi vardı. Baya akıllıca. Dolduğu anda tristör de durmak zorunda kalıyor.

Hatta bizim eski lokomotif panolarında tristör e seri kondansatör bağlıyarak kesime götürme yöntemi vardı. Baya akıllıca. Dolduğu anda tristör de durmak zorunda kalıyor.

Çok değişik teknolojiler var sizin işte. Pek canın sıkılmıyordur eminim :)

Çok değişik teknolojiler var sizin işte. Pek canın sıkılmıyordur eminim :)
Eski sökülen panolardan birinin fotoğrafını atayım yarın size , tam bir arap saçı . Arıza bulması çıldırtıyor . 3 tristör ile lokomotif kalkis yapıyor. Tristorler sıra ile devreye girip sırayla kesime gidiyor . En sonunda hepsi devreden çıkıp kontaktorle motorlar çalışmaya devam ediyor .

Eski sökülen panolardan birinin fotoğrafını atayım yarın size , tam bir arap saçı . Arıza bulması çıldırtıyor . 3 tristör ile lokomotif kalkis yapıyor. Tristorler sıra ile devreye girip sırayla kesime gidiyor . En sonunda hepsi devreden çıkıp kontaktorle motorlar çalışmaya devam ediyor .

Çıkma çalışan büyük tristörlerden oluyor mu sizde? Bunlarla çok iyi punta makinası anahtarlaması yapılabilir.

Ben de ekleyeyim. Bir iki pano. Beni urkutuyorlar. Patladı mı fena patlıyor.

images (5).jpeg
images (6).jpeg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,490
Son üye
ozavn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back