Kapıyı açma olasılığı.

semih_s

Kıdemli Üye
Bir yerden gözüme bağıl olasılık çarptı. Aylaklıktan düşünürken senaryo kurdum hoşuma gitti. Mevzu şöyle:

1 2 3 ve 4 numaralı 4 tane kapı var.

4 tane de anahtar var, hangi anahtar hangi kapıyı açıyor belli değil ama anahtarlar bu kapıların anahtarları.

Kapıları sırayla açmayı deneyeceğiz.

Her anahtarı sadece bir kez kullanabiliriz.

Anahtarı deliğe sokuyoruz, kapıyı açsa da açmasa da orada bırakıyoruz.

4'üncü kapının açılmasının olasılığı, 1'inci kapıdan başlarsak mı daha yüksek olur, 4'üncü kapıdan başlarsak mı daha yüksek olur?

Bu olasılıklar ne olur?

• Beğen
Reactions: nt
Hangi kapıdan başlanırsa başlansın olasılığı aynı dır 1/4 dür herhalde.

1. kapıdan başlarsak, 4. anahtarın çıkmama olasılığı 3/4x2/3 x1/2..
4 den başlarsak çıkma olasılığı 1/4..
iki durumdada aynı çıkıyor.
tabi yanlış düşünmedi isem..

Hesaplıyarak gayet basit çözülüyor. Ama ilk bakışta sezgisel olarak hangi olasılığın daha yüksek olduğunu düşününce iki durum birbirinden farklıymış, sanki kapıları sırayla denerken anahtarların eksilmesi sonraki olasılıkları etkiliyormuş gibi geliyordu. Halbuki burada bağıl olasılık yok. Yoksa var mı?
Bence de 1/4 olasılık.

[math]O(A) = \left(\frac{İstenilenDurum}{\ Tüm Durum}\right) = \left(\frac{ \left[ \begin{matrix} 4\\ 1 \end{matrix} \right] + \left[ \begin{matrix} 3\\ 1 \end{matrix} \right] + \left[ \begin{matrix} 2\\ 1 \end{matrix} \right] + \left[ \begin{matrix} 1\\ 1 \end{matrix} \right] }{\ 4!}\right) = \left(\frac{4+3+2+1}{\ 24}\right) = \left(\frac{10}{\ 24}\right) = \left(\frac{5}{\ 12}\right)[/math]
Eğer bir mantık hatası yapmadıysam sonuç bu oluyor. 4 anahtar ile 24 farklı kombinasyon yapılabilir bizden istenen durum ise aslında denememiz, kesinlikle açması veya açmaması değil. bir kesinlik bildirilmiyor tek kesin olan şey deneme yapılan anahtarın tekrar denenmemesi.

Bu arada hangi kapıdan başlanırsa başlansın olasılık değişmiyor buradaki soruya göre çünkü sabit olan veya bilinin bir şey yok.

1/4 olmalı, tarif edilen durumdaki 4 tane kapıyı sadece 4üncü kapının olduğu bir hale indirgeyebiliriz.

Kapıları sırayla denerken anahtarları kapının üzerinde bırakıyoruz. 4 kapıya geldiğinizde elimizde bir anahtar kalıyor.

Aslında yaptığımız şey şununla eş; sadece bir kapımız var elimizde 4 anahtar var. 3 anahtarı yere atıp 4üncü kapıyı elimizde kalan tek anahtarla açmak, ya da elimizdeki 4 anahtardan birini seçip 4üncü kapıyı açmak. :) .

[math]O(A) = \left(\frac{İstenilenDurum}{\ Tüm Durum}\right) = \left(\frac{ \left[ \begin{matrix} 4\\ 1 \end{matrix} \right] + \left[ \begin{matrix} 3\\ 1 \end{matrix} \right] + \left[ \begin{matrix} 2\\ 1 \end{matrix} \right] + \left[ \begin{matrix} 1\\ 1 \end{matrix} \right] }{\ 4!}\right) = \left(\frac{4+3+2+1}{\ 24}\right) = \left(\frac{10}{\ 24}\right) = \left(\frac{5}{\ 12}\right)[/math]
Eğer bir mantık hatası yapmadıysam sonuç bu oluyor. 4 anahtar ile 24 farklı kombinasyon yapılabilir bizden istenen durum ise aslında denememiz, kesinlikle açması veya açmaması değil. bir kesinlik bildirilmiyor tek kesin olan şey deneme yapılan anahtarın tekrar denenmemesi.

Bu arada hangi kapıdan başlanırsa başlansın olasılık değişmiyor buradaki soruya göre çünkü sabit olan veya bilinin bir şey yok.

Aslında (istenilen durumların sayısı)/(bütün olası durumların sayısı) doğru cevabı vermeli. Kabul edilebilir durumların sayısını ben de koyamadım formule.

Son düzenleme:
Kabul edilebilir durumların sayısı şöyle olmalı:
4üncü kapı sadece bir şekilde seçilebilir. 1
Kalan 3 kapıdan biri 3 farklı şekilde seçilebilir çünkü 4üncü kapıyı seçtik.
Yine kalan iki kapıdan biri iki farklı şekilde seçilebilir. Son kapıya da tek seçenek kalıyor
.

1+3+2+1=6 olmalı

6/24=1/4

@Furkan KELEŞOĞLU başka bir şeyle uğraşırken bile toplamayı çuvallamışım.

Lisede miydi bu konu?
İstenilen durum sayısını toplama ile değil yine permutayonla hesaplarız. istenilen durumlarda 4. kapının anahtarı hep aynı. Kalan 3 kapının anahtarlarının kaç farklı şekilde seçileceğini de 3! ile hesaplarız.

3!/4!=1/4

Dileyen dalga geçebilir.

Son düzenleme:
Bu probleme benzer çok tartışılmış bir konu.

Bence ilk seçilen kapıyı değiştirmek anlamsız.

iki seçenek de yarı yarıya diye düşünüyorum
1.kapı 2/1
4.kapı 2/1

Kabul edilebilir durumların sayısı şöyle olmalı:
4üncü kapı sadece bir şekilde seçilebilir. 1
Kalan 3 kapıdan biri 3 farklı şekilde seçilebilir çünkü 4üncü kapıyı seçtik.
Yine kalan iki kapıdan biri iki farklı şekilde seçilebilir. Son kapıya da tek seçenek kalıyor
.

1+3+2+1=6 olmalı

6/24=1/4

@Furkan KELEŞOĞLU başka bir şeyle uğraşırken bile toplamayı çuvallamışım.

Lisede miydi bu konu?
İstenilen durum sayısını toplama ile değil yine permutayonla hesaplarız. istenilen durumlarda 4. kapının anahtarı hep aynı. Kalan 3 kapının anahtarlarının kaç farklı şekilde seçileceğini de 3! ile hesaplarız.

3!/4!=1/4

Dileyen dalga geçebilir.
Benim dalga geçme gibi bir huyum yoktur aksine karşımda ki insan bu düşünceye kapıldığında üzülürüm tabi ben kendi adıma konuşuyorum ama genel olarak bu forumda ki arkadaşlar da böyledir diye düşünüyorum.

iki seçenek de yarı yarıya diye düşünüyorum
Düşünme! Yani öyle düşünme.
Bu probleme benzer çok tartışılmış bir konu.

Bence ilk seçilen kapıyı değiştirmek anlamsız.
Olur mu ya değiştirmemek hata olur. İlk tercihte büyük ödülü seçmiş olma ihtimali 1/3. Büyük ödülü seçmemiş olma ihtimali 2/3.
Seçilmemiş kalan 2 kapıdan biri açılıp fos çıkarsa, Seçimi değiştirmek 2/3 ihtimalle büyük ödülü kazandırır gibi geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back