Kayar kapı sensör arızası

Screenshot_20211112-182726.jpg

Yine face den bir arkadaş yukarıdaki yorumu yapmış. Şimdi ölçüm yaptım. Atmelin 5v girişi ile 3.nolu pini arasında 150 Ohm direnç ölçüyorum. Kısadevreye çok yakın. Aynı ölçümü diğer bacaklarda yaptım, hepsi tam sonsuz değer gösteriyor. Devre üzerinde ölçmek ne kadar doğru bilmiyorum ama.

Bu arada bu modülün aynısı olduğunu düşündüğüm başka bir doppler radar modülünü The Signal Path kanalından Shariar incelemiş

Buradaki çalışma metoduna göre bu modülün çıkışı dijital değil, analog bir sinyal. Radarın giden sinyali ile yansıyan sinyali arasındaki faz farkı ile doğru orantılı bir DC sinyal alınıyor olacak. O halde bu modülün çıkışı, Atmel'in bir ADC girişine gidiyor olmalı.

Peki kapının önünde birisi var mı yok mu nasıl anlaşılacak? Kapının önünde birisi yokken hangi değeri okuyorsan onu referans alacaksın. Sonra da bu değer, belli bir eşik değerden fazla değişirse, kapının önünde birisi var kararını vereceksin. Bu eşik değerlerinin iyi bir şekilde deneysel olarak ayarlanması lazım.

Şimdi bu bilgiye göre modülün çalışmasını test etmek kolay. IF çıkışını devreden ayır, modüle besleme voltajını ver ve antenlerin önüne bir engel koy, Engeli birkaç metre uzağa ve tekrar yakına getirince çıkıştaki DC voltajın değerinin belirgin bir şekilde değişiyor olması lazım. Değişmiyorsa modül gidiktir herhalde. Bunun içinde tamir edilecek birşey yok. Bir RF transistör ve iki tane de RF mikser diyodu var. Tam olarak model numarası nedir, nereden bulunur, fiyati nedir hiçbir fikrim yok.

Şimdi bu bilgiye göre modülün çalışmasını test etmek kolay. IF çıkışını devreden ayır, modüle besleme voltajını ver ve antenlerin önüne bir engel koy, Engeli birkaç metre uzağa ve tekrar yakına getirince çıkıştaki DC voltajın değerinin belirgin bir şekilde değişiyor olması lazım. Değişmiyorsa modül gidiktir herhalde. Bunun içinde tamir edilecek birşey yok. Bir RF transistör ve iki tane de RF mikser diyodu var. Tam olarak model numarası nedir, nereden bulunur, fiyati nedir hiçbir fikrim yok.
Abi IF çıkışı engel varken 0.240mV, engel yokken 0.238mV. Yani sadece 0.002mV gibi çok küçük bir oynama oluyor. Sence bu yeterli midir yoksa bozuk olarak mı yorumlamalıyım?

Bu arada atmeli söküp ölçtüm sağlam tüm pinleri.

Abi IF çıkışı engel varken 0.240mV, engel yokken 0.238mV. Yani sadece 0.002mV gibi çok küçük bir oynama oluyor. Sence bu yeterli midir yoksa bozuk olarak mı yorumlamalıyım?

IF çıkışını boşa çıkarıp ölçtüysen evet, bu modül bozuk demektir.

Bu arada atmeli söküp ölçtüm sağlam tüm pinleri.

GPIO pini nasıl ölçtün yav? Ancak yeni program atıp yazılımla pinleri tek tek kontrol ederek test edersin, ama o zaman da üzerindeki program gitmiş olur.

Şöyle bir deneme yapabilirsin: Modülü tamamen sök. Oradaki üç pine bir 10 k potansiyometre bağla. Potansiyometrenin orta ucu IF olsun. Sonra da potansiyometreyi çevirerek doppler modülün simulasyonunu yap. Bir noktada röle çekmesi lazım, başka bir noktada da salması lazım.

24 küsür GHz o tenekenin altında, onunla işin yok :) Senin dijital çıkışa bakman lazım. Eğer birisi varken ve yokken farklı bir çıkış veriyorsa çalışıyor demektir.
Durum böyle ise sensör çıkışı dışardan tetiklendiğinde devrenin geri kalanı çalışıyor olmalı. Modul çıkışı 5v ise sök modülü 5v ile tetikle kartı. Ama böyle değil sanırım. Opamp var arada...

Bu sensorden bildiğim kadarıyla bir gürültü bir sinyal üretiliyor. Opamp devresi bunu sinyale çeviriyor.

Yani cikistan voltmetre ile bir değer olcemeyiz.

images (5).jpeg

Son düzenleme:
IF çıkışını boşa çıkarıp ölçtüysen evet, bu modül bozuk demektir.
Dolu ölçmüştüm. Boşa çıkarıp deneyeyim.
Ama önce hazır sökmüşken pot olayını deneyeyim.
GPIO pini nasıl ölçtün yav? Ancak yeni program atıp yazılımla pinleri tek tek kontrol ederek test edersin, ama o zaman da üzerindeki program gitmiş olur.
Bacaklar arası kısa devre var mı diye baktım yok.
Sonra diyot modunda ölçtüm hepsi 0.600mV civarı görünüyor.

Doppler radarı komple söküptüm. 5v ile besleyip IF ucu ile gnd arası ölçüm yaptım. Önüne birşey koysam da koymasam da 01.16mV dan başka birşey göstermedi.

10k pot ile devreyi denedim. Potu sona doğru yaklaştırdığım da sinyal geliyor ama aynı dopler radardaki gibi davranıyor cihaz. Yani sinyal geliyor, sayaç çalışıyor, bu süre zarfında led devreye giriyor ama röle sadece çek bırak yapıyor, bir türlü zamana uymuyor.

O zaman doppler arızalı. Ama tek arıza da o değil. Sinyal takibi yapmak gerekiyor Gökhan, belki opamp bozuk belki de Atmel'in GPIO çıkışı. Orada opamp'i neden kullanmışlar anlamadım yalnız.

O zaman doppler arızalı. Ama tek arıza da o değil. Sinyal takibi yapmak gerekiyor Gökhan, belki opamp bozuk belki de Atmel'in GPIO çıkışı. Orada opamp'i neden kullanmışlar anlamadım yalnız.
Abi sinyal dopplerin orta (IF) bacağından opamp'a gidiyor. Opamp da ikiye ayrılıp atmelin iki ayrı GPIO suna gidiyor.

Nedendir bende anlamadım dopplerin beslemesini de atmelin GPIO çıkışından vermişler. Ben de maalesef o pin GPIO ya bağlı olduğu için IF pini zannedip, ortadaki asıl IF pinini de vcc tayin ederek elektrik verdim.
Üstelik bu kadar saçmalamakla da kalmadım, devreyi beslediğim 9v'u, 5v ile çalışan dopplere verdim. Dolayısıyla yanlış test yaptım ve çalışıyorsa bile muhtemelen ben bozdum doppleri.

İkinci cihazdaki doppleri çıkartıp dikkatlice ölçeceğim.

Bunun şemasını çıkartmak hakkaten şart oldu ama ara vardiyada olduğumdan vakit ayıramıyorum. Muhtemelen pazartesi günü çıkartırım.

Son olarak devrede çok küçük 5 bacaklı bir voltaj regülatörü var. Üzerinde E.9 yazıyor. Ondan da şüphelenmeye başladım.

Bu da atmelin sökülmüş hali. Bacaklar nereye gidiyor belli.

20211113_124314.jpg

Atmel TINY25v bacak bağlantıları.
1-????
2- Led için kare dalga üretiyor
3- Röleyi tetikliyor
4- GND
5- Doppler Radar Beslemesi
6- Opampdan geliyor (Muhtemelen doppler sinyali)
7- Opampdan geliyor (Nedeni belli değil)
8- Vcc

Son düzenleme:
Bu sensörün benzeri bende de var. Çubuk antenli versiyonu.
Sensör çıkışında testere dişibe benzer bir dalga var. Hareket algılayınca genliği değişiyor. İşlemci burdan neyi nasıl algılıyor çözmüş değilim ama 25-35₺ fiyatla bu sensöre benzer radar sensörler satılıyordu.

Bu sensorden bildiğim kadarıyla bir gürültü bir sinyal üretiliyor. Opamp devresi bunu sinyale çeviriyor.

Yani cikistan voltmetre ile bir değer olcemeyiz.

14435 eklentisine bak
Meraklısına bu sensörler ile 10GHz bandında kilometrelerce iletişim kurulabiliyor. Tek şart çizgisel olarak birbirini aynı hizadan gören iki nokta olması. Ses kalitesi de çok iyi oluyor. Aşağıda konuşma videosu var 35 km den. Dünyada bu işi 200 km yapanlar da varmış.

Mesele kapı sensörü olunca bana da çok ilginç geldi paylaşmak istedim.

Evet oradaki opamp'ler boşuna konmamıştır, burada anlamadığımız başka bir ayrıntı var. Bir tane alıp ben de denemek istiyorum.

Elimde böyle iki tane arızalı sensör var.
Biri kendi kendine zırt pırt okuma yapıyor, diğeri hiç çalışmıyor.

Beyaz soketten 5v girişini tespit edemedim.
Rölenin bacakları da benim alıştığım tipten değil. Onunda artı eksi bacaklarını tespit edemedim.
Üzerinde ki orta bacaklar arası bobin var. Acaba o iki uçtan mı veriliyor gerilim?

14420 eklentisine bak14421 eklentisine bak14422 eklentisine bak14423 eklentisine bak
Zırt pırt okuma yapıyor demişsin aklıma ilk gelen şey; otomatik kapılarda sıfırlama mevzusu var. Bu tarz problemlerde önce sıfırlama yapman gerekiyor. Hiç çalışmayan sensör için bişey diyemem kolay gelsin

Zırt pırt okuma yapıyor demişsin aklıma ilk gelen şey; otomatik kapılarda sıfırlama mevzusu var. Bu tarz problemlerde önce sıfırlama yapman gerekiyor. Hiç çalışmayan sensör için bişey diyemem kolay gelsin
Ne kapıda nede cihaz üzerinde sıfırlamaya dair bir buton, ayar vs bir şey yok. 7 senedir de hiç sıfırlandığına şahit olmadım. Bizim kapılar da yok herhalde sıfırlama olayı. Sadece pot ile süre ayarı yapılıyor.

Şimdi bu modülü tamir et ama kullanma. Eminim tamir edildiğinde eskisi gibi olur fakat yinede kullanma. Kayar kapı sonuçta. Sensörün ömrü dolmuştur bozulur vs. Bir şekilde arada bir çocuk filan sıkışır. Sana denk gelir. Sonra sen tamir etmiştin olayı olur.

Komple modülü değişmekte fayda var.
O toplara girmem ben abi. Beni suçlu gösterebilecek kişileri yanıma yaklaştırmam. Benim konuştuğum herkes dostumdur. Kolay kolay satmazlar. Olduda ihale bana kaldı. Vereceğim cevap çok basit " Üç kuruşa kıysaydınız da benim gibi acemiye yaptıracağınıza adam gibi sensör alsaydınız" Mahkemelik olsam başım ağrımaz. Tek üzüleceğim konu benim yüzümden birine birşey olursa o zaman vicdan azabı yakamı bırakmaz.
Bu arada düzgün çalışacağına inanmadığım hiç bir şeyi alın kullanın da demem.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,988
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back