Kettle tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Fakir marka kettle artık butonları çalışmamaya başladı. Sürekli çay da içiyorum, artık kritik duruma geldi ve mecbur işi gücü bırakıp bunun tamirine başladım.

IMG_20221026_123302.jpg

Bu daha önce de aşırı ısınmaya bağlı olarak bozulmuştu. O zamanlar tamir edip arka tarafa da büyük havalandırma delikleri açmıştım bir daha aynı şey olmasın diye.

IMG_20221026_123316.jpg

Tabi normal tornavida ile sökülmeyem bir vida olmazsa olmaz. Firmanın yakın akrabalarının kulakları çınlamıştır :kizgin1:

IMG_20221026_123411.jpg

Neyseki daha önce bunu tamir ettiğimde buna uygun bir tornavida da yaptığımı hatırladım ve o tornavidayı buldum.

IMG_20221026_123714.jpg

Tüm civataları söktüm, kapak çıkmıyor. Lastik ayakların altına saklanmış vidalar da var, ondan. Akrabalara biraz daha "saygılarımı sundum" ve sonunda kapak çıktı.

IMG_20221026_131856.jpg

Daha önce yapılan tamir de şu: Aşırı ısınmaya bağlı PCB deki lehimler erimiş ve oluşan ark ile baya bir kömür vardı.

IMG_20221026_131904.jpg

Göz kontrolünde görülen ilk sorun, butonların olduğu PCB yi tutan plastik deliklerden ikisi kırılmış. Butonlar zor çalışmaya başlayınca herhalde birisi basılması için baya ikna etmeye çalışmış.

IMG_20221026_124501.jpg

Once bu plastikleri tamir ettim. Bunun için benim emektar 250 W lık canavar lehim tabancasını kullandım.

IMG_20221026_133737.jpg

Bir de bu tip plastik tamiri için ince elek paslanmaz çelik hasır vardı, onu uygun ölçüde kesip kullandım

IMG_20221026_124729.jpg

IMG_20221026_124745.jpg

İki plastiği de kaynattım. Tamam, sanat eseri değil, ama iş görecek.

IMG_20221026_125402.jpg

IMG_20221026_125752.jpg

Delik hizlaması da gayet iyi.

IMG_20221026_125826.jpg

Sonrasında PCB lerdeki tüm push butonları değiştirdim. Sadece bozuk olanı değiştirsem, diğerlerinin de bir ayağı çukurda, yakında gene açmam gerekecek, gene bir sürü sövüp günaha gireceğim. O yüzden açmışken hepsini değiştirdim.

IMG_20221026_131303.jpg

ben o tip vidaları çok ince ucu olan segman pensesi ile açıyorum.
çıkardığımın yerine vida arşivimden 1 tane uyduruyorum.

Baskı devreyi ısıdan korumak gerek amyant parça kullanmakta fayda var. Tamir işlerini sıklıkla yaparım. Yüksek ısıya maruz kalan plastik parçaların tamirinde ısıya dayanıklı sıvı conta kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca iran yapıştırıcısı diye çift kompenant muhteşem bir yapıştırıcı var bunu da şiddetle tavsiye ederim. Kitaplık rafının iki profilini birbirine yapıştırdım üzerine ahşap raf ve ağırlık banamısın demedi.
Devre üzerindeki kondansatör ısı kaynağı üzerinde bunun için de önlem almanızda büyük fayda var. Amyant bu iş için biçilmiş kaftan.

Bu cihaz bende olsa o kartı cihaz dışında termoplastik bir buat içine alırdım çünkü yüksek ısı ilerde o kartta mutlaka arızaya sebep olacaktır.

Son düzenleme:
Hmm o iki komponentli İran yapıştırıcısı plastiği de yapıştırıyor mu? Bir de sıvı conta marka olarak hangisi uygun? Alıp deneyeyim bakalım :)

shopping

Yukarıdaki bahsettiğim iran yapıştırıcısı çok kuvvetli bir yapıştırıcı plastik,ağaç,metal bir çok yüzeyde çok etkili bir yapıştırıcı.
Çift kompanent kullanacağınız kadar miktarı eşit şekilde karıştırıp 5dk içersinde uygulamanız gerekiyor.
wurth-isiya-dayanikli-sivi-conta-29513-12-O.jpg

Sıvı conta 300 dereceye sıcaklığa dayanıklı , titreşime suya dayanıklı. Alternatif olarak 404'ün ürünü var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,970
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back