Ki CAD mi, DipTrace mi?

Kıdemli Üye
Ki CAD mi, Dip Trace mi?

DipTrace kullanıyorum. İki yazılımın da birbirlerine göre farklılıkları/üstünlükleri veya kolaylıkları var mıdır?
KiCAD daha yaygın kullanılıyor gibi geliyor neden?

Bilen, kullananlar yardımcı olabilir mi?

Zamanında ben araştırdığımda DipTrace'in felsefesinin diğer programlardan oldukça farklı olduğunu, ilk başta alışmanın zor olduğunu görmüştüm. Deneme sürümü indirip kendim denediğimde de bana çok yabancı gelmişti. Bir de sadece Windows altında çalıştığını düşününce, KiCad'in daha avantajlı olduğunu değerlendiriyorum. İstersen deneme sürümü indirip bir flip flop devresi yap. Ama hazır komponent kullanarak değil, transistör, direnç ve kondansatörleri kendin oluşturup kütüphane yaparak dene.

Sorunun cevabına kesinlikle KiCad derdim.

Nihayetinde bir firmaya iş yapıyorsan ve firma örneğin Altium'a (ya da başkasına) yatırım yaptıysa tutup orada DipTrace kullanacağım diyemezsin. Bu durumda bazı maliyetleri karşılayıp DipTrace öğrenmen gerekiyor çünkü ücretli bir yazılım.

Ücretini ödemediğin program hakkında takıldığın yerlerde (ya da yeni crack çıkmadığında) destek de limitli olacaktır. Ya da bilgisayarına virüs girmesine (bulaşmasa bile) onay vermiş olacaksın.

Bir de ücretini ödeyip işine yaramama durumu var. İki tarafı da karışık.

Diğer yanda ise bütün dünyanın ücretsiz kullandığı ve her yerde hakkında detaylı bilgi bulabileceğin güçlü bir yazılım var.

Eğer "Ki CAD mi, Dip Trace mi?" sorusunu soruyorsak, bence bu soruyu sorduran kullanım düzeyi için KiCad fazlası ile yeterlidir.

Şurada güzel bir karşılaştırma yapılmış.

Sorunun cevabına kesinlikle KiCad derdim.

Nihayetinde bir firmaya iş yapıyorsan ve firma örneğin Altium'a (ya da başkasına) yatırım yaptıysa tutup orada DipTrace kullanacağım diyemezsin. Bu durumda bazı maliyetleri karşılayıp DipTrace öğrenmen gerekiyor çünkü ücretli bir yazılım.

Ücretini ödemediğin program hakkında takıldığın yerlerde (ya da yeni crack çıkmadığında) destek de limitli olacaktır. Ya da bilgisayarına virüs girmesine (bulaşmasa bile) onay vermiş olacaksın.

Bir de ücretini ödeyip işine yaramama durumu var. İki tarafı da karışık.

Diğer yanda ise bütün dünyanın ücretsiz kullandığı ve her yerde hakkında detaylı bilgi bulabileceğin güçlü bir yazılım var.

Eğer "Ki CAD mi, Dip Trace mi?" sorusunu soruyorsak, bence bu soruyu sorduran kullanım düzeyi için KiCad fazlası ile yeterlidir.

Şurada güzel bir karşılaştırma yapılmış.

DipTrace 'i 500 pin 2 katmana kadar Ücretsiz özelliğini kullanıyordum.
KiCAD yaygın kullanıldığından, artık öğrenme vaktidir.

Teşekkürler,

Atıyorum bir TIFF dosyasını bütün tasarım programlarında layerlı olarak açabilirsiniz. Yıllar sonra photoshop battığında başka firmanın çıkarmış olduğu popüler yazılımda yolunuza devam edebilirsiniz. Sonuçta bu dosyalar müşteri dosyanız olunca bu konu çok çok önemli bir hal alıyor. Devasa şirketler daha önce size yaptırmış oldukları işlerde değişiklik isteyebiliyorlar.

Kesinlikle haklısın.

Action script yazarak iyi para kazanmıştım, şimdi Flash'ın adı bile bilmiyor.

Fusion 360 yeterince yaygınlaşınca belirli kısıtlamalara gitti. Bu sinyal gösteriyor ki bir süre sonra o da tamamen ücretli olacak.

Olmaz sanıyorsun ama oluyor...

EasyEDA kullanıyorum ve gerçekten çok memnunum Türkçe dil desteği mevcut öneririm.
İçerikleri sundukları gerçekten şahane. Kurulum yapmadan Online çalışabilirsiniz, Team desteği mevcut (birden fazla kişi aynı anda çalışabiliyor),
içerikler bulut'a kaydediliyor. Android üzerinden projelerinizi "Kontrol" edebiliyorsunuz, Devre elemanlarının dolar üzerinden fiyatını belirtiyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,766
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back