Kondansatörün Hoparlör Sesine Etkisi Olur Mu?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bir tane masaj koltuğumuz var. Üzerine para vermeden koltuk niyetine oturulunca hoparlörden sesli olarak uyarı veriyor. Ancak ses o kadar az ki ancak hoparlöre yaklaşınca duyuluyor. Cihazda herhangibir ses açma kapama ayarıda yok.

Acaba diyorum üzerindeki kondansatör ses şiddetine etki ediyor olabilir mi?

20240301_105743.jpg

Belirli sınıra kadar etkilidir.
470uF yerine 1000uF takalım.
Artış olabilir

çok az etki eder, kondansatörün görevi simetrik besleme olmayan ses yükseltecinden DC voltajın hoparlöre gelmesini engellemek. kond. değeri yükseldikçe daha düşük frekansları da geçirebilmeye başlar. ama elindeki hoparlöre zaten çok düşük frekansları üretemez. yani 200-300hz altına inmemek faydalı olur. 470uf rahat rahat yetmesi lazım.

hoparlör bozuk olabilir, anfinin kazancı kısık veya ses girişi düşük olabilir. skobun varsa anfinin giriş çıkışına ve hop. üstüne düşen voltaja bakabilirsin.

Zaten 300 Hz ton bile olsa, 470 uF nin reaktansı 1 Ohm. Yani sorun kondansatör değil.

Bir tane masaj koltuğumuz var. Üzerine para vermeden koltuk niyetine oturulunca hoparlörden sesli olarak uyarı veriyor. Ancak ses o kadar az ki ancak hoparlöre yaklaşınca duyuluyor. Cihazda herhangibir ses açma kapama ayarıda yok.

Acaba diyorum üzerindeki kondansatör ses şiddetine etki ediyor olabilir mi?

31274 eklentisine bak
Yaşlanınca düşük ve yüksek frekansları duymamaya başladım.
300 hz sesi maksimum açsanız bile az duyarım. :)

Koltuk sıfır geldi. Satın aldığımız yerin servisi gece bir yerde çalışmış. O yüzden bu saatte uyuduğu için ulaşamadım. Ondan gerekli bilgiyi alacağım gün içinde. Kondansatörü görünce acaba yanlış değer takılmışmıdır diye merak ettim sadece.

Son düzenleme:
Ama gene sen kondansatörü kontrol et. Belki kurumuştur ve ESR si yükselmiştir. O zaman az ses sorununa sebep olur.

Başka bir ihtimal, üretim sonrası test yapılırken ses fazla çıkmasın diye kısık ayarlanmıştır.
Kendi duyacak kadar ayarlamıştır (empati sorunu)

Belki kart üzerinde trimpot ile ses ayarı mümkün.

Başka bir ihtimal, üretim sonrası test yapılırken ses fazla çıkmasın diye kısık ayarlanmıştır.
Kendi duyacak kadar ayarlamıştır (empati sorunu)

Belki kart üzerinde trimpot ile ses ayarı mümkün.
Kartı kontrol ettim. pot yada trimpot koymamışlar. Ancak kartı inceleyip direnç değiştirerek ses yükseltebiliriz.
Önce bir servisi ile görüşeyim de. duruma göre hareket ederim.

Bir gun arkadas uzaktan kumandali minik bir kapi zili getirdi. Uzaktan kumandaya basinca zil belli belirsiz caliyor du. Eskiden sesi cok gurdu dedi.
Biraz kurcaladim. Minik hoparloru yuvasindan cikmisti yerine oturtunca ses gumbur gumbur cikmaya basladi.

Sorun elektronik degil akustik sorunuydu. Hoparlor yerine oturdugunda olusan ses odasi sesi yukseltiyordu.

Belki sizde de boyle bir sorun vardir.

Bir gun arkadas uzaktan kumandali minik bir kapi zili getirdi. Uzaktan kumandaya basinca zil belli belirsiz caliyor du. Eskiden sesi cok gurdu dedi.
Biraz kurcaladim. Minik hoparloru yuvasindan cikmisti yerine oturtunca ses gumbur gumbur cikmaya basladi.

Sorun elektronik degil akustik sorunuydu. Hoparlor yerine oturdugunda olusan ses odasi sesi yukseltiyordu.

Belki sizde de boyle bir sorun vardir.
Hoparlör görünüşe göre olması gerektiği gibi takılı. Kasaya montajlanmış, üzerine de delikli kasası vidalanmış.
Ama şöyle bir şey dikkatimi çekti. Aynı koltuktan bizde daha önce de vardı. Onun sesi gümbür gümbür çıkıyor.
Ne fark var diye hoparlöre baktığımda üzerindeki delikli kapağı göremedim ve hoparlörün yönü diğer cihazdakine göre tam tersi yöne bakıyordu.

Bi de o kondasatorun orda ne isi var? Olacaksa kartin ustunde olmasi lazim. Sok at.

Karti kucultmek icin mi yaptilar acaba? Amplifikator kartina bakiver. Kart ustunde hoparlor hattinda kondansator varsa o havada durani sok at.
Bazen delinin biri tas atar. Tum deliler de devam ettirir.

Kart bu.
Sol üstteki mavi-yeşil hoparlör çıkışı.
Orada 3 tane kondansatör var ama pek çıkış kondansatörlerine benzemiyor.

20240301_140359.jpg

Bir daha açınca bakayım abi.

Jeton almadan koltuğa oturanı kovma sistemi çok akıllıca olmuş ama :D

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back