Korozyona uğramış PCB nin sitrik asit ile temizliği

taydin

Timur Aydın
Staff member
Marco Rep in aşağıdaki videosunda, paslanmış bir bakır parçasını temizlemek için sitrik asit kullanıyor. Elinde küflü bakır olan birisi bunu deneyebilir mi? Hazırda sitrik asit yoksa limon da olur :D

IMG_20220629_120119.jpg

Plaketin ilk hali bu.
3-4 dakika ara ara limon damlatarak temizlediğim hali ektedir.

Eski bir diş fırçası ile çeyrek limon harcayarak temizledim net anlaşılması için bi kısmı temizledim sadece sonuç bence güzel oldu

Ekler

• IMG_20220629_120626.jpg
    IMG_20220629_120626.jpg
    246.4 KB · Görüntüleme: 104
Demekki konsantre asit olsa videodaki gibi çok daha hızlı ve etkili olacak.

Bu sitrik asit limon tuzunun bizzat kendisi mi? Yoksa limon tuzu yapılırken kullanılan bileşenlerden biri mi sitrik asit?

Ben çocukluğumda bunlardan avuç avuç yiyordum sırf suratım ekşisin diye. Farkında olmadan sitrik asiti basmışım vücuda. Bu arada asit deyince insan bir tırsıyor ama bu dokunulmayacak kadar kötü değil demekki.

Belki limonu sodanın içine sıkarsak.

2 yemek kaşığı soda.(bildiğimiz marketlerde satılan 6lı sodadan behsediyorum)
1 yemek kaşığı limon suyu.

Daha etkili bir temizleyici olabilir

İnternette satış yapılan yerlere bakınca sitrik asit ile limon tuzu aynı şey gibi duruyor.

Bende bir deneme yaptım. Strik Asit işe yarsa da anında sonuç alınabilecek bir şey değil.

Limon tuzunu çözebilmek için su kullanıp seyreltmektense yarım limonu sıkıp suyunda çözmek daha mantıklı geldi bana.

20220701_101247.jpg

20220701_090815.jpg

20220701_091017.jpg

Sıktığım limonun suyunda erittiğim limon tuzunu korozyon kaplı bakıra fırça ile sürmeye başladım.
Yaklaşık 10dk sonun da pes ettim. Bu kadar sürede bakırı temizleyebildiğim kısım resimde görünmektedir.
Bu işlemden sonuç almak için solisyonu bol yapıp bakırı 1-2 saat içine gömmek belki daha etkili olacaktır.

PCB.jpg

Bende bir deneme yaptım. Strik Asit işe yarsa da anında sonuç alınabilecek bir şey değil.

Limon tuzunu çözebilmek için su kullanıp seyreltmektense yarım limonu sıkıp suyunda çözmek daha mantıklı geldi bana.

18152 eklentisine bak

18150 eklentisine bak

18151 eklentisine bak

Sıktığım limonun suyunda erittiğim limon tuzunu korozyon kaplı bakıra fırça ile sürmeye başladım.
Yaklaşık 10dk sonun da pes ettim. Bu kadar sürede bakırı temizleyebildiğim kısım resimde görünmektedir.
Bu işlemden sonuç almak için solisyonu bol yapıp bakırı 1-2 saat içine gömmek belki daha etkili olacaktır.

18153 eklentisine bak
ya senin limon da sahte yada limondan yeterince sitrik asit alamıyoruz abi

ya senin limon da sahte yada limondan yeterince sitrik asit alamıyoruz abi
Limon sahte o zaten Allahın emri de Limonu ben sadece su yerine kullandım. Orada önemli olan Limon Tuzu. Onun da paketinde 100% Strik Asit yazıyor.

Limon tuzu şart demekki. Ziyan ettiniz güzelim limonu :katil2:

Limon tuzu şart demekki. Ziyan ettiniz güzelim limonu :katil2:
Limonun yarısından yarım su bardağı su çıktı. Sanki içine şırınga ile su enjekte etmişler :D
Zaten çöptü layık olduğu yeri buldu. Hiçte ziyan olmadı :D

Limonun yarısından yarım su bardağı su çıktı. Sanki içine şırınga ile su enjekte etmişler :D
Zaten çöptü layık olduğu yeri buldu. Hiçte ziyan olmadı :D
Komşunun gözü gibi baktığı limon ağacı var üstünde 3-4 tane limonu'da olmuş biraz daha büyüsünler orjinal olduğuna emin olduğumuz bir limonla tekrar denerim.

Komşunun gözü gibi baktığı limon ağacı var üstünde 3-4 tane limonu'da olmuş biraz daha büyüsünler orjinal olduğuna emin olduğumuz bir limonla tekrar denerim.

Gözü gibi bakıyorsa oraya bir de güvenlik kamerası koymuştur. Sonra seni av tüfeği ile kovalamasın, benden söylemesi :katil2:

Gözü gibi bakıyorsa oraya bir de güvenlik kamerası koymuştur. Sonra seni av tüfeği ile kovalamasın, benden söylemesi :katil2:
Her kaçtığım 1 adıma.
Her yediğim 1 saçmaya.

Bende 2 limon
2 siyah dutunu koparırım :katil1:

Apartmanda 13 tane kamera var ama gerçek olan hiçbir kamera yok ;)

Şimdi aklıma bir gençlik anım geldi. Havalı tüfek vardı bende, bir gün arkadaşımla hemen şehrin kenarında bağların arasında geziniyoruz, vurabilirsek kumru vuracağız, pişirip yiyeceğiz. Bir karpuz bahçesine girdik. Bahçenin sahibi de oradaymış, adam bir yandan çekişiyor bir yandan da bizi kovalıyor. Komik bir görüntü oldu, elinde tüfek olan kaçıyor, silahsız olan kovalıyor :katil1:

Şimdi aklıma bir gençlik anım geldi. Havalı tüfek vardı bende, bir gün arkadaşımla hemen şehrin kenarında bağların arasında geziniyoruz, vurabilirsek kumru vuracağız, pişirip yiyeceğiz. Bir karpuz bahçesine girdik. Bahçenin sahibi de oradaymış, adam bir yandan çekişiyor bir yandan da bizi kovalıyor. Komik bir görüntü oldu, elinde tüfek olan kaçıyor, silahsız olan kovalıyor :katil1:
Bu ağaçlarına gözü gibi bakan emekli bir polis abimiz.
Bu güne kadar ne ektiği ağçlardan bi tane dut,limon,erik kopardığını gördüm nede koparanı gördüm.
Ya üstünde çürür giderler yada altına dökülüp kalırlar.

Bununla papaz olacağıma gider pazardan alırım diyor millet.
Apartman 2-3 katlı değil çok insan var ama millet biraz tırsıyor 9 kat 36 daire kimse el uzatmıyor(du yakında ben uzatacağım).

Kendiside otlarını yolar suyunu verir kireçler gövdesini arada fotoğraf çekerken görürüm kedi köpek dibinde yatmasın diye tel çeker 50-60 santim boyunda uğraşıp durur onlara.

Mezarınamı götürecek dutları limonları 2 tane deney için heba olmuş ne olacak.

Sanırım bu strik asit korozyonu temizlemekle kalmıyor üstüne bir de koruyor. Yarım yamalak strik asit ile temizlediğim pcbde henüz kararma belirtisine rastlamadım. Normalde iki günde kendini belli ederdi korozyon. İki hafta geçti hala tık yok.

20220712_101522.jpg

Büyük ihtimalle @Gokrtl abi bu fotoğrafı görünce plaketi yeniden bastım zannedecek.
Kafama göre oluşturduğum bir çözelti ile temizlik yaptım bu çözelti en ucuz baskı devre temizlik sıvısından daha ucuza geliyor.

Öncelikle dün akşam plaketi Gökhan abiden aldıktan sonra eve dönene kadar hava karardı hazır hava karanlıkken apartmana arkadan girip abimizin ağacının yanından geçerken 1 tane limon yoldum hiç hızımı vs. bozmadan aynı şekilde binaya girdim çözeltide orjinal katkısız aşısız limon kullanıldığını belirtmek isterim diğerlerini normal bir marketten bulabilirsiniz(migros,bim,a101 vs.).

Çözelti formülümüz şu şekilde;

Limon(4 damla)+C6H8O7(1 küçük parça)+Na2CO3(2 yemek kaşığı)+C3H6O(1 kapak)

Bu karşımı yaptığınız andan itibaren kesinlikle eldiven takılı olsun temizlik sonrasında elimi gözüme sürdükten sonra 5 dakka gözümü yıkamak zorunda kaldım sağlam yakıyor.

Karşımı yaptıktan sonra 1-2 dakika bekletin biraz biraz sallayın yaptığınız kabı

Önce limon ile limon tuzunu eritin kabın içinde ikisi karıştıktan sonra içme sodası ekleyin köpükler gidene kadar sallayın bekleyin köpükler gidince 1 kapak aseton koyun biraz daha karıştıktan sonra fırça ile uygulamaya başlayın 1 tur fırçaladıktan sonra "Bu ahmet ne sallamış böyle hiçbir işe yaramadı diyecekseniz"ilk turdan sonra biraz bekletin 3-4 dakka sonra tekrar aynı sıvı ile fırçalayınca plaket fabrikadan çıkmış gibi oluyor.

WhatsApp Image 2022-07-24 at 10.22.50.jpeg

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back