Konvansiyonel pozlama yöntemi ile PCB üretimi

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Olmaz sanırım hurç plastiği. Çok saydam değil kalın, Bunlar muhtemelen ince asetat gibi bir şey kullanıyor.

Sercan

Yönetici
Staff member
Asetata benziyor da doğrudan asetata çıktı alan yazıcıları var asıl olay onlarda sanırım.

umk

Kayıtlı Üye

Vakum tepsisinin üzerinde ince naylon gibi birşey var. Vatandaş vakumladıktan sonra hava kabarcıklarını sıyırıyor.
Vakumlama yolu ile filmi plakete sıkıca yapıştırıyor da anlamadığım, niye kalın cam ile bunu yapmadıkları. Vakum işi falan daha pahalıya mal olmalı. Nitekim @DrFreeman da iki cam plaka arasında yapmış. Gayette güzel sonuç almış. Acaba cam UVA yı soğuruyor mu?

Sercan

Yönetici
Staff member
Görünür ışığa karşı geçirgen olan cam neredeyse tüm UVB ışınlarını emer. Güneş yanığına sebep olan dalgaboyu aralığı da budur, bu sebeple camın arakasında güneş yanığı olmazsınız bilgisi doğrudur.

Bununla birlikte; UVA, görünür bölge spektrumuna UVB’den daha yakındır. UVA’nın yaklaşık % 75’i sıradan camlardan geçmektedir. UVA, cilt hasarına ve kansere yol açabilen genetik mutasyonlara sebep olabilir. Cam, sizi Güneş’in cilt hasarı vermesinden koruyamaz. Bu olay iç mekan bitkilerini de etkiler. Evinizdeki bitkiyi dışarı çıkardığınızda yapraklarının yandığını hiç gözlemlediniz mi? Böyle yaptığınızda bitki, güneş geçiren pencere arkasında kalmayla kıyaslandığında dışarıdaki yüksek seviye UVA ışınlarına alışık olmadığından yaprakları yanar.

Kaynak https://www.thoughtco.com/does-glass-block-uv-light-608316
Türkçe https://kimyaca.com/cam-ultraviyole-isigin-ne-kadarini-engeller/

• Beğen
Reactions: umk

Sercan

Yönetici
Staff member
Bize de UV-A lazım olduğuna göre camın geçirgenliği ile ilgili bir sorun yok. Sanıyorum bu vakum olayı pozlama esnasında hareket etmeden ve boşluk kalmadan en verimli sonucu doğuruyor. Sonuçta o makinalar endüstriyel alanda kullanılıyor. Kimse evdeki gibi kibar kibar plaketi yerine koymaz ya da olmadı bir daha yapalım demek istemez.

• Beğen
Reactions: umk

DrFreeman

Kayıtlı Üye
Elinizde laminasyon makinesi var neden vakum ile uğraşıyorsunuz ki?!
Laminasyon için kullanılan kaplama plastikleri çok güzel vakum görevi görüyor

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DrFreeman

Kayıtlı Üye
Eve gidince lambaların modeline bakıp atarım buraya

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DrFreeman

Kayıtlı Üye
Dry filmi yapıştırdıktan sonra üzerine aydınger/asetat hangisinden çıktı aldıysan onun üzerine koy ve laminasyon pvcsinden geçir.
Kimlik kaplama gibi düşünebilirsin.Sonrasında uv ışığın altına koy.

Sercan

Yönetici
Staff member
Hurdacıda gördüğüm vakum pompası bu, bunlar bir hastaneden çıkma malzemelerin arasında gelmiş. Alıp-almama konusunda kararsız kaldığım için orada bıraktım ama ayırtırdım. Etiketin resmini çektim de tamamını fotoğraflamak aklıma gelmedi. Aşağıdaki fotoğrafa benziyor, küçük bir motor.

images.jpg

IMG_20210119_161053.jpg

Endorfin35+

Apartman Kapıcısı
Güzel bir pompaya benziyor. Uygun fiyatlı alabiliyorsan bence al. Bu projede kullanmasan bile başka yerde lazım olur.

Bir ara vakum ile uğraşmıştım. Bir vakum bölmesi oluşturdum. Basınç saati taktım. Sonradan öğrendiğime göre -1 Bar mutlak bir değermiş. Yani hiçbir şekilde -1 bar vakum yapamıyorsun. Ama yaklaşık değerler oluyor. Mesela -0.9Bar gibi..

Bunu neden anlattım. Bu pompa -0.5 te kalıyorsa kötü... Almaya değmez.. Bunu da anlamak için basınç saati gerekli...

Bende buz dolabı motoru var onunla vakum yapıyorum.
1611068395901.png

taydin

Timur Aydın
Staff member
0.5 hakkaten çok berbat bir vakum :D Ben ağzımla emerek -0.6 ya iniyorum :katil1:

Sercan

Yönetici
Staff member
Güzel bir pompaya benziyor. Uygun fiyatlı alabiliyorsan bence al. Bu projede kullanmasan bile başka yerde lazım olur.

Bu arada şunu belirteyim bunlara para vermiyorum. O yüzden her gördüğüm -bazen içim gitse bile- lazım olur mantığı alırsam evi hurdalığa çeviririm ki evdekiler yetiyor zaten. :D