Konvansiyonel pozlama yöntemi ile PCB üretimi

taydin

Timur Aydın
Staff member
Valla ben UVA lamba olması gerektiğini biliyorum. Bundan çok önce pozitif 20 ile denedim ve sonuç aldım. Yani ben UVA ile ilerleyeceğim, @DrFreeman metal halide ile sonuç alıyor öyle devam edecek. Herkes kendine göre karar versin :)

Sercan

Yönetici
Staff member
Ben de UVA diye biliyorum. Kafamı karıştıran da bu zaten. Oje kurutucu UVA değil mi?

DrFreeman

Kayıtlı Üye
Ben Dry filmi çok önce de denemiştim.Hatta bu PCB işine baya kafayı takıp PCB firmasına gidip soldermask almıştım.
O zamanlarda minik bi UV Exposure Box yapmıştım.Şu arabalara takılan florasan backlight lambalarından kullanmıştım.
Gayet güzel sonuçlar aldım o lambalar ile.En sonunda da UV oje kurutucu aldım benim baskı devre konusunu okursanız görebilirsiniz.Onunlada hem serigrafi hemde Dry film uyguladım.

Aydınger değil eriyen şey asetat @Gokrtl.
Herhangi bir kirtasiyeden asetata çıktı da alabilirsiniz.

UV kurutma için şu sla printerlerin alt kısmını kullanmak istiyorum.yada laptopdan bozma bir tane yapacağım.en azından yazıcı işinden kurtulsam bile kafi.

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DrFreeman

Kayıtlı Üye
UVA lambalar genelde UVA ışıma yaparlar yanında da az miktarda diğer ışımaları yaparlar.Metal Halide lamba da UV ışıma yapıyor ama beyaz olduğu için yapmıyor gibi anlaşılıyor.

umk

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba.
Siparişi beklerken bir yandan da UVA lamba bakmaya başladım. Nasıl bir güçte lamba almam gerektiğine dair çok bir fikrim yok. Aşağıdaki gibi güçlü bir lamba alıp kısa sürede pozlasam daha iyi olur gibi düşünüyorum. Bu ışık hem halojen hem de reflektörlü gibi. Bunun yerine muhtemlenen daha uzun ömürlü olacak LED mi alsam. Hazır oje kurutucu olarak lambaya göre üçte bir fiyata satılan oje kurutucular bulmak mümkün.

@Sercan senin almayı düşündüğün lamba 300W olduğundan yoğun miktarda ısı açığa çıkartır gibime geliyor. Bu durumda dry filme etkisi negatif olur mu acaba?. Gerçi @taydin 60 cm uzaklıktan bahsetti.
Bende UVA lamba diye aratınca şöyle birşeye denk geldim. Sanırım bunlar @DrFreeman nın oje kurutucusundaki lambalara benziyor.
Bu kullanılır mı?

Sercan

Yönetici
Staff member
Oje kurutucu zaten UVA ışık saçıyor. Sanıyorum onun avantajı kenarlarda ki yansıtıcılar ile daha da yoğunlaşıyor. Böylece kısa sürede pozlama oluyor. Lamba şeklinde alırsam onu ayarlamak mümkün olacak, diğeri de derli toplu ama önemli olan üst kalite bir baskı devre çıkartmak. DRY film her türlü kaliteli olur...

• Beğen
Reactions: umk

Sercan

Yönetici
Staff member
Lamba araştırırken Philips TL 100W/10R modeline denk geldim. Bu bir floresan lamba. Bu modelin UV-A değer tablosu aşağıdaki gibi. Yani 26W UV-A ışık yaydığını düşünebiliriz. Bu lamba ürettiği ışığın %99.9'unu 350 400 nm aralığında tepe noktası 370 nm olacak şekilde UV-A sunuyor.

PDF'den:
Flexo print TL lamps emit almost all of their light (99.9%) in the useful UVA and visible blue wavebands – between 350 and 400 nm – and have peak intensity at 370 nm (except for the /03 version). This makes them ideal for flexo printing equipment and photopolymerization processes. In addition, the ‘R’ lamps in the family have an internal 200-degree reflector to further optimize the lamp’s overall efficiency

UV-B/UV-A (IEC)0.1 %
UV-A Radiation 0Hr (IEC)28.0 W
UV-A Radiation 100Hr (IEC)26.0 W
1611042349636.png

Diğer taraftan ilk bulduğum 300 W Osram ULTRA VITALUX 300 W 230 V E27 ise UV-A bandında aşağıdaki gibi bir UV ışıma veriyor. Yani bu lambayı alıp bağlasam bile benim istediğim UV-A aralığında 13 W güç verebiliyormuş. Şaka gibi! Toplam güce (300 W) bakınca bunun daha doğru olduğunu düşünmüştüm. Şimdi ise yanıldığımı düşünmeye başladım.

Radiated power 315…400 nm (UVA)13.6 W
Radiated power 280…315 nm (UVB)3.0 W

1611042463289.png

Karşılaştırmak isteyenler için ikisinin de bağlantısını buraya bırakıyorum.

Philips
Osram

Sercan

Yönetici
Staff member
Bir sorunum daha var bu Philips internette yok gibi. Hiç bir yerde göremediğim gibi fiyat bilgisine de ulaşamadım. Bu da beni birinde bulsam bile pek alabileceğim bir şey olduğu hissiyatından uzaklaştırıyor.

Sercan

Yönetici
Staff member
Fiyatları korktuğum gibi değilmiş. Fiyat araştırması yaparken Alkansan isimli firmaya denk geldim. Ellerinde olmadığını Şubat ayı içinde geleceğini söylediler. Gidip yerinde almam koşulu ile 18 Euro fiyat verdiler. Ellerindeki diğer modelleri araştırırken Darcon marka Alman üretimi başka bir ürüne daha denk geldim. Bunun da 16.5 Euro fiyatı var. Fakat Darcon modelleri de toplam güce göre %20 UV-A ışık yayıyor. Yani 20 W gibi düşünebilirim.

Sercan

Yönetici
Staff member
@Sercan şöyle birşey buldum.
Tesadüfen bu firmadan geçen hafta (15 Ocak saat 10:45) Trendyol aracılığı ile merceğim için yuvarlak florasan lamba aldım 4 gün geçti hala kargoya vermediler. Nasıl olacaksa teslimat tarihi 18-21 Ocak diyor. :D Kendi sitelerinden hayatta almam, siz de uzak durun...

1611044319583.png

• Beğen

DrFreeman

Kayıtlı Üye
Şimdi dediğimi anlamaya başladınız.
Dediğim lambayı piyasada her yerde bulabilirsiniz.

UV ışık mor ve ötesi olsada diğer ışıklar ile birleştiğinde hangi renge tekabül ediyorsa onu verir.saf UV ışık veren bir lamba bulamazsınız.mor renk verenler içerisinde mor filtre barındırıyor.

Sercan

Yönetici
Staff member
Bir de şöyle bir araştırma yaptım. İlk posta gördüğünüz fabrika videosunun 5:54 dakikasında kullanılan pozlama makinasının model numarası ekrana yansıyor.
1611046761058.png

Bende bu makinayı araştırdım. Guangdong Haisheng Technology diye bir markanın LED-HSP1KAC model numaralı bir makinasını kullanıyorlar. Aşağıdaki sayfada bu modelin tanıtımı var.

Sayfa görünen özellik sayfasından metinleri anlamam çok mümkün değil, Google Translate de işe yaramıyor çünkü resim olarak paylaşmışlar. Çin'de alternatif tıp okuyan bir hekim tanıdığıma bunu çevirttirebilirim ama benim ihtiyacım olan bilgiyi bu rakamlar zaten veriyor diye düşünüyorum.

Benim kırmızı yazıların hemen bir üst satırından anladığım kadarıyla cm2'ye 10-100 mw gücünde 365 nm ışık düşüyor. Zaten makinanın kilit özelliği de bu olsa gerek.

8b92d069-70ed-40c2-b8e7-4aabd40f00bb.png

umk

Kayıtlı Üye
@Sercan verdiğin sitede geçen "LED semi-automatic exposure machine" kelimelerini google aratınca benzer bir makina daha çıktı. İyi tarafı açıklamalar en azından ingilizce:)

Sercan

Yönetici
Staff member
@Sercan verdiğin sitede geçen "LED semi-automatic exposure machine" kelimelerini google aratınca benzer bir makina daha çıktı. İyi tarafı açıklamalar en azından ingilizce:)
Evet hemen hemen aynı makine, yalnız Hintlilerin ürettiği baskı devreye de pek güven olmaz gibi duruyor. Adam pozlanmış baskı devreleri birbirine yapışık şekilde diziyor. :D

• Haha

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Wave Length:Around 365nm
Exposure time: Dry film 5s
LED Energy : 5mJ/sq cm to 2000mJ/sq cm and facility for setting and adjusting.

diyor özelliklerde. Ayıca dikkat ederseniz videoda cam plakayı vakumluyor üzerine. Böylece yüzey tam yapışıyor.

Sercan

Yönetici
Staff member
O zaman şu yorgan yastık vakumlayan plastiklerden alıp elektrik süpürgesi ile vakumlayayım. Vakumlu hurç diye geçiyormuş.