Konvansiyonel pozlama yöntemi ile PCB üretimi

cevdetfaikosman

Kıdemli Üye
İlk positive 20 denememde dükkandaki ultraviyole sahte para makinasını kullanmıştım. O zamanlar böyle internetten ultraviyole ışık filan ara bul mümkün değildi. Hatta işlemi yapabilmek için sarı ışık gerekiyordu. Floresanlı sarı ışık. Fakat sarı floresanda bulamamıştım. Sprey sarı boya ile normal floresanı boyamıştım.

UV gayet başarılıydı. Ve mesafeside uygun oluyordu. Kaç wattı bilemiyorum.

1611178246502.png

Sercan

Kıdemli Üye
Bende bu para kontrol makinasının aynısından var 3 W ışık veriyor.

cevdetfaikosman

Kıdemli Üye
İlk çıktığında bunlar biraz kaliteliydi. 6W diye hatırlıyorum. Daha güçlüsünü aramıştım fakat bulamamıştım. Türkiye vaktiyle bu konularda yokluk ülkesiydi. Aliexpress filan yoktu. Vergi filan diyoruz ama şükretmek lazım her şeye rağmen.

Sercan

Kıdemli Üye
Kargo bugün geç saatte ulaştı. Hem içindeki farklı siparişler hemde UV-A ışık edinmediğim için içini açmadım. Bundan sonra ışık işini bir an önce çözmeliyim.

Tek parça güçlü bir flosan mı, tırnak kurutma için kullanılan LED mi yoksa 6-7 tane para kontrollerinde de kullanılan mor ışık mı alsam bilemedim.

Sercan

Kıdemli Üye
Yok hocam vazgeçmedim.

Akıllı yol sorana kadar, deli yolu yarı edermiş diye derler ya o hesap, ışık alamadım henüz.

@taydin'nın elindeki ışık ile deneyip senin sonuçlar ile karşılaştıracaktık. Eğer fark yer işkal etmeye değecek kadar açıksa, bu ışık düzeneğini bir kabın haline getirip aynı anda çift taraflı pozlama işini tamamlayacağız. Vakit kıtlığından beklemede kaldı. Açıkçası iki kere para harcama ihtimalini ortadan kaldırmak istedim...

DrFreeman

Aktif Üye
Dry film de ışık konusunda çok sorun çıkmaz.Ama soldermask çok sorun çıkarıyor.

Şu anlık soldermask ile işin yok.O yüzden eskiden arabalara takılan şu mor florasanlar çok iş görüyor.Onunla işini halledebilirsin.

Sercan

Kıdemli Üye
Aslında elimde sahte para kontrolü yapılan mor florasan var. Onunla ufak parça deneyeyim.

cevdetfaikosman

Kıdemli Üye
öfMor para şeysiyle ben yaptım. 6w'dı sanırım. Ama süper barı hiç yakalayamım. Şimdi @taydin cam uv geçirmiyor dediğini hatırlıyorum. Ben mutlaka asetat üstüne cam koyardım. Yani o zaman belki hiç uv etki etmiyor, sadece sökerken uv gün ışığı alıyordu. Gerçekten garip..

Sercan

Kıdemli Üye
Demek ki senin pozlama 3-5 saniye güneş ışığı kadar sürüyormuş. :D

taydin

Timur Aydın
Staff member
UVC yi hiç geçirmiyor, UVB ve UVA yı da iyice zayıflatıyor diye biliyorum. Neticede gene olur ama 0.2 mm yol genişlikli bir PCB yapmak istiyorsan, UVA gücü, pozlanma süresi, ışınların yönü, herşey optimum olmalı.

DrFreeman

Aktif Üye
Ben 4 mm cam kullandım 365 nm olması lazımdı lambanın.Ve arada aydınger olmasına rağmen PCB pozlaniyor.

by lent

Aktif Üye
Camdan cama da fark var, pencere camı diye üretilenlerde zaten güneşten gelen uv ışığı zararı azaltmak adına madde mineral katılıyor bu da camın yandan yeşil görünmesine sebep olmakta. Yine oto camlarında da bir miktar var. Mümkünse eski tarayıcılardan elde ettiğiniz camı kullanın.

Sercan

Kıdemli Üye
Bende o camlardan bir tane olması lazım.

Sercan

Kıdemli Üye
Bugün hurdalıktan işime yarayacağını umarak aşağıdaki lambalardan 2 tane aldım. Bunlar bankalardan sökülmüş ve çalışıyor. Standart florasanları UVA ile değiştirip, bakır uzerine dik bir acı ile yansıyacak ışık elde edebileceğimi umuyorum. Biraz büyük ama bakalım olmazsa başka türlü değerlendiririm.

IMG_20210416_162639.jpg

by lent

Aktif Üye
Bugün hurdalıktan işime yarayacağını umarak aşağıdaki lambalardan 2 tane aldım. Bunlar bankalardan sökülmüş ve çalışıyor. Standart florasanları UVA ile değiştirip, bakır uzerine dik bir acı ile yansıyacak ışık elde edebileceğimi umuyorum. Biraz büyük ama bakalım olmazsa başka türlü değerlendiririm.

9584 eklentisine bak
Solaryum cihazı alternatif :katil2: :katil1:

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Nette yaptığım araştırmalarda uva bulamadım. Çoğunlukla uvc var ama o da camdan geçmiyor diyorsunuz. Youtube da ise bir arkadaş normal beyaz floresan kullanarak yapmış bu dry film işini. Bekleme süresi 10dk gibi. Tam anlayamadım bu ışık işini.
Eğer 10dk lık bekleme süresinde normal floresan ile oluyor ise boşuna uva ya, uvc ye para vermeye gerek yok. Zira çok pahalılar.

Son düzenleme: