Küçük Çapta SMD Dizgi Hizmeti

DrFreeman

Aktif Üye
Herkese merhaba.
Daha inceleme videosunu çekemedim lakin atölyemde faal kullandığım Neoden YY1 P&P cihazını burdan paylaşmak istedim.
Küçük çapta SMD ve DIP dizgi hizmeti veriyorum bu cihazla. Gayet kompakt bir cihaz ve kullanımı çok kolay.
Yakında bununla ilgili inceme videosu çekmeyi planlıyorum.

DSC00037.JPG

DSC00040.JPG

DSC00042.JPG

DSC0004111.JPG

Benim Türkiye'de ilk çalıştığım şirkette bilgisayar yükseltme olayı şöyle oluyordu: Patron daha iyi bilgisayar alır, onun yardımcısı patronunkini alır, yardımcısının bilgisayarını takım lideri alır, takım liderinkini de işçi alırdı. Yani bir nevi shift register gibi :katil2:

Sanirim bir sure gecti , cok guzel bir urun , bu sure icindeki yorumlarinizi alabilir miyiz ?
0201 komponentlerde sorun oluyor mu ? serit uzerindeki bandi cikarma mekanizmasinda sorunlar yasadiniz mi ( sanirim arkadaki disliler ile onu ayiriyor ) ? Yazilimi ve kullanimi konusunda ne dusunuyorsunuz ? Toplamda 4 nozzle oluyor sanirim bunlar yeterli geldi mi ?
Buradaki komponentleri nasil aliyor ( kamera ile duzeltme mi oluyor bunlar icin ? ) Akis icin kullandiginiz surecten de bahseder misiniz ? Firin ve stelcil printer olarak ne kullaniyorsunuz ?

Umarim sorular ile bunaltmamisimdir.

CleanShot 2024-01-01 at 14.51.22@2x.png

@DrFreeman
PCB imalatı işi yapıyormusunuz?Genel bir fiyatlandırma varmı? yani örneğin FR4 10x10cm tek taraf /çift taraf fiyatları gibi?
Ayrıca dizgi işi için fiyatlandırmayı nasıl yapıyorsunuz? Sipariş verecek kişi yaklaşık fiyatı nasıl hesaplayabilir?
Komponent sayısı kılıf türü ve pin sayısına göre nasıl bir fiyatlandırma oluyor?

Son düzenleme:
Fazla stencil printer varsa alabilirim. Model yükseltmişsinizdir eskisi elinizde kalmıştır. İsraf olmasın :)

Alışverişin arasına girmek gibi olmasın ama :)

Bu ara 3D yazıcıyla stencil basmakla uğraşıyoruz. İlk sonuçlar hiç fena değil. Yarın ofise gidince örnek baskı paylaşabilirim. Önceki gün sipariş verdiğimiz PCBler gelince deneme sonuçlarını paylaşırım.

Alışverişin arasına girmek gibi olmasın ama :)

Bu ara 3D yazıcıyla stencil basmakla uğraşıyoruz. İlk sonuçlar hiç fena değil. Yarın ofise gidince örnek baskı paylaşabilirim. Önceki gün sipariş verdiğimiz PCBler gelince deneme sonuçlarını paylaşırım.
Cok merak ettim. 2-5 mil yada BGA icinde gecerli mi bu stelcil isi ? SLA printer ile mi ?

Sanirim bir sure gecti , cok guzel bir urun , bu sure icindeki yorumlarinizi alabilir miyiz ?
0201 komponentlerde sorun oluyor mu ? serit uzerindeki bandi cikarma mekanizmasinda sorunlar yasadiniz mi ( sanirim arkadaki disliler ile onu ayiriyor ) ? Yazilimi ve kullanimi konusunda ne dusunuyorsunuz ? Toplamda 4 nozzle oluyor sanirim bunlar yeterli geldi mi ?
Buradaki komponentleri nasil aliyor ( kamera ile duzeltme mi oluyor bunlar icin ? ) Akis icin kullandiginiz surecten de bahseder misiniz ? Firin ve stelcil printer olarak ne kullaniyorsunuz ?

Umarim sorular ile bunaltmamisimdir.

28232 eklentisine bak
Hocam merhabalar.
Cihazla ilgili tanıtım videosu çekmeyi planlıyorum.
Şu aralar işlerim biraz yoğun olduğu için çok vakit bulamadım.
Sorularınızı olabildiğince detaylı yanıtlamak adına cevabı biraz geç vereceğim o yüzden.
Ama genel manada cihazdan memnunum.
Üzerine eklemeler yapıp geliştirilebilecek bir cihaz.

@DrFreeman
PCB imalatı işi yapıyormusunuz?Genel bir fiyatlandırma varmı? yani örneğin FR4 10x10cm tek taraf /çift taraf fiyatları gibi?
Ayrıca dizgi işi için fiyatlandırmayı nasıl yapıyorsunuz? Sipariş verecek kişi yaklaşık fiyatı nasıl hesaplayabilir?
Komponent sayısı kılıf türü ve pin sayısına göre nasıl bir fiyatlandırma oluyor?
Merhabalar hocam
Şu an tek taraflı PCB imalatı yapıyorum.
Fiyatı pcbwaya göre hesaplamaya gayret ediyorum.
Dizgi işini bir kaç yerden dizgi için fiyat alan bir arkadaşa o fiyatın bir tık altını teklif ederek dizgi işini yaptım.
Komponent sayısı dip malzeme miktarı SMD malzeme sayısı PCB sayısı ve boyutu gibi faktörlere göre fiyat belirleniyor.
Dizgi yaptırmayı düşünüyorsanız özelden görüşebiliriz.

3D yazıcıyla uygun fiyatlı stencil üretimi mümkün olursa değerlendirmek isterim.

En son jlcpcb üzerinden sipariş etmiştim. Pcb gibi sorunsuz geldi.

Alimde buna uygu boş PCB yok, yakında gelecek. Ama şimdilik bir baskı denemesini paylaşayım.

1705011902382.png

Bu PCB'ye yapışan yüz. kenardaki 1.2mm çıkıntı pcbnin kenarına oturuyor.

1705011831370.png

Bu da krem lehim sürülecek yüzü.

Bu resimlerden anlayamadığım detaylar

Stencil çelik değil midir? Lazer ucuyla 3d yazıcı tarafından üretildiğini sanıyordum.

Maksimum hassasiyet bilgisini anlayamadım. Mesela MSOP10 kılıf bacakların her biri için ayrı delik olabiliyor mu? Resimde entegre bacakları komple birleşik gibi delinmiş. Belki fotoğraf çözünürlüğü nedeniyle olmuştur

Çelik olabiliyorsa kalınlık nedir 0.12mm mümkün mü? Kenardaki çıkıntı ? Sanırım pcb üzerine tam oturması için.

Fakat bu, seri üretimde uygun değil. Büyükçe bir çerçeve ortasında olması gerekir. Gerçek elek gibi kullanamayacak mıyız? Gerginlik olmayacak mı? Herşeyden önemlisi eğer çelik değilse; kullanım ömrü çok kısa olur. 100 kere belki kullanılır.

3D yazıcı yerine renkli asetat, lazer ile delinirse daha hızlı ve ucuz olabilir

Son düzenleme:
Yeterince krem lehim bırakmaya imkan tanıyan bir boşluk varsa bunun ille de lazer kesim olmasına gerek olmadığını düşünüyorum.

@ozkarah iş bitimi tecrübelerini merakla bekliyorum.

Şimdi birşey söylemek zor. PCBler gelince biz de deneyeceğiz.

Bu resimlerden anlayamadığım detaylar

Stencil çelik değil midir? Lazer ucuyla 3d yazıcı tarafından üretildiğini sanıyordum.
FDM yazıcıdan çıktı bu baskı. Sınırları yazıcı kalitesine göre çok değişken olacaktır.

Maksimum hassasiyet bilgisini anlayamadım. Mesela MSOP10 kılıf bacakların her biri için ayrı delik olabiliyor mu?

Çelik olabiliyorsa kalınlık nedir 0.12mm mümkün mü? Kenardaki çıkıntı vb bunlar seri üretimde uygun değil. Büyükçe bir çerçeve ortasında olması gerekir.
Çelik olamıyor. PLA ile basıldı bu..

3D tasarımı bir online araç ile çıkarttık. Kenardaki çıkıntı PCBye hizalamayı kolaylaştırmak ve kaymasını engellemek için. İstemezsek koymayabiliyoruz. Stencil kalınlığı ayarlanabiliyor.

Amaç seri üretim değil zaten. 5-10 adetlik prototiplerde kullanmak. PCBWay gibi firmalarda stencil hem sipariş hem de kargo maliyetini çok arttırıyor. Kargo maliyeti ürünü geçiyor bizim siparişlerde.

Son düzenleme:
denemek lazım 0.15 veya 0.20mm kalınlığında olursa sanırım yeterli lehim miktarına ulaşır.

ancak sorunlardan biri eleğin kalkarken lehimin eleğe yapışması. bu yüzden eleklerin kenar kesimleri pürüzsüz olsun istenir ve mümkünse hafif V bir iç açı verilir. tabi bunlar seri imalatlar için önemli orada 3 saniyede bir kart geçiyor eleğin altından. ikinci aklıma gelen sorun da pla materyalin üst yüzeyinin tam pürüzsüz olmaması sebebiyle kauçuk rahlenin krem lehimi tam süpürememesi olabilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,970
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back