Kyocera FS3040 yazıcı tarayıcı fax anakart arızası

Öğretmen27

Aktif Üye
Ustalarım merhabalar. Elimizde komşu okuldan gelen kyocera fs3040 yazıcı var. Bu yazıcı çalışırken ekranı gelip aniden ekran gidiyor. Power ışıgı yanıyor. Aynısından bizde oldugu için anakartı deneyerek anakart arızanın anakarttan oldugunu tespit ettik. Anakrt üzerinde bios pili ram var bunlar denendi. Anakartta 5v var ama 24 gelmiyor.
Anakartta gelen besleme soketleri YC13 ve YC 15. YC 13 nolu sokette 13 nolu uç pm on/off yazıyor. Burada herhangi voltaj göremedim her ihtimale karşı voltaj aralıgı semada 0-5v oldugu için köprü yaptım ama sonuç değişmedi. Bu soketleri şemasından aldığım fotaları aşağıda paylaştım. Fikri olan varsa yazarsa sevinirim.
Anladığım kadarıyla beslemede 5v direkt çıkıp 24 v çıklası için besleme kartına on off sinyali gitmesi lazım. Bu on off sinyali çıkmıyor diye anladım

Ekler

• 1.PNG
    1.PNG
    21.4 KB · Görüntüleme: 79
  • 2.PNG
    2.PNG
    15 KB · Görüntüleme: 83
  • 3.PNG
    3.PNG
    18.6 KB · Görüntüleme: 74
Son düzenleme:
Merhaba ustam cevap için teşekkürler. Sorunumuz öncelikle anakartta. Onu belirteyim. Birebir değiştik düzeldi. Anakart üzerinde mosfetleri kontrol ederim. Şu voltajları müsadenizle vereyim.
YC13 Soket
5v PM ready signal
0v PM: On/Off
5v Laser output enable signal
0.11v Horizontal synchronizing signal
0.15v Serial busy signal
3.3v Serial communication direction change
signal
3.3v Engine interruption signal
0v Serial communication data signal input
0.11v Serial communication data signal output
3.3v Serial communication clock signal
3.3v Reset signal

YC 15 sokette sadece 5V var. 24 V yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back