Laptop stand by entegresi voltaj sorunu

Entegreyi ve bobini devreden ayırın.
Devreye voltaj vermeden bobinin iki ayagindan kısa devre kontrolü yapın. Hangi tarafta kısa devre varsa o kısımda arızalı malzemeyi arayın.

Hocam dediğini yaptım bobinin kısa devre veren ucuna 5v verdim entegrenin arkasındaki mosfet ısınıyor değiştirdim hala ısınıyor

Stand by Entegresi arızası ile ilgili şöyle videolar varmış belki işine yarar:

Son düzenleme:
Hocam bunları izledim ama işte sorun kısa devre veren uca 5v verdiğimde ısınan mosfeti değiştiriyorum ama hala kısa devre kalkmıyor

Malzeme ölçümü yapın. Mosfeti ısıtan başka bir malzeme var.
Arızayı bulmaya doğru ilerliyorsunuz.
Şema üzerinde ısınan mosfetin numarasindan yerini tespit edin.
Aynı yol üzerinde ilerleyerek kısa devreyi bulmaya çalışın

Hocam semadan baktım ama kart üzerindeki mosfet etrafında bütün elemanlar kısa devre veriyor diyot olarak ölçtüm değerler diplerde tüm kısa devre verenler değişecek mi yani son durum şu 5v bobini soktugunde mosfet ısınıyor bobini taktigimda bobin ısınıyor

Mosfetin şemadaki kod numarası nedir?
Şemadan bakayım.

Pl352 nin bir ayağını kaldırın veya tamamen çıkartın.
Pq351 ve Pq352 yi çıkartıp dışarıda diyot konumunda ölçün. (mosfet ölçmesini bildiğinizi kabul ediyorum)
Drain 'e siyah prob , source kırmızı prob , ölçü aleti diyot konumun da 5XX lü değer okumalısınız.
Muhtemelen bir tanesi arızalı. Arıza yoksa
PU330 un 19 - 20 -21 numaralı ayaklarında GND 'a kısa devre ölçümü yapın. Kısa devre varsa;
entegreyi yanlış taktınız veya Pu330 arızalı yeniden değişecek.

Adsız.jpg

Arıza bu bölge de iyice ölçümleme yapıp bulmalısınız,

Son düzenleme:
Tamam hocam tekrar ölçüm yapacağım haber ederim burdan son gelismeleri

Yanlış anlamayın önceki mesajımda stand bye entegresini takmanın biraz tecrübe istediğini yazmıştım. Entegreyi dogru taktıgınızdan bacaklarının iyi lehimlenmiş oldugundan emin olun.

Tamam hocam ona dikkat edeceğim
Entegreyi takmasını da anlatayım.
Flux kullanmak şart.
Lehimlenecek bölgeye nohut büyüklüğünde flux bırakılır. Sıcak hava tabancası ile küçük daireler çizilerek bölge ısıtılır.
Entegrenin doğru yönüne dikkat edilerek flux üzerine bırakılır.
Entegrenin flux 'in üzerinde yüzmesi gerekir. Bu arada entegre istikamet kaybederse, cımbızla yönü düzeltilir.
Yine tabanca ile küçük daireler çevirerek lehimle entegrenin buluşması sağlanır.

Lehim eriyince, flux ta yüzen entegre yuvasına oturacak, hiç bir islem yapmadan entegrenin soğuması beklenir.
Soğuduktan sonra tiner/ saf alkol ile bölge, diş fırçası yardımı ile flux kalıntıları temizlenir.

Son düzenleme:
Tamam hocam akşam bakıp bilgi veririm burdan gene teşekkür ederim ilginiz için

Hocam şimdi ölçümleri yaptım entegrenin vin pininkisa devrede entegreyi soktum hala kısa devrede

IMG_20211011_190429.jpg

Hocam entegrenin vin den 5v veriyorum bu iki mosfet ısınıyor baktığımda drain ve source ayaklarında kısa devre veriyor ve etrafındaki tüm elemanlar kısa devrede

Yardımsa yaptık... Size yardım etmek isterdim. Sorun da ilerleyemeden 3 forum sayfası doldu.
Konuyu fazla uzatmaya gerek yok. o mu bu mu diye sormayın? her soruyu açıklamaya kalksak konu 50 sayfa olur. Okuyana da, yanıtlayana da takip etmesi zor olur.
Yukarıda yapılması gerekenleri yazdık.

Yazdıklarımızı bilginiz dahilinde değerlendirin.
Stand by arızaları pwm entegresi veya çevresindeki mosfetleri aşıyorsa, arıza I/O, HM, bir çok çip 'e kadar gider...
Sorunu çözemezseniz , cihazı fazla kurcalayıp arızaları büyütmeden , tamir servisine gönderin.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back