Lazer ile PCB imalatı

Bu laser PCB yapma testinde değişik ihtimalleri nasıl denediniz? yani %10 güç ,2 kere üst üste aynı bölgeyi kazımak gibi
Ayrıca bu pcb deki delikleri laser mi deldi?
bir bölgeyi tek sefer aldırdığım zaman pcbyi yakıyor bir çok baskı denemesi yaptım bir çok güç kombinasyonlarını denedim ama hiç birinde olumlu sonuç alamadım o fotoğrafta delikler delinmiş değil aslında bakır kazınmış hali delik deliyor ama bakırın üstündeki delik boyutu gerçek ölçü fakat alt kısmında delik genişlemiş oluyor

forumda delik içi kaplama hakkinda da mesajlar var güncel olarak @Gokrtl ın konusu var dry film ile baskı almak uzerine görmüşsünüzdür belki

Evet bu konuyu okudum bakalım delik içi kaplamada farklı hızlı osnuçlar araştıyorum bulursam burada palaşırım ama en basit iletken boya ile yapmka olacak gibi

PCB nin üzerine siyah boya ile nasıl denediniz? Yani siyah boyayı spray ile mi attınız yoksa fırçaylamı boyadınız?
Ne gibi farklar oldu?
Lazerin modeli nedir?
Sanırım ayarlanan değerler
Güç
Hız
Aynı bölgeden defalarca kazıma yapmak

PCB nin üzerine siyah boya ile nasıl denediniz? Yani siyah boyayı spray ile mi attınız yoksa fırçaylamı boyadınız?
Ne gibi farklar oldu?
Lazerin modeli nedir?
Sanırım ayarlanan değerler
Güç
Hız
Aynı bölgeden defalarca kazıma yapmak
Boya ile yapmamın en büyük farkı bakır yüzeyi kazıma işlemi yapmıyorum kalkmasını istediğim yerlerdeki boyayı
lazer ile alıp asite atıyorum bir nevi npn kağıt ile pcb üzerine baskı alma mantığı gibi
lazerin markası istanbul lazer ama içindeki donanım raycus
boya ile yaptığım baskılarda gücü %10- %20 yeterli hızı 1000 olarak ayarlıyorum tek sefer yeterli oluyor
eğer boya kalın olmuş ise 2. tur yaptırıyorum.
burada örnek bir video var

Bu lazer kafalarının ayarlanması sadece gücün artırılması içinmi?
Bir tanesini iptal edip çalışmasın diye ayarlıyabiliyormusunuz

Bu lazer kafalarının ayarlanması sadece gücün artırılması içinmi?
Bir tanesini iptal edip çalışmasın diye ayarlıyabiliyormusunuz
Örnek videoda sadece 1 tane lazer var video kamera avuç içi kadar bir merceği var ve merceklerin yanında ki küçük lazerler odak yapmak için o lazerler kçükken oynadğımız kırmızı lazerlerin aynısı odak yapmaktan başka hiç bir görevi yok

kullanılan lazerin dalgaboyu tutmadığı için bakırı verimli şekilde yakamaz. lpkf'nin pcb lazer kazıma cihazları var. uygun dalgaboyunda olunca 100w lazerle bile bakırı anında buharlaştırıyor. bir de bu hızlı prototip işleir için 35 değil 18 mikron bakırlı pcb çok daha uygun.

kullanılan lazerin dalgaboyu tutmadığı için bakırı verimli şekilde yakamaz. lpkf'nin pcb lazer kazıma cihazları var. uygun dalgaboyunda olunca 100w lazerle bile bakırı anında buharlaştırıyor. bir de bu hızlı prototip işleir için 35 değil 18 mikron bakırlı pcb çok daha uygun.

Bu iş işin doğru dalgaboyu hangisidir? PCB imal etmek için tavsiye edeceğiniz bir cihaz varmı?

Bu iş işin doğru dalgaboyu hangisidir? PCB imal etmek için tavsiye edeceğiniz bir cihaz varmı?
lpkf nin çok güzel cihazları var türkiye distribütörü de var ama bireysel kullanım için fiyatlar epey tuzlu gelecektir diye tahmin ediyorum profesyonel makinalar çünkü

Bu laserin ışığı mavi zaten vede çok hızlı hareket ediyor

Lazerle doğrudan bakır kazımanın yollar arasında karbon oluşumuna sebebiyet verdiği için doğru bir yöntem olmadığını hatırlıyorum. Deneme fırsatım olmadı ama bana da mantıklı geliyor.

Bana mantıklı gelen en iyi senaryo boya kazıyıp asite atmak. Tabi tecrübe etmediğim için bunlar hep malumatlara dayalı yorumlar.

Hoşbulduk. evet lazerde ezcad kullanıyorum. gerber dosyasını flatcam ile açıp pdf çıktısını alıyorum (direk eagleden yada kicaddan pdf çıktı alınca boyutta sorun yaşıyorum benim ayarlarım ile ilgili olabilir ), flatcamda pdf aktarmadan önce tasarımı tamamen siyah ve opaklık olmayacak şekilde ayarlıyorum sonra pdf adobe illustratorde açıp png olarak çıktı alıyorum sonra azcad resim doyasını ekleyerek işlemi yapıyorum
GerberLogix yazilimi direkt PNG olarak export edebiliyor. Freeware. Bir deneyin, belki isinizi kolaylastirir.

1050 nm civarı gibi görünüyor.

Yes, using a fiber laser makes copper laser cutting substantially easier. Fiber lasers emit much shorter wavelengths (around 1.07 μm) than CO2 lasers (around 10.6 μm). Because copper is highly reflective of infrared light when in its solid state, CO2 laser cutting is difficult.

lpkf nin çok güzel cihazları var türkiye distribütörü de var ama bireysel kullanım için fiyatlar epey tuzlu gelecektir diye tahmin ediyorum profesyonel makinalar çünkü
ben epey bir kullandım masraflı bir cihaz. lpkf ile standart fr4 pcbleri kazımak zor kendi pcbleri ile geliyor. çok özel bir malzeme değil ama bakırı 18um ve flatness standart pcblerden çok daha fazla. ikinci masraf kazıma uçları. 1 takım kazıma ucu 650 euro. en fazla 2-3 adet a4 boyutu pcb çıkar o da idareli kullanılırsa. yeşil maske olmaması da sonraki adımları epey zorlaştırıyor.

ben epey bir kullandım masraflı bir cihaz. lpkf ile standart fr4 pcbleri kazımak zor kendi pcbleri ile geliyor. çok özel bir malzeme değil ama bakırı 18um ve flatness standart pcblerden çok daha fazla. ikinci masraf kazıma uçları. 1 takım kazıma ucu 650 euro. en fazla 2-3 adet a4 boyutu pcb çıkar o da idareli kullanılırsa. yeşil maske olmaması da sonraki adımları epey zorlaştırıyor.
Delik içi için olan kimyasallar da ayrı bir masraf kalemi orjinal kimyasallar epey pahaliymiş diye duymuştum sarf malzemeleri ithal olduğu için epey masrafli ama arge süresini baya kısaltıyor aklına geleni hemen denemeye ,defalarca revizyon yapmaya olanak sağlıyor

Yeşil maske için bir çözümleri yok mu asetat kağıdı ve uv lamba ile uygulanabilir ama fabrikasyon kadar ince detaylara sahip olur mu bilemiyorum

Asıl zor olan delik içi kaplama. Bakırı uzaklaştırma için evde uygulanacak birçok yöntem var. Biz herhalde bir Bungard alacağız sonunda :katil2:

1705298804060.png

Asıl zor olan delik içi kaplama. Bakırı uzaklaştırma için evde uygulanacak birçok yöntem var. Biz herhalde bir Bungard alacağız sonunda :katil2:

29064 eklentisine bak

delik içi kaplama için başka teknikler de var. ama lpkf'nin vakumla kaplama fırında eritme tekniği kesinlikle çalışmıyor ve aşırı zahmetli.
plaket aşırı hassas değilse 0.6mm kadar gene bungardın delik içi perçinleri var. hatta ankaradaki derinmotion getirip satıyor bunlardan.

ben alttan üstten bakır tel lehimliyorum.

@nmurat26
Bu fiber laser cihazlarında, oksijen gazı ekleme seçeneği oluyormu?
Olmaz. Burada konu olan cihazlar fiber markalama laserleri. Galvo kafa ile çalışır gaz desteği yoktur. Gaz desteği olanlar yine fiber lazer olmakla beraber galvo kafa yerine kesme kafası kullanılır. Fiyatları ise çok yüksek olur. Pcb yi de kazıyamaz direkt keser atar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back