Lazer ile PCB imalatı

Omega

Kıdemli Üye
Fiber lazerlerle PCB imalatı yapılabiliyor diye biliyorum.PCB üretmek ve 1 mm lik alüminyuma yazılar yazabilmek için nasıl bir cihaz satın almak gerekiyor?
Son zamanlada fiber lazerlerin yetenek ve hızlarına göre fiyatlarında bir ucuzlama oldumu (Evet onların fiyatı düşsede dolar yükseliyor)
Amacım PCBWay yada benzeri firmalara göndermeden gelecekmi gelmiyecekmi stresine girmeden pcb mi hazırlamak.
Bu tür cihazların ortalama fiyatları ne kadar. Kit halinde alıp CNC ye takılabilirmi?

Bu konuya bende çok meraklıyım ama tek başına lazer yetmeyeceği için hep direkten döndüm. Çünkü bence PCB için sadece lazer yeterli değil. Hazırlanan numune tek taraflı olmasa bile, THT bileşenler için delik açmak gerekecektir.

THT işçiliği ne kadar az ne kadar çok olur onu bilemem ama sonuçta lazer için bir para harcanacak ve bu PCB prototibi geliştirmek için eksik bir çözüm olacak.

Pulse Fiber lazerlerle PCB ye delik delme işide yapılabiliyormuş.Biraz daha araştırayım bakalım

Aşağıdaki fiber lazer cihazı 1500 USD (Amerikadaki fiyatı muhtemelen)
Aslında özelliklerine göre uygun fiyat .PCB yı tamamladıktan sonra delme işi için komponent delme noktalarında kısa süreli bekleme yaptırılabilir.Sonuçta neredeyse 25 mm lık tahtayı bir dakikada 5 cm falan kesebiliyor.
Bu cihaza sahib bir youtubera bunu FR4 için denemesi istenebilir.
Diğer sorun ise 100 x100 mm lik çalışma alanı .Bana 200x200 mm lık alan lazım dendiğinde otomatik olarak fiyat 6-7 misli olacaktır.

Aslında özelliklerine göre uygun fiyat .PCB yı tamamladıktan sonra delme işi için komponent delme noktalarında kısa süreli bekleme yaptırılabilir.Sonuçta neredeyse 25 mm lık tahtayı bir dakikada 5 cm falan kesebiliyor.
Diğer sorun ise 100 x100 mm lik çalışma alanı .Bana 200x200 mm lık alan lazım dendiğinde otomatik olarak fiyat 6-7 misli olacaktır.

Bildiğim kadarı ile çalışma alanı mevzusu lens ile alakalı lens değişimi ile alan değişiyor size maliyeti tahminimce 2000 3000 4000 dolar civarında olacaktır net fiyat bilmiyorum almaktansa yakınlarda markalama işi yapan bir yer bulmak daha mantıklı gibi
Ben de biraz arastırmıstım bu konuyu çok güzel sonuclar alan da var bakıra hiç etki edemeyen de
Bir de çıkan dumanı filtrelemek gerekir yanmış bakır ve epoksi sonuçta

tamam bakır folyoyu o şekilde kesiceksiniz plotter ile siz ne isterseniz onu keser 3d yazıcı gibi ama bu kesicisi

bıçak bir düzlemde hareket ediyor

folyo diğer düzlemde

ne gibi bir şekil istersen onu keser bağlı olucak yani birbirine alakasız ama anlaşılır bir örnek:

26880 eklentisine bak
O bakır folyonun altında yapışkan kesilmiş parcaları yerınde tutacak bir folyo mu var yani öyle olsa bile cımbız ile kesilen parcaları ayıklamak cok zor olur ve o folyo ve yapıştırıcı muhtemelen yuksek ısıya dayanıksız olacaktır bu pcb nasıl lehimlenecek

Bu boyutta ürünler nispeten yeni. Pcb için iş görür. Ancak pcb yi delmez.

Aklıma alt kısmı hareket ettirmek gelmişti.ChatgGPT ye fiber lazerin çalışma alanı optik olarak artırılabilirmi diye sordum.
Optik olarak pek mümkün değil dedi 5 tane alternafin arasında alt tablayı hareket ettirmek seçeneğinide saydı.
Sizce alt tablayı x ve y de hassas şekilde (99x99 mm gibi )hareket ettirmek astarı yüzünden pahalıyamı mal olur?

Aklıma alt kısmı hareket ettirmek gelmişti.ChatgGPT ye fiber lazerin çalışma alanı optik olarak artırılabilirmi diye sordum.
Optik olarak pek mümkün değil dedi 5 tabne alternafin arasında alt tablayı hareket ettirmek seçeneğinide saydı.
Sizce alt tablayı x ve y de hassas şekilde (99x99 mm gibi )hareket ettirmek astarı yüzünden pahalıyamı mal olur?
200 x 200 mm tablayi merkezden 90 derece cevirmek cozum olur mu acaba? Tabii yazilima bunu tanimlamak gerek. 1/4 olarak islem yapsin, sonra 90 derece cevir, 2. sektorde yapsin yakmayi.

6,9"x 6,9" (175 x175 mm) 30 watlık modeli'de 2400 USD (G6 Modeli)
Yani bende haklıyım sizde haklısınız :)

Bunlar turkiye fiyatı mı yurtdısı fiyatı mı
Çindeki fiyatları.Distribütorünüz varmı diye sordum .Şu anda yok dedi
Türkiyeden referans verebileceğiniz ürünüzü alan firma varmı diye sordum.Klasik cevap
"Müşterimizin bilgilerini veremeyiz" dediler

Bir videoda çalışma alannını merceklerle ayarlandığını öğrendim.Youtuber ,daha detaylı işler çıkarmak için lensi değiştreceğini ,çalışma alanının küçüleceğini ama laserin çok daha hassas olacağını söyledi.
Aliexpress de 1250 tl civarında Fiber lazer diodlar var (15 Watt 805 nm)

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back