Lazer ile PCB imalatı

Olmaz. Burada konu olan cihazlar fiber markalama laserleri. Galvo kafa ile çalışır gaz desteği yoktur. Gaz desteği olanlar yine fiber lazer olmakla beraber galvo kafa yerine kesme kafası kullanılır. Fiyatları ise çok yüksek olur. Pcb yi de kazıyamaz direkt keser atar.
o zaman @czorgormez sizin "PCB yi kazımak için uygun dalga boyu nedir" diye soruma verdiğiniz cevabınızdaki alıntı bakırı kesmek ile ilgili lazerlere ait
Yani aşağıdaki linkteki sayfanın sonlarında ,burada "...oksijen desteğiyle fiber lazerlerle kolayce kesilir" diyor .Zaten sorudada "Bakır fiber lazerlerle kesilebilirmi " diye sorulmuş

https://www.xometry.com/resources/sheet/copper-laser-cutting/#:~:text=Because copper is highly reflective,easier with a fiber laser.

hassas değilse 0.6mm kadar gene bungardın delik içi perçinleri var.

En küçük perçinler ve aparatı var bende. Ama daha denemek nasip olmadı. Perçinler çok pahalı o yüzden layoutta dikkatli olmak lazım. RF PCB de iki tabaka arasında dikiş atarsan veya mikrostrip etrafını vialarla döşersen çok maliyetli olur :)

Bu delik içi kablama neden bu kadar önemli? Yani pcb imalatında her deliğe delikiçi kapmamı gerekiyor? Yoksa çift katllı PCB lerde delik içi kaplamalı yerlere perçin takılarak diğer bakırlı yüzeye geçmek içinmi kullanııyor ?
Bu perçini biraz kuvvetli bir tel lehimlenince aynı işi görmüyormu?
Ekeleme:
@czorgormez de benim gibi tel lehimliyormuş.Bu soruyu sorduktan sonra gördüm

Son düzenleme:
Valla bilmiyorum, yüksek bir entropinin olduğu bir yere oksijen vermek bana pek iyi bir fikir gibi gelmiyor. Bir haber hatırlıyorum, adam OSTİM'de motor bloğunu temizlerken oksijen tüpünü kullanmıştı. Tüm fabrika yanmıştı ve ölüler vardı.

@czorgormez de benim gibi tel lehimliyormuş.Bu soruyu sorduktan sonra gördüm

Tel lehimleme ile idare edecek kadar basit bir PCB ise, zaten çift taraflıya gerek yok. Ama bazan SMD direnç altında via oluyor. Entegre altında via oluyor, veya 100 tane via oluyor. O zaman ne yapacaksın?

Normalde tüm deliklerin kaplanması şart değil. Sadece iki yada daha fazla katmanlı PCB lerde VIA geçişlerinin kaplanması yeterli.
Ama fabrikada PCB yi DRY FILM ile kaplarken yada pozlama esnasında VIA olmayan yolları yok saymak daha uğraştırıcı olduğu için tahminimce bütün delikler kaplanıyor.

Telle lehimleyince PCB basitmi olmuş oluyormuş?
Yani kusura bakma timur da bazen öyle cevaplar yazıyorsunki sanki karşıdaki insan hayatında hiç PCB görmemiş gibi

Milletin LM317 bile doğru dürüst bilmediği bundan 25 yıl kadar önce Dallas firmasının touch memorys ile çalışan 15x20 cm lik çift taraflı PCB nin belki 30 bin tanesi elimden geçti.Testlerini yaptım veya tamir ettim.
Eğer birisi bu perçini PCB de yüz tane yapıyorsa bu PCB hazırlamayı bilmiyor demektir. Yermi yokta entegrenin yada SMD komponentin altına alıyor .

Telle lehimleyince PCB basitmi olmuş oluyormuş?
Yani kusura bakma timur da bazen öyle cevaplar yazıyorsunki sanki karşıdaki insan hayatında hiç PCB görmemiş gibi

Benim çalıştığım PCB lerde şimdiye kadar komponent altı via olmayan TEK bir PCB dahi görmedim. SMD çalışıyorsan PCB ler küçük oluyor, yer olmuyor, VIA yerleştirme konusunda da fazla özgürlüğün olmuyor.

Ama tecrübelerimiz bu konuda farklı olduğu anlaşılıyor. Demekki sen şimdiye kadar tel lehimleme ile işini görebilmişsin, o yüzden de o şekilde devam etmen mantıklı.

Bunu üst kattaki kompentin ayağıyla, genelde entegrelerle yapıyorlar
(Bu kadar aşağılamaya çalıştığın zekanla püf noktasını anlamışsındır sanırım)

Son düzenleme:
entegre altı veya direnç altındaki vialarda çok ince telle (0.05) geçiyorum. bikaç tel farklı yöne bakınca ekstra kalınlık yapmıyor. üzerine direnç veya tqfp lehimleniyor. lpkf ile kazıdığım ve telle geçiş yaparak çalıştırdığım çok kompleks pcbler de oldu.

güvenilmez bi delikiçi kaplama ile boğuşmaktansa uğraşıp tel geçmek benim için daha sağlıklı.

ayrıca projelerin pcblerini de kendim tasarladığım için ilk etaptaki prototipimi daha büyük ve bu tekniklerle üretilebilir şekilde tasarlıyorum.
daha sonra üretime girerken o pcbden bir numun yaptırıp test edip siparişe geçiyoruz.

rf pcblerde ise şöyle yapıyorum pcb kenarları ya bir kutu içine lehimli oluyor ve buradan ground alıyor ya da pcb kenarından komple bakır bandı üstten ve alttan lehimliyorum. ground via stiching ise gene üstten alttan 0.8mm tel lehimleyerek gayet iyi oluyor. zaten fiziksel olarak da vianın kalınığı 25 mikron civarı. benim 0.8mm bakır telimin empedansı çok daha düşük oluyor.

mutlaka delik içi kaplayacağım diyorsanız birkaç yöntemi var hatta daha önce konuşulmuştu. toptan pcb kimyasalları satan bir firma var kurucusu eski teletaş mühendisi bir hanım. ben telefonda görüşmüştüm. evde yapmak için bir prosesleri var ve kimyasalları tedarik edebiliyorlar.

(Bu kadar aşağılamaya çalıştığın zekanla püf noktasını anlamışsındır sanırım)

Sen sanırım eleştiriden hiç hoşlanmıyorsun. Bunu bir hakaret olarak görüyorsun. O zaman ben bundan sonra seni rahatsız etmeyeyim.

mutlaka delik içi kaplayacağım diyorsanız birkaç yöntemi var hatta daha önce konuşulmuştu. toptan pcb kimyasalları satan bir firma var kurucusu eski teletaş mühendisi bir hanım. ben telefonda görüşmüştüm. evde yapmak için bir prosesleri var ve kimyasalları tedarik edebiliyorlar.

Sanırım o firmayı biliyorum. Daha önce forumda da konusu geçmişti. Bütün malzemeler olduğunu görünce şaşırmıştık :)

Şunu netleştirelim. Markalama lazeri ile pcb yapmak, bakırı kazımak mümkün. (bu arada dalga boyu 1064nm) Buradaki sıkıntı bakırı kaldırmakta değil. Bakır kalktıktan sonra alttaki epoksi katman yanıyor. Bu yanma sonucu karbon oluştuğu için yollar arasında Kohm-Mohm arasında direnç okunuyor. Yollar arası boşluk fazla bırakılarak tht elemanlara uygun basit devreler belki yapılabilir ama smd için kesinlikle uygun değil. Bu işin tek oluru lazer ile boya kaldırıp asite atmak.

Delik delme meselesine gelince yine markalama lazeri ile delik delmek sağlıklı olmuyor. delik delmesi uzun sürüyor delik dik olmuyor epoksi katman yanıyor vs.

Bu işin bence laser ile olur yöntemi boya kaldırmak. Çift yüz pcb mümkün ama delik içi geçişler için bir çözüm gerekli. Bende eskiden prototiplerde tel lehimliyordum. Çok uğraştırıcı oluyor. Şimdi elimin altında lazer olmasına rağmen hiçbiri ile uğraşmayıp jlc pcb ye yaptırıyorum.

Sen sanırım eleştiriden hiç hoşlanmıyorsun. Bunu bir hakaret olarak görüyorsun. O zaman ben bundan sonra seni rahatsız etmeyeyim.
Eleştirilere tabiki açığım,eleştiriler @clc ,@ozkarah ,@kudretuzuner gibi kibar ve empati ye dikkat eden kişilerin yazdıkları cümleler gibi olduktan sonra başımın üstünde yeri var.
Ama saygı sınırlarlarını zorlamanın anlamı yok.Hele hele "Koçum sen o zaman telle yaptıklarınla idare ediyorsan onla idare et diye" aşağılamaya çalışmaya ne gerek var.

Türkiyede insanlar elektronik konusunda birşeyler öğrenince bir tuhaf tavırlara giriyorlar..
Elon mask 3-4 ayda bir yeni roket imal edip fırlatıyor bizimkilerin en bilgilieri de "yok "orada GAP olmalı ," yok olmamalı" tartışıyor yada "oradaki overcurrent ı sebebi MOS un gate pininde overshootun low replace time ı" gibi ne olduğu anlaşılmayan cümlelerle kendilerine "Oğlum ben çok bilgiliyim" havası vermek

Son düzenleme:
Bildiğim Büyükçekmece ya da Silivri tarafında bir firma var ama adını filan hatırlayamadım. Hani firma bu bahsi geçen?

Bildiğim Büyükçekmece ya da Silivri tarafında bir firma var ama adını filan hatırlayamadım. Hani firma bu bahsi geçen?

Şurada geçiyor
Geçen hafta benzer bir konu için netpcb isimli bir firmadan Ayşe Hn. ile görüştüm. kendisi benim de 90'larda stajyer olarak çalıştığım alcatel teletaş isimli, zamanının en yüksek teknolojili pcb üreticisi olan fabrikanın pcb kimyasallarından sorumlu kimya mühendisi idi. hala sektörde dvam ediyor ve pcb üreticileri için kimyasal banyolar üretiyor. ellerinde hem delik içi kaplama hem de kalay kaplama için hazır setler mevcutmuş.

Burası bana yakın sayılacak bir mesafedeymiş.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back