LC resonans devrelerınin mekanik eşdeğerleri hk

Aslında eşyanın tabiatında anlaşıyoruz, terimler-tanımlar, varsayımlar işi karıştırıyor.

Aslında bunlar çok önemli konular. Doğada birçok alanda bu dualite var. Birisini iyi anlayınca diğerini de iyi anlama şansın artıyor, o yüzden bu işlere kafa yormak iyi birşey.

Ha sen guc kaynaginin ic direncinden bahsediyorsun. Yani ideal olmayan bir guc kaynagindan bahsediyorsun.
Ben seri RC devresinde R=1 pohm anladim.

Devreler teorisinde gerilim kaynaginin taniminda ic direnc sifir olur.

Ne oldu bizim kapasitor voltaji hesabi?

Sorduğun soru, iki ideal kapasitörün paralel bağlanması. Biri şarjlı, biri şarjsız.

Veya İki tane ideal kaynak var, voltajları farklı, paralel bağladık.

Veya 1 / 0 nedir diye sordun.

İdeal komponentlerle böyle hesapları yapamazsın. Her yerde sonsuzluk çıkar karşına, ne olacağını bilemezsin. Limit hesabı o yüzden vardır. Doğrudan idealleri kullanmazsın, yavaşça ideale yaklaşırsın ve trendin ne olduğuna bakarsın.

Neyse, asıl konumuza dönecek olursak, LC devresindek voltaj/akımın L ve C arasında gidip gelmesinin mekanik sistemde eşdeğeri, potansiyel enerji ile kinetik enerjinin yay ve kütle arasında gidip gelmesidir diye düşünüyorum. Böyle yapınca iki yapı da tam anlamıyla ortogonal hale geliyor.

Kapasitor hesabini neden yapamayasin?

Q=C*V yuklerini biriktirdin.

Daha sonra da kapasite degerini iki katina cikardin. Q yuku degismeyecegine gore

Vson=Q/2C=C*V/2C=V/2 olur.

Simdi burda bir anormallik olacak.

C kapasitoru V voltajina yuklenince E=(1/2)CV^2 enerjisi depolanmis olacak.

Paralel baglanti ardindan Enerji (1/2) * 2C (V/2)^2 Enerjinin yarisi kaybolmus.

Peki bu nereye gitti?

Simdi bu kapasitor sorusunu farkli sekilde sorayim.

Paralel levhali bir kapasitorumuz var. Ama plakalarin herbirisi aslinda katlanmis iki plakadan olusuyor. Kitabin 2 sayfasini katlayinca tek sayfa alani kadar yer kaplar. ayni mantikla levhayi katlayip alani yariya indirdik.

Simdi levhalar kapali iken kapasitorumuz C degerinde. bu halde iken kondansatorumuzu V voltajina yukledik.

Sonra kapasitorumuzu voltaj kaynagindan ayirdik. Katlanmis levhalari acarak levha alanini 2 katina cikardik. Haliyle kapasite degeri 2 katida cikti. Yukaridaki hesabin aynisindan kondansatorumuzun son voltaji gene V/2 olur.

Peki ayni soruyu simdi de soruyorum. Depolanmis enerjiye ne oldu?

Kapasitor hesabini neden yapamayasin?

Yani bana bir hesap yaptırmaya çalışıyorsun ama, bu hesabı neden yapıyoruz açıklamıyorsun. Konumuz da bu değil. Anlatmaya çalıştığın bir konu varsa net bir şekilde söyle de bilelim ...

Evet mekanik sistemde kutledeki kinetik enerji yayda potansiyel enerjiye donusuyor kinetik enerji sifirlandiginda yadaki potansiyel enerji kutleye aktarilip kinetik enerjiye donusuyor.

Elektrik ve mekanik buyukluklerin benzetiminde akim hiz, gerilim de kuvvete denk geliyor.

Enerji = akim * gerilim * zaman = kuvvet * yol = hiz * kuvvet * zaman

Hani diyorsun ya ic direnc sifir isin icine limit vs girer.

Ben de limit vs kullanmadan hessap yaptim. Hesap yapmanizi istedigim konu kafa yormaniz icin. Laf olsun.

Başlıkta istediğiniz konuyu (yay/kütle) kitap tam olarak anlatmış gerekli sayfaları PDF e ekledim.

1700512980251.jpeg

Kitap fuarından ilk aldığım kitaptır :D

Ekler

• Adsız 1.pdf
    17.3 MB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back