LMV324 ile TDS metre

m.yildizili

Aktif Üye
Hayırlı günler, hayırlı işler,
LMV324 ile CD4060BM entegresi kullanılarak bir tds metre yapılmış. Fakat bu sistem nasıl çalışıyor ? CD4060BM olmadan da olmaz mı bu iş ? kullanılacak mcu 160MHZ örneklemesi yeter sanırım. Ama işin kısmı şu ki LM324 devre şeması nasıldır ? Prob ile adc çıkışını filtreli bir şekilde almam için. Bana bu konuda yardımcı olabilecek var mı ?

Ürün Bu şekilde. Ben CD4060 ın kullanım amacını merak etmiştim. onunla acaba saydırıp örnekleme frekansını mı düşürüyor diye. 160MHZ zaten fazla işlem için. Bu sudaki iletkenliği nasıl ölçeceğim ? PPM değerin de

cd4060b-lmv324-water-quality-sensor-grove-platform-evaluation-expansion-board-evaluation-boardlar-genisleme-kartlari-seeed-technology-co-ltd-4511-19-B.jpg

CD4060 12Mhz imis. 160 Khz yazacak iken Mhz yazdilar herhalde.

Sizin attiginiz devre sanirim su. PPM olcebiliyor denmis. 55C'nin uzerinde kullanilamiyormus, bilginiz olsun.

Direnc.net'te benzeri bir komponent var, o oldukca pahali ama notlari ise yarar gibi. Bu tur devrelerde kesin dogruluk icin bir tanede isi sensoru ekleyin demisler. Sanirim sonuclar isi ile degisebiliyor. Arduino'yu isi degiskenini de ekleyerek hesaplama yaptirmak gerek demisler.

Son düzenleme:
Counter entegresi içinde ardı ardına bağlı flip-floplar var. Her biri Giriş frekansını 2 ye bölüyor. Neredeyse her bir flip-flopl arasından çip dışına bağlantı konmuş, kare dalga girip çıkmak koşuluyla artık Q1, Q7 kaçıncı bacaktan çıkış alırsanız inputtan verdiğiniz frekansın 2^n kadar bölerek frekans alıyorsunuz Fin/2^n >> n bacak numarası 2^1, 2^7 gibi. Divider entegresi gibi kullanılabiliyor asıl amacı bu olmasa da. İçinde bu modelin ayarlı bir dahili osilatör de var.

Ürün Bu şekilde. Ben CD4060 ın kullanım amacını merak etmiştim. onunla acaba saydırıp örnekleme frekansını mı düşürüyor diye. 160MHZ zaten fazla işlem için. Bu sudaki iletkenliği nasıl ölçeceğim ? PPM değerin de

cd4060b-lmv324-water-quality-sensor-grove-platform-evaluation-expansion-board-evaluation-boardlar-genisleme-kartlari-seeed-technology-co-ltd-4511-19-B.jpg

Bunun semasi olmadan nasil cevap verecegiz?

Counter entegresi içinde ardı ardına bağlı flip-floplar var. Her biri Giriş frekansını 2 ye bölüyor. Neredeyse her bir flip-flopl arasından çip dışına bağlantı konmuş, kare dalga girip çıkmak koşuluyla artık Q1, Q7 kaçıncı bacaktan çıkış alırsanız inputtan verdiğiniz frekansın 2^n kadar bölerek frekans alıyorsunuz Fin/2^n >> n bacak numarası 2^1, 2^7 gibi. Divider entegresi gibi kullanılabiliyor asıl amacı bu olmasa da. İçinde bu modelin ayarlı bir dahili osilatör de var.
sanırım bu entegre ile multisampling yapılıyor. Bunu sanırım MCU ile de yapabilirim. Şimdi geriye kalan LMV324 ile genlik seviyesini ayarlamada.

O zaman karti satin alip semasini cikartip linkini vermen gerekecek. Biz de semaya bakarak devrenin mantigini cozup CD4060 olmadan yapilip yapilmayacagina kafa yoracagiz.

Devre cikisinda ne veriyor onu bilsek belki ordan da yola cikilabilir. Bu iki entegre ile adam ADC bile yapmis olabilir.

Basit TDS metreler suyun iletkenliğini ölçüyor. Sonra da bu iletkenlik değerini TDS ye dönüştürüyor. Yani iletkenlik (veya direnç ölçüp tersini almak) ölçümü olayı var. Kaliteli bir multimetre ile dahi TDS ölçersin. Bunun için probları belli bir mesafede tutan bir aparat yapacaksın, sonra da bir TDS standart sıvısı alacaksın, sonra da ölçülen iletkenlik değerini standart TDS değerine getiren katsayıyı bir kenara yazacaksın.

Direnç ölçümü için bir sabit akım kaynağı lazım. Vereceği akım da ölçülecek direnç değerlerine göre belirlenecek, o yüzden tipik su örneklerinin dirençlerini önceden ölçmen lazım. Sudan sabit akımı geçireceksin, suyun üzerinde düşen voltajı ölçeceksin, sonra da bunu bir MCU nun ADC sine verirsin ve TDS değerini verecek katsayı ile çarparsın.

Önemli olan konseptleri anlamak ve sistemi bloklar halinde çizmek. Sonra her blokta olması gereken devreyi belirlersin. Blok olarak sistemi çiz onun üzerinden gidelim. Yoksa öyle ezberden hazır bir devre kurarsan işin tamamen nasip kısmete kalıyor. Çalışıyorsa ne ala, çalışmıyorsa uğraş babam uğraş. Acaba şu komponeneti bu herif niye koydu? Niye bu değeri seçti?

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back