Masaüstü CNC Yapımı

Neyse yavaştan özellik belirlemek lazım.

-Körük olacak (Metal?, Lastik?)
-Kabin/Oda olacak? Sürgü kapılı vs.
-Yağmama tesisatı olacak
-Su/Bor soğutmalı sistem olacak.
-Atık Su/Bor toplama haznesi olacak.
-Motorlar closed loop step motor olacak
-Kare kızak kullanılacak
-Vidali mil kullanılacak(Kramyer olmayacak)
-Vida başı delikleri mutlaka kapak takılacak şekilde olacak
-Proximiyy probe'lar bindirme yapılmacak şekilde tasarlanacak, ayrıca mekanik switch olacak.
-Z Ekseninde rotate ayarı için dairesel slot sistemli plaka tasarlanacak
....

Ben kendi bakış açıma göre cevaplayayım Cevdet.

Her bir rayın üzerini ayrı ayrı örten akordeon körük kullanabiliriz. Böyleleri piyasada bulunuyor. Ama bunlar sıcak talaşa dayanıklı mıdır emin değilim. Eğer dayanıklı değilse o zaman metal işleme makinaları için özel körük yapan bir yer var Karaköy'de oradan körük yaptırılabilir. Ama önce akordeon'u denemek lazım.

İlk etapta kabin olmasın. Mesela atölyede veya bodrum katında çalıştırırsam etrafa talaş uçması sorun olmayacak. Gerekirse sonradan 4 mm polikarbondan kabin yapılabilir.

Merkezi yağlamayada gerek yok. Makinanın yoğun kullanımı olmayacağı için bir kere yağlanınca uzun zaman gidecek zaten.

Soğutma sistemine de ilk aşamada gerek yok. Bir fırca ucu ile manuel bor yağı uygulansa da olur.

Motorlar konusunda emin değilim. Nispeten yüksek tork gerekecek. Yüksek torklu step motor ile servo motor fiyatlarını karşılaştırmak lazım.

Kesinlikle kare kızak kullanılacak. Hatta yukarıda linkini verdiğim konuda çok önemli bir ayrıntı var. Adam arabaları tablaya sabitlemiş ve kızaklar hareketli. Bu rijitlik açısından ÇOK ÖNEMLİ bence.

Kesinlikle vidalı mil ve çift somun olacak.

Vida başı deliklerini 3d yazıcı ile çözeriz. Sen ölçüleri verirsen sana da bir takım basarım.

Proximity olayını bilmiyorum senin dediğin gibi yaparız.

Z ekseninin ayarı için ben aslında alta saç sıkıştırma gibi birşey düşünmüştüm. Ama çok rijit bir şekilde kontra somunlu birşey yapabilirsek ayarlaması daha kolay olur.

Tabla için 2 cm gibi bir çelik plaka, köprü için de 150 x 150 en az 8 mm etli veya buna yakın artık ne bulunabiliyorsa kutu profil. Profillerin altlarına uygun flanşları yaparım ben. Flanşlar da civatalarla doğrudan tablaya sıkılacak. Her bir flanş 12 tane vida ile sıkılacak. Kaynak yapmak istemiyorum çünkü hem yerini değiştirmek isteyebiliriz hem de kaynak tablanın atmasına sebep olur.

benim durumum şuan en son bıraktığınız seviyedeyim. eğer beraber yapacaksak süper olur benide yazın=)

bf16 olayı çok iyiymiş yaa. çelik işleyen de var hem.
bu arada güncel liste:
1.4kw forza spindle = 630tl
1.5kw degdrive =650tl
NEMA23 2.2nm = 50tl x3 = 150tl
tb6650 = 20tl x3 =60tl
el çarkı = 50tl
mach3 usb = 140tl

toplam: 1680tl

bf16 olayı çok iyiymiş yaa. çelik işleyen de var hem.
bu arada güncel liste:
1.4kw forza spindle = 630tl
1.5kw degdrive =650tl
NEMA23 2.2nm = 50tl x3 = 150tl
tb6650 = 20tl x3 =60tl
el çarkı = 50tl
mach3 usb = 140tl

toplam: 1680tl

Servo fiyatlarına hiç baktın mı? Step motora göre orantı nasıl? %50 daha pahalı mı mesela? Yoksa 4 katı mı?

step motorları çıkma aldığım için sıfırına göre yüzde elli ucuz. genelde servolar set olarak hesaplanır, motor sürücü ve kablo olarak. mesela çin malı en düşük güçlü 100w servoya bakalım 400 dolar + 250 de sürücü şeklinde. ama benim gördüğüm güzel bi olay var oda şu: jmc servo 180w hybrid sürücü üstünde gömülü ve fiyatıda çok iyi

Şahin rulman'da 400 W motor ve sürücü birlikte 400 dolar.

But servoların da iki çeşidi var: SG-AS15AF ve SG-AS15BF. AF olan "pulse", B olan da "analog" diye geçiyor.

1610628998187.png

Biraz baktım, pulse olanda pozisyon bilgisi dijital olarak iletiliyor, analog olanda PWM olarak. Pulse olan daha deniyor, ama analog olan daha pahalı, o yüzden emin değilim. Hangisini tercih etmek lazım?

Bir de hangi güçte seçmek lazım? Çelik işleyeceğiz, yani malzeme sert. Bir de makinanın kendi donanımı da ağır olacak. O yüzden gücü sanki daha yüksek seçmek daha mantıklı. Zaten tuhaf bir şekilde 1.5 kW sistemin fiyatı ile 400 W ın fiyatı birbirine çok yakın.

Valla bu koşullarda da fiyat baya tuzlu olur gibi geliyor bir de şaseyi istedigimiz gibj nasil kestiricez

Belli ki baya su götüren bi mesele uzunca bi süreç olacak

Valla bu koşullarda da fiyat baya tuzlu olur gibi geliyor bir de şaseyi istedigimiz gibj nasil kestiricez

Servo mutlaka şart değil. Servonun en büyük avantajı yüksek hız. Step motor da iş görür. Ben sadece iki alternatifi de değerlendirmiş olmak için bakıyorum.

Tablayı lazerde kestirmek mümkün. Gebze'de bir sürü lazer kesimci var, senin bölgede sanayide de vardır mutlaka.

Bir de en fazla aluminyum çalışacaksan gene birçok ekipmanın fiyat baya düşecek. Youtube'da birçok aluminyumdan yapılmış makina görüyorum ve aluminyumu yavaş yavaş ve güzel bir şekilde işliyor.

Ama çelik işin içine girdi mi iş zorlaşıyor, herşeyin daha buyük ve güçlü ve rijit olması gerekiyor.

Peki her eksenin tork ihtiyacını nasıl düşünüyoruz? X ve Y ihtiyacı aynıdır. Eğer sadece kesme basıncı açısından düşünürsek Z tork ihtiyacı daha azdır, çünkü büyük çoğunlukla yanal kuvvetler hakim olacak. Arada bir de delme yapacaksın ama delici ucun kesiti düşük. Ama Z kafasının kütlesini de hesap edersen artık kütleye göre belki Z daha fazla torka ihtiyaç duyabilir.

Yani genel uygulama nedir? her eksen için eşit torklu motor kullanmak mı?

Güç hesabı çok zor değil. Önemli olan talaşa girince kaç kg lık bir kuvvet ile baskı uygulanacak onu belirlemek lazım.

Ben de bazen kafamda bir şeyler tasarlayıp sonra bırakıyorum. Üstelik her türlü imalat imkanımda var...

Alanı verimli kullandığı için gantareketli köptü hoşuma gidiyor. Hareketli köprü bir tezgah 3d printer işleri içinde uygun mudur acaba?

Tomarch güzelmiş hakkaten ama o gibi hassas yapmak biraz zor da imkansız değildir heralde

Şimdi @taydin ile senin yapmak istediğin makina farklı.

Bazı konularda hatalar var. Servo hızlı ama hiçbir malzeme o hızlarda kesilemiyor. Zaten akılcı bir CAM ile makina pek boşta kalmıyor. Ayrıca servolar daha güçsüz oluyor parasına oranla. Ve redüktörsüz kullanılmaması gerekiyor. Planetary redüktör olmazsa motorun yanma ihtimali oluyor. Güçler iyi hesaplanmadıysa.. Yinede adım kaçırma vs riskine girmemek için step open loop dışında bir çözüm tercih etmeli....

Şu size attığım serideki kalın etli makinayı yapan adamı izlediniz mi? O sistem gerçekten iyi... Yine eksikleri var tabi. Onları tamamlarsak o makina bence ok.

Güç hesabı yapmak mı? yoksa yapılmış hesabı kullanmak mı?

Tomarch makinalarını inceleyin. Referans alıp benzerini yapalım. Böylelikle yük ve motor hesaplarında referansımız olmuş olur.

Hmm redüktörlü olmaz yav. Redüktörün içinde dişliler var ve dişli demek boşluk demek. Direkt mil olmazsa o zaman bilyalı somun ve vidanın hiçbir anlamı kalmaz ve baya backlash olur.

• Beğen
Reactions: fmy
Peki closed loop step motor fiyatları nasıl standart step motorlara göre? Veya servolara göre? Bence çelik işleyen makinada ya closed loop yada servo olması lazım. Veya standart step motorunun torkunu baya abartılı yapmak lazım ki kaçırmamayı garanti edesin.

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,520
Son üye
fatihdgn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back