Matkap bataryasından çıkanlar

Under Ground

Aktif Üye
24 volt yazan bataryadan 1.2 volt 8 tane pil çıkıyor. Hemde Bosch marka matkaptan . Anlaşılan ucundan kıçına varana kadar heryeri sahte makinanın :)
20220830_190640.jpg
20220830_190706.jpg

24 volt yazan bataryadan 1.2 volt 8 tane pil çıkıyor. Hemde Bosch marka matkaptan . Anlaşılan ucundan kıçına varana kadar heryeri sahte makinanın :)18771 eklentisine bak18772 eklentisine bak

Bu çok eski bir makinaya benziyor. Ben 2002 yılında Bosch vidalama almıştım içinde NiCd pil olan ve o zamanlar piyasada Çin çakması bulunmyordu. Bence o etiketi yanlış yapıştırmışlar :)

Bu çok eski bir makinaya benziyor. Ben 2002 yılında Bosch vidalama almıştım içinde NiCd pil olan ve o zamanlar piyasada Çin çakması bulunmyordu. Bence o etiketi yanlış yapıştırmışlar :)

Babam 5 sene önce almış. Yedeği de var bataryanın. Iki takımı bozup bir takım çıkarmaya çalışacağım. Celik perçinleri mecbur sökeceğim. Yerine kablo lehimleyebilirmiyim bilmiyorum ama deneyeceğim. Yanında sadece uyduruk bir kalem havyam var . Memlekette izinde olduğumdan ekipman durumum sıkıntılı. Matkapin üzerinde de 22 Volt yazıyor ne hikmetse. Ona da baktım timur hoca .

300 W gibi çok güçlü bir havya ile lehimlemezsen yeni NiCd lerin kimyasını aşırı ısıdan dolayı bozarsın ve çok randımansız bir pil grubu olur. Güçlü havya ile dahi bir miktar kapasite kaybı olur.

300 W gibi çok güçlü bir havya ile lehimlemezsen yeni NiCd lerin kimyasını aşırı ısıdan dolayı bozarsın ve çok randımansız bir pil grubu olur. Güçlü havya ile dahi bir miktar kapasite kaybı olur.
Ah benim hocam olsa dükkan senin . Arabanın bagajında 60 w kalem havya var . Onla ne yaptık yaptık. Olmazsa da artık babama bunlar ölmüş zaten derim

Kapasite ölçümü yapan cihaz da vardı bari kapasitelerini de kıyaslasaydı tam olarak ne kadar kayıp oluyor görürdük.

Kapasite ölçümü yapan cihaz da vardı bari kapasitelerini de kıyaslasaydı tam olarak ne kadar kayıp oluyor görürdük.
Yanımda ancak küçük bir multimetrem var . Voltaj değerleri 1 volta yakın olanları gruplamayı deneyeceğim. Bazıları 0.5 volttan bile aşağı düşmüş.

Nihai kapasiteyi en kötü olan pil belirleyecektir. Bir kötü pil 9 iyi pil de olsa kötü pil kadar kapasite alırsın.

Zaten cortlamış bataryalar sızıntı yapmış. Sen ölçü aleti ile falan kendini yorma diyorlar.
20220831_154533.jpg

Bir de sanırım bir kere tamir görmüş. Puntalar çok boktan.

Bir de sanırım bir kere tamir görmüş. Puntalar çok boktan.
Zaten lehim de aldıramadım pillere . Punta attıracak bir tamirci bakacağım artık. Çokta aptallık yaptığımın sonradan farkına vardım. Köprüler bildiğimiz teneke ve acayip güzel lehim alıyor. Puntoları kopartıp pilleri sökmek yerine köprüleri kesip tekrar eklemek daha kolay bir çözüm olurmuş. Bu da bir mesleki tecrübe oldu . Kısa günün kârı.

Son düzenleme:
Ni-Cd ve Ni-Mh pilller artık tarihe karıştı. Al 5 tane lion pil birde 5s kart en azından uğraştığına değsin.

Merhaba arkadaşlar mahkap uçları ile ilgileniyorum yardımcı olacak arkadaşlar için teşekkür ederim . acilll :)

Last edited by a moderator:
Merhaba arkadaşlar mahkap uçları ile ilgileniyorum yardımcı olacak arkadaşlar için teşekkür ederim . acilll

Sorunuz nedir ilgili bölüme doğrudan konuyu açarsanız daha hızlı cevap bulabilirsiniz. Acil ise sorunuzu buradan sorun olmadı yönetici arkadaşlar konuyu ilgili bölüme tasiyabilirler. Ama öncelik doğru bölüme konuyu açmanız olmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back