MCP4922 DAC Kullanımı

DAC'a ilk açılışta 0 atayınca çıkışından 1 okuyorum. Bu DAC'ın tam sıfırlanmadığını, 1 den aşağı düşmediğini gösteriyor.
Bu durumda çıkıştan ilk açılışta 0.400V civarı bir voltaj okuyorum.

30v * 136 yaptığım zaman 4.080 yapıyyor. DAC çıkışından 4.077 okuyorum. Bu ayarda ekranda 30.57v, Multimetrede 30.47v okuyorum.
Bu küsüratı atmak için 30v * 135 yapıp bir sayı düştüm. Ama DAC çıkışı hala 4.077 oluyor. Oysa hesaba göre 4.050 olması lazımdı.

Yanlış hesap üzerinden mi gidiyorum?

Datasheet'e göre offset error %0.02 FSR. Yani

[math]4.096 \times \frac{0.02} {100} = 0.0008192\ V[/math]
Sen de zaten 1 mV okuyorsun. Yani çıkışta 0 dijital verisi için 1 mV okuman normal. Ama bu durumda güç kaynağı çıkış voltajının 0.4 V olması normal değil. Voltaj regülator opamp kazancı 7.5 olduğuna göre çıkışta 7.5 mV olması lazımdı.

Kalibrasyon prosedürü de şu Gökhan:

Güç kaynağı çıkışında 1 V elde etmek için DAC'a ne yazmak gerekiyor bunu tespit edeceksin. Bu değer kabaca şu olacak:

[math]\frac{4096}{7.5 \times 4.096} \approx 133[/math]
Sonra bunu kalibrasyon katsayısı olarak EEPROM'a sakla. Eğer birisi 23.7 V istiyorsa, bu voltaj değerini kalibrasyon katsayısı ile çarpıp çıkan değeri DAC'a yazıyorsun.

Datasheet'e göre offset error %0.02 FSR. Yani

[math]4.096 \times \frac{0.02} {100} = 0.0008192\ V[/math]
Sen de zaten 1 mV okuyorsun. Yani çıkışta 0 dijital verisi için 1 mV okuman normal. Ama bu durumda güç kaynağı çıkış voltajının 0.4 V olması normal değil. Voltaj regülator opamp kazancı 7.5 olduğuna göre çıkışta 7.5 mV olması lazımdı.
Abi opampın direk çıkışı 1mV. Bu çıkışın hemen önünde 27K R29 direnci var. Bu direnci geçinde rakam 77mV oluyor. Yani opamp'a giden 77mV.

dac çıkış.png

Abi opampın direk çıkışı 1mV. Bu çıkışın hemen önünde 27K R29 direnci var. Bu direnci geçinde rakam 77mV oluyor. Yani opamp'a giden 77mV.

O zaman şimdilik D6 yı sök. Bir şekilde etki yapıyor herhalde opamp girişine. Ama bunu yapınca akım sınırlamayı devre dışı bırakmış oluyorsun, çıkışı kısa devre etme :D

O zaman şimdilik D6 yı sök. Bir şekilde etki yapıyor herhalde opamp girişine. Ama bunu yapınca akım sınırlamayı devre dışı bırakmış oluyorsun, çıkışı kısa devre etme :D
Allah Allah. Önce BC847, şimdi D6'yı söküyoruz. Önce topladık şimdi söküyoruz. Söke söke sadece pico kalmasın elimizde? :katil1:

Abi demek için söküp opamp kazancına bakacağım ama sonra akım sınırlama için geri takmak zorundayız. Buna nasıl çözüm bulacağız?.

Muhtemelen R29 değerini iyice azaltmak gerekecek. Şu anda D6 nın ters direnci ile R29 bir gerilim bölücü oluşturuyor ve orada 77 mV düşebilir. Ama bizim beyinler multitasking yapamadığı için SADECE BİR probleme odaklanabiliyoruz. O yüzden D6 yi sök düyorum :)

Muhtemelen R29 değerini iyice azaltmak gerekecek. Şu anda D6 nın ters direnci ile R29 bir gerilim bölücü oluşturuyor ve orada 77 mV düşebilir. Ama bizim beyinler multitasking yapamadığı için SADECE BİR probleme odaklanabiliyoruz. O yüzden D6 yi sök düyorum :)
D6'nın hiç bir suçu yokmuş abi. Söktüm ama 1mV bile değişiklik olmadı. Acaba C11 mi etki ediyor?

D6 yokken U13 ün girişlerinde kaç volt var?

3 Numaranın girişinde 77mV var.
2 Numaranın girişinde 90mV var.
4 Numara -210mV
7 Numara 10.70V
6 Numar da R37 den önce 122mV, R37 ve D10 dan geçtikten sonra 400mV

Tüm bu bacaklarda bir kaç mV sürekli oynama var. Hiç biri sabit değil.

Son düzenleme:
Yav negatif besleme gerilimini gene çökertmişsin. Nedir bu negatif beslemenin senden çektiği :katil2: -2.1 V olması gereken voltaj -0.21 V a düşmüş.

Yav negatif besleme gerilimini gene çökertmişsin. Nedir bu negatif beslemenin senden çektiği :katil2: -2.1 V olması gereken voltaj -0.21 V a düşmüş.
abi ona 30v verince 2.2v oluyor. 0v da 0.21 oluyor.
Hep mi 2.1v olacak o?

Her zaman -2.1 V olacak o, bütün trafo kademelerinde.

Abi işaretlediğim yerde -1,5v var. Ama 220R dirençten geçtikten sonra 0.21v'a düşüyor.

nref.png

30 V kademesinde iken 0 V ayarlarsan gerçekten 0 V çıkıyor mu?

30 V kademesinde iken 0 V ayarlarsan gerçekten 0 V çıkıyor mu?
30v kademesinde 0v ayarlama şansım yok. O zaman direk 12v kademesine düşüyor. Ama yarın eve geçince kodu değiştirerek denerim.

Bana tuhaf geldi. Düşünüyorum sabah beri. Akım ölçen opamp mı yüklüyor diye düşündüm ama o yüklese 30v da da yüklerdi herhalde.
Neyse yarın ola hayrola.

Forum istatistikleri

Konular
5,983
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back