MCP4922 DAC Kullanımı

Muhtemelen sorun giriş voltajı 12 VAC olunca ortaya çıkıyor. Herhalde negatif beslemede fazla ripple oluyor. C6 yi 470 μF veya daha üstü bir değer ile değiştirip deneyebilirsin. Ama osiloskop ile de bak. Voltajın düz bir çizgi olması lazım.

@taydin abi 12v kademesinde NREF -0.21 de kalıyor. 26V kademesine geçtiğim anda -2.1V'a çıkıyor, 32V kademesinde ise -2.2V oluyor.
Burada dikkatimi çeken NREF voltaj ayarına göre ufak ufak değişiyor. Mesela 20V da -2.150V iken 25V da -2.180V oluyor, 30V da ise maksimum -2.230 ye çıkıyor.

Şimdi 30V kademesinde 0 volt ayarladım -2.230v oluyor.
Muhtemelen 26V kademesinde de -2.180v civarı olacak.
Sadece 12V kademesinde sıkıntı çıkarıyor gibi görünüyor.

Muhtemelen sorun giriş voltajı 12 VAC olunca ortaya çıkıyor. Herhalde negatif beslemede fazla ripple oluyor. C6 yi 470 μF veya daha üstü bir değer ile değiştirip deneyebilirsin. Ama osiloskop ile de bak. Voltajın düz bir çizgi olması lazım.
Tamam abi deniyorum.
Bu arada D6 yı da geri takıyorum.

NREF'in oynaması veya üzerinde bir miktar ripple olması önemli değil. Önemli olan her zaman -2 V gibi bir değerin altında kalması.

NREF'in oynaması veya üzerinde bir miktar ripple olması önemli değil. Önemli olan her zaman -2 V gibi bir değerin altında kalması.
Bu görüntü 12v Kademesinden.

12vKDMVREF.png

Bu görüntü 26v kademesinden
26vKDMVREF.png

Bu da 32v kademesinden

32vKDMVREF.png

Şimdi C6 yı değiştirdim. KOSHIN 470uF Low Esr kondansatör taktım.
Ripple 26v ve 32v kademelerinde düz çizgiye bayağı yaklaştı ama 12v kademede ripple da az miktar düzelme var ama voltajda değişmedi ve hala mV seviyesinde, üstelikte eskiye göre çok daha fazla oynak durumda.

12vKDMVREF470uf.png

NREF ölçümünü yanlış yapıyorsun herhalde. NREF her zaman negatif olması lazım. Sende pozitife de çıkıyor.

Tüm opamp'leri söküp tekrar dene. O zaman birşey yüklüyor olması lazım. Ben şimdi benim güç kaynağı devresinde denedim. 12 VAC ile -1.8 V NREF alabiliyorum.

Tüm opamp'leri söküp tekrar dene. O zaman birşey yüklüyor olması lazım. Ben şimdi benim güç kaynağı devresinde denedim. 12 VAC ile -1.8 V NREF alabiliyorum.
Durum biraz karışık gibi
Sadece biri değilde belki hepsi toplu olunca yüklüyordur. Sonuçta 26v kademesin de akım yeterli geliyor demekki yüklemeyi kesiyor.

Öncelikle kolay sökebildiğim üç opampdan başlayacağım. Bunları söküp ölçtüğüm de yine yüklenme varsa akım ölçümü için koyduğum smd yi sökeceğim. Sonrasında teker teker takıp hangisinin yüklediğini bulmaya çalışacağım.

Sormak isteiğim bunların bir sırası olmak zorunda mı? Yani birini takmadan diğerini takarsam patlama çatlama gibi bir olay olur mu?

Akım ölçmeyeceksin. Tüm opamp'leri söktüğünde -2 V civarı NREF görüyorsan opamp'ler yüklüyor demektir.

Akım ölçmeyeceksin. Tüm opamp'leri söktüğünde -2 V civarı NREF görüyorsan opamp'ler yüklüyor demektir.

Üç tane MCP34071 opampı teker teker söktüm.
ilk önce U13'ü söktüm. Voltaj -720mV
Sonra U12'yi söktüm. Voltaj -1.2V
En son U11'i söktüm. Voltaj -1.8V

Sanırım Akım opampı olan MCP6001'i de sökünce tam -2.1'e oturacak.

MCP6001'i de söktüm. Voltaj -1.8 de kaldı. Buradan MCP6001'in bir etkisi olmadığını görüyorum.

Sonra opampllar ile denediğim kombinasyonlar şöyle;
Hepsi sökülü iken -1.8V
U11 tek başına takılı iken -1.3V
U12 tek başına takılı iken -1.6V
U13 tek başına takılı iken -1.3V

Opamplarıda kendi aralarında değiştirdim, hepsi aynı sonucu veriyor.

Orada kullanılan devre, "negative charge pump" denen ve pozitif darbeli bir voltajdan negatif DC voltaj elde ediyor. Öyle anlaşılıyor ki o devrenin tasarımı yüksek voltajlara göre yapılmış. 12 V için revize etmek lazım, ama olay SMPS'e girdiği için konuya vakıf değilim, araştırmam lazım.

O zamana kadar başka bir geçici çözüm uygulayabiliriz. R21'in köprü diyot tarafını ayırıp trafonun diğer sargılarına bağlamak çözüm olabilir. Bir deneyeyim bakalım.

Tamam şimdi simulatörde denedim. Şu değişiklik çözüm oluyor gibi: Burada V2 ve V3 trafonun ilave sargıları. Yani R21 direncini (simulatörde R2) üst tarafını ayırıyorsun ve trafonun en uçtaki diğer sargısına bağlıyorsun.

1656347903520.png

Tamam şimdi simulatörde denedim. Şu değişiklik çözüm oluyor gibi: Burada V2 ve V3 trafonun ilave sargıları. Yani R21 direncini (simulatörde R2) üst tarafını ayırıyorsun ve trafonun en uçtaki diğer sargısına bağlıyorsun.

18060 eklentisine bak
Yani 36v sargısı oluyor sanırım.

Şuan anlam veremediğim bir şey oldu abi.
Resimdeki gibi direnci direk 36v sargısına bağladım. Düğmeye bastığım anda yandı kömür oldu. Oysa eski yerinde 36v kademesini aktif edince de direk 36v geliyordu. Niye yandı ki?

20220627_195950.jpg

Son düzenleme:
Hmm simulatörde çalışmıştı :)

Hmm simulatörde çalışmıştı :)
İyi de buradaki olay ne abi? Triyaktan geçince bir şey mi oluyor 36V'a da, triyaktan geçmeden önce bağlayınca yanıyor.
Yanlış birşey mi yaptım diye bir tane daha bağladım, o da yandı.

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back