Memtest + 86 Takıldı geçemiyorum

nt

Emekli
Selam
linux xubuntu kullanıyorum bi çılgınlık yapıp Python 3.12 yükledim mevcut Python’uda sildim sistemde bazı sorunlar çıksada verilerimin yedeğini almaya niyetlenmiştim ki (4gb toplam veri boyutum:D) bir uyarı geldi sistemi resetle diye bende resetledim şimdi 20 in kez memtest yapıyor ekrandan çıkamıyorum exit test diye bir tuş var basıyorum olmuyor test başlayınca esc diyorum al başa testi yapıyor ubuntunun forum ve bir kaç başka forumda konuyu okudum çözüldü yazmışlar okadar Allah razi olsun da bize de soyleseydi nasil cozdugunu
bu tur bi sorun yasiyan oldumu ram 8gb samsung bilgisayarin anakarti ile uyumlu tek ram slotu oldugu icin almadan once arastirmistim

6DB41258-956B-4722-8BFD-5D77796C4023.jpeg

Tikladim yine bu ekrandayim
E9572729-4A64-4133-96F1-8611E3EA22F4.jpeg

RAM çiplerini çıkar, kenar konnektörünü bir parça A4 kağıdı ile temizle. RAM'in takıldığı soketi de büyüteç altında incele, kir, toz olmasın. Eğer varsa, isopropil alkol ve fırça ile de temizleyebilirsin soketi.

Eğer fayda etmiyorsa BIOS u varsayılan ayarlara geri döndürüp tekrar deneyebilirsin.

• Beğen
Reactions: nt
Sistemi USB'den ac, /etc/rc.local dosyasina bak bakalim. Orada memtest var mi? Varsa o satiri sil. Eger yoksa /etc/init.d/startupSettings dosyasi var mi diye kontrol et. Varsa oun icinde ara memtest'i. Ikisinde de yoksa fsck ile diski tara.

Son düzenleme:
  • Beğen
BIOS üzerinde RAM testi varsa bir de onu çalıştırın bakalım.

• Beğen
ramden şüphelenerek değiştirdim 4gb ile alarm vermeden açıldı
memtest ekranına geçiyor hemen sonrası malum test test test for döngüsü :)

f12 İle Diagnostics menüsünden test yaptım herşeye ok ✅ dedi
sanırım RAM ve RAM slotu sağlam donanım olarak

dell keşke buraya rüzgar tribün resmî koysaydı bu fan küçük kalmış :katil1:
462DF2BB-D597-4F33-9551-954677D3FA6E.jpeg

grub ekranında
Kod:
set root=(hd0,gpt)
şeklinde yaptım memtest ekranıyı atlıyamadım

Son düzenleme:
Grub ekranında bazı linux'larda normal boot ve memtest86 lı boot seçeneği oluyor. Sen normal boot seçtiğin halde memtest'e mi giriyor?

O başka HDD ye sıfırdan linux kur bakalım çalışacak mı.

• Beğen
:tamam1 öbür eski disk sağlammış ve açtım onda ubuntu vardı artık veri kurtarmaya bakıyım :)

O zaman eski diskte GRUB bozulmuş ve sen ne yaparsan yap memtest86 boot seçeneği ile ilerliyor.

• Beğen
lego gibi onu söküp buna takıyorum bilgisayarcılara saygım var ama güvenmiyorum burdakilere yoksa götürür veridim yaparlardı zaten sanmımyorum linux kullanıcaklarınıda sonuçta tamire götürenler%90 windowsdur anlıyamadıgım amd işlemci ile çalışan hd şuanda nasıl intelle çalışıyor diğer hd den 4 gb bi veriyi kurtardımmı bu iş tamamdır bu arada bu diskleri 2.5 luk olanları masa üstünde kullanabilirmiyiz gerekli aparatı takarsam

Sendeki açık laptop PC AMD değil miydi? İntel'e nasıl geçti o? Yoksa aldın mı intel işlemciyi :)

Sendeki açık laptop PC AMD değil miydi? İntel'e nasıl geçti o? Yoksa aldın mı intel işlemciyi :)
evet abi forumda resimleri olan amd işlemcilinin HD sini buna taktım bu intel açıldı

kablosuzun sürücü ayarlarını güncelledim sadece çalışıyor bakıyorumda bunun da içi kod dolu

ubuntudan selamlar

:D
Ekran Görüntüsü - 2023-11-22 12-51-40.png

Son düzenleme:
Notebookun BIOS guncellemesi var mi, kontrol eder misin? Uyumsuzlugu duzeltmislerdir muhtemelen daha yeni versiyon varsa.

linux kullananlar için bios versionu görmek için

Bash:
sudo dmidecode -s bios-version

benim versiyon :
A07
26847 eklentisine bak
@Alt 255 benden ötürümü :D
Sorunun RAM uyumsuzlugundan kaynaklandigi kesin, cunku eski RAM ile sistem sorunsuz calisiyor. Yeni BIOS'ta bunun duzeltilmis olma ihtimali fazla. Kesin cozer diyemem ama bunu denemek disinda hic bir cozum yolu da yok gibi. Tabii baska RAM temin edip denemek haric. Ama o da para ve zaman demek. Bedavaya 10 dakika icinde denemek daha kolay.

@Alt 255 anlamadım başka ram ile denedim aynı yine sanırım ben o hd deki sistemi bozdum herşey bu mavi işaretden sonra oldu tıkladım restart dedim boom paneldeki4

edit : @Alt 255 şimdi başka hd amd işlemcili yaktım sandığım hd yi taktım güncelledim resetle diyo hayatda olmaz usb ye almadan kodları kapatmıyorum makinayı

26850 eklentisine bak
Neden bunca zamandir yedek almadin? Ki yedek alacaksan bir tane USB'ye aldigin gibi yine Google drive vb gibi online bir yerede atman lazim USB nin bozulma ihtimaline karsi.

Modern isletim sistemleri chipset driverlerini icinde bulunduruyor zaten. Eskiden oldugu gibi anakart degisti sistem coktu olayi nerede ise hic yok. Yani kapatip acsanda sorun cikma ihtimali yok donanim arizasi yoksa.

Bir bilgisayara EasyUS Data Recovery Wizard kur. Sonra kurtarilmasi gereken diski ikinci disk olarak ekle. Programi calistir. Diski tarayacak, uzun surebilir. Tarama bittiginde kurtarabilecegi dosyalarin listesini verecek. Istedigin dosyalari sec, fiziksel olarak baska bir diski gostererek buraya kurtar de. Disk Ext4 ise kurtaramayabilir. Linux icin kurtarma araclari sunlarmis, hic birini denemedim.

bu bozuk HD içinden bilgilerim nasıl alırım çok değil en fazla 1GB dosyam vardır en son yazmış olduğum

çok önemli 3 projem orda kaldı.
Başka sistemde 2 hard disk olarak bağladın mı? Biosta en azından görümüyor mu?

• Beğen
@semih_s normal bağlayınca anakart a memtest e bağlanıyor ikinci HDD olarak bağlamayı denemedim
Hdd'yi hç kurcalama. Son nefesini vermesine ne kadar kalmış belli olmaz. Arızalı hard diskteki dosya sistemini okuyabilecek bir işletim sistemine bağla ve hiç oyalanmadan kurtaracağın dosyaları okumaya çalış.
Ya da sen daha iyi bilirsin, flash bellekten çalışan linux ile flash belleğe kopyalamayı deneyebilirsin. Önce en önemli dosyaları kurtarmalı...

• Beğen

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back