Metal şerit testere ile serbest kesim için mini tabla

taydin

Timur Aydın
Staff member
Standart metal şerit testerede kesim şu şekilde yapılıyor. Yani parçanın yeterince uzun olması gerekiyor ve mengeneye bağlayabilmen gerekiyor. Ve kesim genişliğinin de testerenin kapasitesine göre bir üst sınırı var. Kıvrımlı kesim yapmak da mümkün değil.

1724774085017.jpeg

Ama son zamanlarda ya kıvrımlı kesim yapma ihtiyacım doğuyor yada mengeneye bağlanması münkün olmayan bir kesim yapmam gerekebiliyor. Büyük şerit testerenin motor sürücü işleri de bitmedi daha. O yüzden testereyi dik vaziyette çalıştırırken kullanılacak mini bir tabla yaptım bugün.

Önce testereyi hizayalan rulmanların önündeki parçayı söktüm ve aynı deliklere vidalanabilecek mini bir tablayı hazırladım.

1724774297157.jpeg

1724774320764.jpeg

Sonra tablanın üzerine ağaçtan bir siperlik bağladım iki tane işkence ile

1724774368926.jpeg

Sonra da kesilecek metali bir parça ağaç ile ittirerek kesimi yaptım. Ama tabi tekerleklerin freni olmadığı için, metale de oldukça fazla baskı uygulamak gerektiği için çok komforlu olmadı. Ayaklarımın arasına testere şasesini kıstırım ileri gitmesini engelledim.

1724774461589.jpeg

1724774481088.jpeg

Benim hizar tipi makinem olmadigi icin ihtiyacimi aynen soyledigin gibi hallediyorum. Ilk basta ben de bir tabla yaptim fakat sok tak uzun is oldugu icin artik tablasiz kullaniyorum. Ancak testerenin onunde degil arkasinda duruyorum. Ellerimi arkadan one dogru tutuyorum.

1724776798777.png

Kesilecek parcayi on taraftan itersem tehlike olusuyor testere parcayi kapabiliyor. Fakat bu sekilde tersten calisinca makineye daha hakim oluyorum. Fotoda sag elimle telefonu tuttugum icin sag elim cikmadi. Normalde kesilecek parcanin sagda kalan bostaki ucunu da sag elimle tutacaktim. Bir de genis yuzeyi keserken genis yuzeyi testereye dokundurmak tehlikeyi iyice azaltiyor ve kesime daha cok hakim olunuyor.

Mesela 60x10 kesitli 100mm metalin 10mm kismini testereye dokundurmaktansa 60 ya da 100mm olan kismini testereye dokundurmak daha temiz ve daha guvenli kesime izin veriyor.

Tablanın avantajı siper ile düzgün kesim yapabiliyorsun.

Ben kesimi cizdigim cizgi uzerinden testerede goz karari yapip ardindan zimpara makinesinde ya da frezede duzgunlugu sagliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
6,547
Üyeler
2,686
Son üye
Berat_41

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back