MFJ CWF-2 AUDIO FREQUENCY BAND PASS FILTER FOR CW

TRON

Aktif Üye
MFJ CWF-2 AUDIO FREQUENCY FILTER FOR CW.png

Yukarıdaki Band pass filtre devre şemasında Op-Amp ların + uçlarının durumları nedir?
Yani Bana göre güç kaynağının - bağlanacak ama burada neden böyle durumu nedir?
Açıkçası hem bu devreyi yapmak istiyorum ama, simetrik güç kaynağı olmasın istiyorum.

opamp besleme voltajlarının şemada gösterilmesine gerek yok. Gereksiz yere kalabalık yaratır. Bu şemada da gösterilmemiş. Kullanılan opamp datasheet'ine bakarsan nereye Vcc nereye Vee vermen gerektiğini belirleyebilirsin.

Hayır konu opamp besleme uçları değil.Bu devre Sanırım simetrik besleme kaynağı gerektiriyor.
Devreyi Bu durumdan nasıl kurtarırım.Bir düzenleme önerebilirmisiniz?
Başka BPF modelleri de var elimde ama, bu devre denenmiş, onun için ısrarcıyım.

Yani tek besleme ile çalışsın mı istiyorsun? Bunu yaparsan çalışabileceği sinyal aralığı da yarı yarıya iner. Eğer bu sorun değil ise, girişe toplayıcı bir opamp devresi koyarsın. Bu toplayıcı, mesela -2 V ... +2V arasında değişen giriş sinyalini +2V ... +6V seviyesine çeker. Onun çıkışını yukarıdaki devreye verirsin ve devreyi tek besleme ile beslersin. Devrenin çıkışından da sinyali bir kuplaj kondansatörü ile alırsın böylece sinyal tekrar -2V ... +2V arasında değişir hale gelir.

İşlem çok karışıkmış.Ayrıca TI nin filter pro desktop ta tasarladığım active BPF ler de aynı simetrik besleme.
Sanırım aşağıdaki gibi denenmiş başka tasarımlara bakacağım.

Ses Filtresi.gif

Son düzenleme:
Bu semada tek besleme.

Simetrik beslemeyi yanlis yorumluyor olmayasin?

Mesela 12v besleme icin konusalim.

+12v ile beslendi ise tek besleme demektir.

+6v ve -6v besleme istiyorsa da simetrik besleme istiyor demektir. (Yada +12v, -12v)

Yok yanlış yorumlama değil.İkinci şema açıkça simetrik besleme var.
Bu devre bütünün küçük bir parçası ve herşey 12-15v için tasarlanmış.
Sırf bunun için Ayrı bir besleme kullanmak işime gelmiyor.
Yukardakinin besleme voltajı belirli değil.Yoksa çaresi yok değil.

bu devre simetrik besleme değil. dikkat edersen opampların + girişlerine bu sebep ile vcc/2 kadar voltaj verilmiş. opampların + besleme ucu VCC voltajına eksi besleme ucu ise şaseye bağlanacak. bu devre sanırım 240hz cw low pass. 741 çok ilkel bir opamp şu an çok daha iyi seçenekler var.

Zaten en az 40 yıl önceki bir tasarım, ama denenmiş bir tasarım.Cw mors filtreleri band pass filtre dir. 600-1000hz arasında ve bant genişliği 100-200 Hz olarak amatör telsizci in kulak alışkanlığına göre tasarlanır.
DC (direct conversion)amatör bant alıcının çıkışı için kullanmayı düşünüyorum.

üst sağdaki bağlantı anladığım kadarıyla komutatör ve bir sonraki kademedeki op amp sisteme eklendikçe daha dar bir filtre oluyor. tabi bu konuda en iyisi aslında collins mekanik filtredir ama pahalı. dsp filtre de bir seçenek olabilir.

Yok yanlış yorumlama değil.İkinci şema açıkça simetrik besleme var.
Bu devre bütünün küçük bir parçası ve herşey 12-15v için tasarlanmış.
Sırf bunun için Ayrı bir besleme kullanmak işime gelmiyor.
Yukardakinin besleme voltajı belirli değil.Yoksa çaresi yok değil.

Simetrik beslemede -12v nereye bagli. Semada hic bir yerde yok.

Single besleme. Simetrik degil.

Ilk sema simetrik olsa neden ofset versin. Oda tek besleme. Ama isteyen cift besleme yapar. Cikis sifirdan kayik durur.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back