MicroCap SR Flip Flop çalışmıyor

taydin

Timur Aydın
Staff member
MicroCap ile gelen 555 timer'ını çalıştıramamıştım. MicroCap ile gelen 555 timer desteği aslında bir makro, kaynak kodu ve devre şeması incelenebiliyor.

1576071054996.png

Bu devreyi inceleyince, burada bana tek şüpheli olan şey, SR flip flop. Ben de sadece bu SR flip flop olan bir devre kurdum ve o doğru çalışıyor mu diye baktım.

1576071149766.png

Bu devrenin transient analizini yapıp ben CLRB ye 0 yaptığım anda Q nun da 0 olması ve 0 olarak kalması lazım. Ama ben bunu yaptıktan sonra Q'da belirsiz bir voltaj kalıyor. Yani bu flip flop çalışmıyor :mad:

Bu çalışmayınca da 555 in çalışmaması gayet normal.

1576071276033.png

MicroCap referans dokümanına baktım, SRFF nin nasıl çalıştığını güzelce anlatmış, hatta doğruluk tablosunu vs vermiş. Ama devreye koyup çalıştırdığında çalışmıyor ... Anlamadım bir bug mı var yoksa bu flip flopları kullanmak için özel bazı taklalar mı atmak gerekiyor.

Sanırım multisimde de çalışmıyor 555. Biraz uğraştım led hep yanık kalıyor...

Sanırım multisimde de çalışmıyor 555. Biraz uğraştım led hep yanık kalıyor...

İnternette bulduğun bir devre ile denememen lazım Gökhan. Devre yanlış olabilir. NE555'in datasheet'ine göre nasıl davranması gerektiğini görüp TAM OLARAK onu test eden bir devre ile bak. Bu devre de aşağıda:

1576071799989.png

Şimdi bu devrede X2 nin değerini %80 falan yaparsan OUT 0 olması lazım, sonra X2 yi tekrar %50 ye getirirsen 0 kalması lazım.

Sonra da X3'ün değerini %20 yaparsan OUT 1 olması lazım, sonra X3'ü tekrar %50 ye getirirsen 0 kalması lazım. Eğer bunu görürsen 555 çalışıyor demektir.

İnternette bulduğun bir devre ile denememen lazım Gökhan. Devre yanlış olabilir. NE555'in datasheet'ine göre nasıl davranması gerektiğini görüp TAM OLARAK onu test eden bir devre ile bak. Bu devre de aşağıda:

1919 eklentisine bak

Şimdi bu devrede X2 nin değerini %80 falan yaparsan OUT 0 olması lazım, sonra X2 yi tekrar %50 ye getirirsen 0 kalması lazım.

Sonra da X3'ün değerini %20 yaparsan OUT 1 olması lazım, sonra X3'ü tekrar %50 ye getirirsen 0 kalması lazım. Eğer bunu görürsen 555 çalışıyor demektir.
Bunu denerim ama nette bulduğum devre bread board da çalışıyor. aynısı simde çalışmıyor.

Bunu denerim ama nette bulduğum devre bread board da çalışıyor. aynısı simde çalışmıyor.

Beleşçilik yapma :D NE555 i tam olarak anlamak istiyorsan, iç yapısına göre bütün işlevleri denemen lazım. Yoksa birisi lamba timer'i yapmış, hemen al hap gibi kullan olmaz. NE555 in iç yapısını bil, devreyi kurduğun zaman çalışmıyorsa neden çalışmadığını araştırabilirsin. Ama NE555 iç yapısını bilmiyorsan, kurduğun devre ya çalışacak ve sevineceksin, yada çalışmayacak ve söveceksin :) Başka yapabileceğin birşey yok.

EEVBlog'dan aldığım teknik destek ile bu SR Flip Flop'un niye çalışmadığını anlamış bulunuyorum :)

İnteraktif modda simulasyon yaparken, interaktif anahtarın durumunu değiştirirsen, tüm simulasyon baştan çalışıyor. Ben de simulasyon ayarlarında başlangıç şartlarını sıfıra ayarlamıştım. Bu başlangıç şartlarında da SR FF nın çıkışı belirsiz. CLRB aktif yapınca belirli hale geliyor (çıkış 200 mV oluyor) amd CLRB yi pasif yaptığın anda simulasyon tekrar sıfır başlangıç şartlarıyla çalışıyor ve çıkış gene belirsiz.

Çözüm, başlangıç şartlarını (bir önceki durumu muhafaza et) anlamında "Leave" seçeneğini seçmek imiş. Bunu seçtim ve SR FF olması gerektiği gibi çalışıyor. Bir ara NE555 li devreyi de kurup tekrar deneyeceğim. Ama SRFF çalışınca NE555 de mutlaka çalışacaktır diye düşünüyorum.

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back