Şimdi şu aşağıdaki konnektörlere bak. Senin mikrofonun arkasındaki "XLR Male" konnektör

1580822902533-png.2696

O dinamik mikrofondan gelen siyah ve kırmızı uçları 2 ve 3'e bağla. Yön farketmez. 1 Numarayı da, eğer mikrofon gövdesi metal ise gövdeye bağla. Metal değilse boş bırak. Bu şekilde bağlarsan, ve kablonun diğer ucuna da "XLR Male" konnektör bağlarsan, sonra da bunu bir XLR Preamp'a takarsan minimal gürültü ile çalışır.

@taydin abi. Kırmızı ile Maviyi 2 ve 3'e bağlıyorum. Mikrofon da metal olmadığı için blendajı boşta bırakıyorum Doğru mu?

20200213_130703-jpg.2887

Aslında blendajı da şu jack kasasına temas eden 4.bacağa bağlasak nasıl olur abi?

20200212_001809-jpg.2846

Sıradaki mikrofonumuz electret kondenser mikrofon olan Sony ECM MS2. Bu mikrofon da gene fantom güç istiyor.

IMG_20200213_203339.jpg

Bu stereo mikrofon, ben sadece sol sinyali aldım
IMG_3293.JPG

Ve voltaj seviyesi oldukça yüksek.

1581615475517.png

Ucundaki rüzgar kesici şapkayı çıkardım, seviyede pek fark olmadı. 15 cm gibi bir mesafeden normal konuştum, rahatlıklı 10 mV üzerinde voltaj alabiliyorum. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Azami kalite önemli değilse, eldeki ekipmanın da gürültü performansı iyi değilse, electret mikrofonun verdiği yüksek sinyal seviyesi adeta hızır gibi yetişiyor :)

@taydin abi. Kırmızı ile Maviyi 2 ve 3'e bağlıyorum. Mikrofon da metal olmadığı için blendajı boşta bırakıyorum Doğru mu?

20200213_130703-jpg.2887

Aslında blendajı da şu jack kasasına temas eden 4.bacağa bağlasak nasıl olur abi?

20200212_001809-jpg.2846

Evet kırmızı mavi 2 ve 3 (veya tersi farketmez). Blendajı da konnektör blendajına bağla ve 1'ler boşta kalsın. Sonra da deneyelim, ağzına dayayarak normal konuşunca yeterince iyi ses geliyor mu? Gelmiyorsa miksere ne kadar kazanç veriyorsun?

Eğer sadece oyun oynarken yorumları kaydetmek istiyorsan mono olan Behringer C1 de iş görür bence. Fiyatı hepsiburada'da 214 ₺

Evet kırmızı mavi 2 ve 3 (veya tersi farketmez). Blendajı da konnektör blendajına bağla ve 1'ler boşta kalsın. Sonra da deneyelim, ağzına dayayarak normal konuşunca yeterince iyi ses geliyor mu? Gelmiyorsa miksere ne kadar kazanç veriyorsun?
Artık çok geç. Yamyam abinin verdiği şemaya göre yaptım. Konnektor blendajı boş kaldı.
Ses kontrolü için biraz uğraşmam lazım. Kazancı artırınca gürültü yükseliyor ama 50cm de olsa sesi de alıyor. Kazancı düşürünce gürültü azalıyor ama bu sefer de ağzımı yapıştırmam gerekiyor.

Artık çok geç. Yamyam abinin verdiği şemaya göre yaptım. Konnektor blendajı boş kaldı.
Ses kontrolü için biraz uğraşmam lazım. Kazancı artırınca gürültü yükseliyor ama 50cm de olsa sesi de alıyor. Kazancı düşürünce gürültü azalıyor ama bu sefer de ağzımı yapıştırmam gerekiyor.

Ağzını bitiştirince kazanç kaçta oluyor?

Ağzını bitiştirince kazanç kaçta oluyor?
Yarın ayrıntılı test yapayım abi. Bu gün pek fırsat bulamadım. Sırf LM1875 ile uğraştım. Yaptım topladım kaldırdım. Onunla işim bitti artık.
2 tane elektret mic kapsülü aldım. Biraz onları mıncıklayacağım. UPC devresi var sırada. İş çok :D

C-3 candır gerisi heyecandır :cheeky1:

Bence illa stereo mikrofon istiyorsan @Mr_YAMYAM abinin Behringer C2 önerisi daha mantıklı. İki ayrı mikrofon ile çok daha esnek bir kullanım olur, istediğin şekilde pozisyonlandırırsın. Ama tek bir C3'de her iki kanal aşağı yukarı aynı sesi alacak :)

Bence illa stereo mikrofon istiyorsan @Mr_YAMYAM abinin Behringer C2 önerisi daha mantıklı. İki ayrı mikrofon ile çok daha esnek bir kullanım olur, istediğin şekilde pozisyonlandırırsın. Ama tek bir C3'de her iki kanal aşağı yukarı aynı sesi alacak :)
Abi yer konusunda sıkıntım var. İki mikrofon için 2 standa ihtiyaç var. Ben neredeyse elimdeki standı söküp masa lambasına çevirmek üzereyim. Zira bu tür hareketli masa lambaları çok pahalı.
Düşünsenize bir tane mikser alıyorsunuz adam kafa patlatmış yapmış 300tl, bir tane masa lambası alıyorsunuz biraz demir birkaç vida ve ışık 600tl. Hiç adil değil :D

@taydin abi

Mikser Gain 50% Level 50% ve Main 50% iken mikrofonun boştaki gürültüsü -63db ile -59db arası.

20200214_174143.jpg

mic test boşta.png

Gain 80% Level 50% Main 50% = -50db
Gain 80% Level 65% Main 50% = -45db (aşağıda bu ayarlar ile yaptığım kayıt bulunmaktadır.)

Daha fazla açamıyorum Feedback e giriyor.

Ekler

• test 1.zip
    3.9 MB · Görüntüleme: 146
Bu durumda mikrofona referans seviyesinde konuştuğunda seviyen 0dbu olabiliyorsa, dinamik alanın yaklaşık 60db demektir.
25cm uzaktan normal tonda konuşma ile -9db oluyor. Az ses yükseltince sıfıra gidiyor.

Bu arada mikseri masanın üzerine koyduğum için kabloyu kısa tuttum. Yaklaşık 50cm kadar. Ve dip ses gitti.
(Tamam yamyam abi ben gittiğini sanıyorum :D )

Son derece ideal.
Bu durumdaki gürültü seviyesi ne kadar altta ise o denli iyidir.

Birşeylerin bir yerlere gittiği iddia edilemez.
Sadece ölçülebilir.
Elinde adobe nin PPM i var. Güvenilir bir ölçü aletidir.
Tek yapılması gereken sistem seviyesini kalibre edebilmendir.
Kalibre etmemişsen okunacak değerler relatif olacaktır.
Örneğin -60db gördüğün seviye gerçekte daha düşük ya da daha yüksek olabilir.
Yapacam kalibreyi ses kartım da geldi bu gün.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back